Advert
Advert

SOMALİ’DE, “ÇOCUKLAR AÇ UYUMASIN!” DİYEN MİLASLI HEKİM!

SOMALİ’DE, “ÇOCUKLAR AÇ UYUMASIN!” DİYEN MİLASLI HEKİM!
Bu içerik 3666 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Haber: Nevzat Çağlar Tüfekçi

İç savaşın en şiddetli şekilde sürdüğü, açlık ve yoksulluğun hakim olduğu 15 milyon nüfuslu Somali’de, Türkiye tarafından, Somali’nin başkenti Mogadişu’da kurulan eğitim ve araştırma hastanesinde Türkiye’den giden hekimler görev yapıyor.  Türkiye’den giden hekimler, içsavaşın yarattığı çatışmalarda yaralananların,  iyi beslenememe ve kötü barınma koşullarından dolayı hasta olan özellikle kadın ve çocukların tedavileri için müdahalede bulunuyorlar.

Mogadişu’da bulunan ve beş yıldır hizmet veren Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapmak üzere Somali’ye giden Milas 75. Yıl Devlet Hastanesi hekimlerinden genel cerrah Sülayman Koç, bireysel olarak geliştirdiği projeyle Somalili çocuklara ve kadınlara temel gıda ve temizlik maddeleri yardımında bulundu.

Mart başında 4 aylığına Sağlık Bakanlığı adına Somali’nin başkenti Mogadişu’ya giden ve görev süresi Haziran sonunda tamamlanacak olan Dr. Koç, hastanede hekimlik görevinin yanısıra kendi çabasıyla “Çocuklar aç uyumasın” isimli bir kampanya başlattı. Türkiye’deki tanıdıkları vasıtasıyla maddi yardım kampanyası başlatan Koç, toplanan bu yardımları Somali’ye transfer ederek; Mogadişu’da iç savaşın yetim bıraktığı ve yetimhanede yaşayan 200 çocuk ile kampta yaşayan yine iç savaşta eşlerini kaybeden kadınlara; temel gıda ve temizlik maddeleri ile giysi yardımları ve çocuklara çeşitli hediyelerin ulaştırılmasını sağladı.

KAMPANYAYA ULAŞAN YARDIMLAR…

“Somali’de bu projeyi başlattığım zaman aklımdaki ilk düşünce kızların yaşadığı bir yetimhaneye yardım ulaştırmaktı. Geri kalmışlığın üzerine bir de içsavaşın eklendiği toplumlarda, erkekler erken yaşta ölüyorlar. Erken yaşta, çok sayıda çocukla dul kalan kadınlar için ölmekten belki daha zor bir yaşam onları bekliyor,” diye konuşan Dr. Koç şunları ilave etti: “Kız çocukları hiçbir durumda yetimhaneye verilmiyor. Onun için burada kız çocuklarından oluşan bir yetimhane yok. Bunun nedenleriyle ilgili birçok şey düşünebilirsiniz. Bu anneler en zor şartlarda bu çocukları yaşatmak için yürek yakan bir yaşam mücadelesine giriyorlar… Açlık ve hastalıklar peşlerini bırakmıyor!”

Daha önce Pakistan ve Sudan’da da gönüllü hekimlik yapan, kendi geliştirdiği bir proje olan “Çocuklar aç uyumasın” projesine Türkiye’den 100’den fazla kişinin 8,500 dolara yakın bağışta bulunduğunu belirten Koç, sağlanan bu bağışlarla, diğer yardımların yanısıra yetimhanede ve kampta yaşayanlar için 60 kurban kesimi yaparak, ihtiyaç sahiplerine et yardımı ulaştırdıklarını söyleyerek, sözlerini şöyle tamamladı: “Milas'tan, Ankara'dan ve diğer yerlerden gelen kurban yardımlarını yetimhaneye ve kampa ulaştırdık. Endüstri meslek lisesi kadın öğretmenleri, merkez ortaokulu öğretmenleri, Milas devlet hastanesi güvenlik ve diş bölümü çalışanları aralarında yardım toplayıp ulaştırdılar. Milas'tan kadınlar gün parasını toplayıp yardım ettiler. Hiç tanımadığım insanlar projeye destek oldu. Kardeş Azerbaycanlı bir doktor arkadaşım projeye katkı sağladı. Manevi olarak önemli destekler aldım. Her şey çok güzel oldu.”

Dr. Koç, yardımların dağıtımı ve yerlerine ulaştırılmasında Somalili hastane çalışanı Ali’nin kendisine çok yardımı olduğunu ve ayrıca yetimhanenin ilkel durumda olan 20 tuvaletinin bakımını yaptırdıklarını, içlerine su hattı çektirdiklerini de sözlerine ekledi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mehmet Yaşar     2019-07-16 Değerli doktorumuzu, duyarlılığı ve gösterdiği özverili davranışı için candan kutluyorum.
Fikriye Demir     2019-06-28 İçtenlikle tebrik ediyorum...İyi ki varsınız...
Alper UÇAN     2019-06-27 Bana da o ortamda çalışmak nasip oldu.Yardımda bulunanlardan Allah razı olsun.Kardes Somali halkına selamlar.
Sevgi Özbek     2019-06-24 Tebrik ederim gurur duydum
Gülden Sökelioğlu     2019-06-24 Doktorumuz Süleyman Koç'u insanlığa hizmetleri için kutluyorum.
Zehra tunca     2019-06-24 Doktorum helal olsun size bende gonullu olarak calismalara katilmak isterim kiyafet yardimi yapabilirim oraya gidip yardim kuruluslariyla calismalar yapabilirim