Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

SONU GÜVERCİNLİK KOYU PİNA YARIMADASI’NA BENZEMESİN…

SONU GÜVERCİNLİK KOYU PİNA YARIMADASI’NA BENZEMESİN…
Bu içerik 3180 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Datça Palamutbükü mevkiinde meydana gelen orman yangını ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Metin Ergun soru önergesinde; “Geçtiğimiz yıllarda Güvercinlik Koyu Pina Yarımadası’nda yanan ormanlık alan dönemin yetkililerince “yeniden ağaçlandırılacak” denmesine rağmen ağaçlandırılmadığı gibi, yanan alan imara açılmış ve üzerinde lüks oteller yükselmiştir. Böyle bir hafızaya sahip olan bölge halkı ve Türk kamuoyu, Datça’daki ormanlık alanda meydana gelen yangının rant amaçlı bir sabotaj olduğu kanısında olup, tahrip edilen doğal güzellikler için endişelidir” dedi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun’un soru önergesi şöyle:

“Muğla ilimizin Datça ilçesindeki Palamutbükü mevkiinde 29 Haziran 2019 günü saat 16 civarında ortaya çıktığı tespit edilen orman yangını 5 hektardan fazla bir alanda etkili olmuş ve binlerce ağacın yok olmasına sebebiyet vermiştir. Bölgede yaşayan vatandaşlarımız yangının sabotaj nedeniyle çıktığı konusunda haklı bir endişe taşımaktadır.

Çünkü geçtiğimiz yıllarda Güvercinlik Koyu Pina Yarımadası’nda yanan ormanlık alan dönemin yetkililerince “yeniden ağaçlandırılacak” denmesine rağmen ağaçlandırılmadığı gibi, yanan alan imara açılmış ve üzerinde lüks oteller yükselmiştir. Böyle bir hafızaya sahip olan bölge halkı ve Türk kamuoyu, Datça’daki ormanlık alanda meydana gelen yangının rant amaçlı bir sabotaj olduğu kanısında olup, tahrip edilen doğal güzellikler için endişelidir.

Bu bilgiler ışığında,

1.            Palamutbükü’ndeki yangının sebepleri ile ilgili elinizde ne tür bilgiler vardır?

2.            Yangının meydana geldiği bölgede alınan tedbirler yeterli midir?

3.            Yanan bölge tekrar ağaçlandırılacak mıdır?

4.            Yanan bölgenin imara açılması söz konusu mudur?

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500