Advert
Advert

MUĞLA’DA İHRACAT AZALDI, İTHALAT ARTTI…

MUĞLA’DA İHRACAT AZALDI, İTHALAT ARTTI…
Bu içerik 796 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Türkiye İstatistik Kurumu 2019 yılı, Haziran ayı Dış Ticaret İstatistiklerini yayımladı. Bu kapsamda TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ tarafından verilen bilgiye göre Muğla ilinde; İhracat %19,7 azaldı, ithalat %97,6 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2019 yılı Haziran ayında, 2018 yılının aynı ayına göre %19,7 azalarak 39 milyon 65 bin dolar, ithalat ise %97,6 artarak 40 milyon 627 bin dolar olarak gerçekleşti.

Haziran ayında Muğla bu değerlerle Türkiye genelinde en fazla ihracatın gerçekleştiği 24. il olurken ithalatta ise 24. sırada yer aldı.

En fazla ihracat yapılan ülke Yunanistan oldu…

Muğla’dan, 2019 yılı Haziran ayında en fazla ihracat yapılan ülke Yunanistan oldu. Bu ülkeye yapılan ihracat 5 milyon 662 bin dolar olarak gerçekleşti. Yunanistan’ı sırasıyla 4 milyon 686 bin dolar ile ABD ve 3 milyon 675 bin dolar ile Hollanda izledi.

En fazla ithalat yapılan ülke Fas oldu…

Muğla’ya, 2019 yılı Haziran ayında en fazla ithalat yapan ülke Fas oldu. Bu ülkeden yapılan ithalat 19 milyon 31 bin dolar olarak gerçekleşti. Fas’ı sırasıyla 5 milyon 637 bin dolar ile Almanya ve 3 milyon 862 bin dolar ile Polonya izledi.

En fazla ihracatı yapılan fasıl “Balıklar, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar ve suda yaşayan diğer omurgasız hayvanlar” oldu

TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ tarafından verilen bilgiye göre Haziran ayında Muğla’da fasıllar düzeyinde en büyük ihracat kalemi, “Balıklar, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar ve suda yaşayan diğer omurgasız hayvanlar” (25 milyon 303 bin dolar) oldu. Bu fasılı sırasıyla “Taş, alçı, çimento, amyant, mika veya benzeri maddelerden eşya” (5 milyon 630 bin dolar) ve “Tuz, kükürt, topraklar ve taşlar, alçılar, kireçler ve çimento” (2 milyon 98 bin dolar) fasılları izledi.

En fazla ithalatı yapılan fasıl “Gıda sanayinin kalıntı ve döküntüleri, hayvanlar için hazırlanmış kaba yemler” oldu…

Haziran ayında, Muğla’da ithalatı en yüksek fasıl, ‘‘Gıda sanayinin kalıntı ve döküntüleri, hayvanlar için hazırlanmış kaba yemler” (20 milyon 524 bin dolar) oldu. Bu fasılı; “Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları” (10 milyon 561 bin dolar) ve “Hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağlar, yemeklik katı yağlar, hayvansal ve bitkisel mumlar” (2 milyon 922 bin dolar) fasılları izledi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500