Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

CUMARTESİ GÜNÜ MİLAS’TA DÜZENLENİYOR…

CUMARTESİ GÜNÜ MİLAS’TA DÜZENLENİYOR…
Bu içerik 945 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Yerel Yönetimler ve Yerelden Enerji Yatırımları uluslararası katılımla tartışılacak…            

Milas'ta, 15 Haziran 2019 Cumartesi günü, "Yerel yönetimler ve yerelden enerji yatırımlarının” konuşulacağı uluslararası bir konferans düzenlenecek. RESCOOPEU(Avrupa Yenilenebilir Enerji Birliği), Muğla Karia Enerji Kooperatifi ve Çanakkale Troya Çevre Derneği'nin işbirliğiyle düzenlenen ve Türkiye Belediyeler Birliği, Milas Belediyesi ile Milas Ticaret ve Sanayi Odası'nın destek verdiği konferans, Milas Belediyesi toplantı ve düğün salonunda yapılacak, Konferans, 09.30'da başlayacak.

Yenkoop tarafından konferansın ana teması şu şekilde açıklandı: "Konferans serimizin bu yılki ana teması, ülkemizdeki yerel yönetimlerin yaptıkları yenilenebilir enerji yatırımları ve Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri ile kurdukları ilişkiler. Özellikle farklı ülkelerden gelen konuklarımız ile de ulus ötesi yerel yönetimlerin bu alandaki çalışmalarını gözlemleme şansımız olacak."

Yedi ülkeden(İsviçre-Yunanistan-Polonya-Almanya-Hırvatistan-Danimarka ve Türkiye) 14 konuşmacının yer alacağı konferansın 4 oturum halinde gerçekleştirileceği ve şu konu başlıklarının ele alınacağı bildirildi: Yerel Yönetimler ve Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri / Yenilenebilir Kaynaklar ile Kentiçi Ulaşım / Yenilenebilir Enerji ile Bölgesel Isınma ve Kooperatifler / Mevzuat.

Dünyada yeni bir akım olan yenilenebilir enerji üretimi kooperatiflerinin amacı; çevre ve hava kirliliği yaratan fosil(kömür) yakıtların yerine güneş, biyogaz, rüzgâr ve biokütle gibi alternatif kaynaklardan temiz enerji üretiminin sağlanması olarak belirtiliyor.

Dünyada ve ülkemizde bulunan 44 yenilenebilir enerji üretim kooperatifinin, dünya üzerinde bir enerji demokrasisi yaratmayı amaçladığını ve enerji kullanımının demokratikleşmesini savunduğunu dile getiren konferansın düzenleyicilerinden Muğla Karia Enerji Kooperatifi başkanı Reşat Uygun şöyle konuştu: “Halk tükettiği yerde kendi enerjisini üretmelidir. Yenilenebilir enerji üretim kooperatifleri olarak, enerjinin demokratikleştirilmesi ve bu alanda demokratik mülkiyet kavramının yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz. Belediyeler, klasik belediyecilik hizmetlerini aşarak gelir getirici kaynaklara yönelmek zorunda. Enerji üretimi ve yatırımları da bunlardan birisi.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Denizli-Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik’in konferansa katılacağı kaydedildi…

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Milaslı bir vatandaş     2019-06-11 Haberi okudum. Ne güzel ve kapsamlı bir etkinlik, bu etkinliğe katılmalıyım derken haberin görselini görünce "ben şok" Milas ne zamandan beri Bodrum'a bağlandı. Şunu gördüm Milas çok ama çok yalnız hiç kimse sahip çıkmıyor ne sakini ne de yöneticisi. Çok yazık. Suç yöneticilerin değil memleketine aidiyeti olmayan herkesin.