Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

DENİZLERİMİZDE YAŞANAN KİRLİLİK ARAŞTIRILSIN…

DENİZLERİMİZDE YAŞANAN KİRLİLİK ARAŞTIRILSIN…
Bu içerik 701 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun’un ilk imza sahibi olduğu 20 milletvekili arkadaşı ile birlikte, üç yanı denizlerle çevrili cennet vatanımızın denizlerinde yaşanan kirliliğin araştırılması ve önlenmesi için Anayasanın 98. İçtüzük’ün 104 ve 105. Maddeleri gereğince TBMM Başkanlığı’na meclis araştırması sundular.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun ve 20 milletvekili arkadaşı ile birlikte TBMM Başkanlığı’na verdikleri meclis araştırması şöyle:

“Türkiye Cumhuriyeti 3 tarafı denizlerle çevrili olan ve son derece önemli bir coğrafi konuma sahip Anadolu yarımadası üzerindedir.  Hem Akdeniz’e, hem de Karadeniz’e kıyısı olan tek ülkedir. Böyle bir coğrafi konuma sahip olduğu için Türkiye denizleri; Türkiye’nin ekonomisinde, ikliminde ve sahip olduğu canlı çeşitliliğinde hayati bir unsur haline gelmiştir.

Türkiye’yi çevreleyen Akdeniz, Karadeniz, Ege ve bir iç deniz olan Marmara çok ciddi ve karmaşık kirlilik tehditleriyle yüz yüzedir. Bu kirliliğin oluşmasında evsel atıklar, arıtma tesisi yetersizliğinden kaynaklanan ve arıtılmamış kirli suların denize boşaltılmasından kaynaklanan kirlenme, kara kökenli diğer kirlenmeler, deniz araçlarından kaynaklanan kirlenmeler gibi çok çeşitli faktörler etkilidir.

Denizlerimizin hızla kirleniyor oluşu artık gözle görülen, sonuçları ciddi şekilde ortaya çıkan bir vaka haline gelmiştir. Denizlerimizin karşı karşıya olduğu kirlilik riskleri, ekonomiden ekolojik hayata kadar birçok alanda çok olumsuz etkiler yaratabilecek bir potansiyele sahiptir.

Bu nedenlerle, denizlerimizin kirliliğinin ne aşamada olduğu, denizlerimizi söz konusu kirliliklerden korumak için alınan tedbirlerin verimliliğini incelemek ve ek olarak alınması gereken tedbirleri ortaya koyabilmek ve Türkiye denizlerinin karşı karşıya olduğu bu riskleri bertaraf edebilmek için Anayasa’nın 98., İçtüzük’ün 104. ve 105. Maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması konusunda gereğini arz ve teklif ederiz.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500