escort izmir

Advert
Advert

CHP’Lİ GİRGİN, DOĞUM BORÇLANMASINA DİKKAT ÇEKTİ…

CHP’Lİ GİRGİN, DOĞUM BORÇLANMASINA DİKKAT ÇEKTİ…
Bu içerik 610 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Süleyman Girgin sigorta öncesi doğum borçlanması bekleyen kadınların taleplerini yineleyerek, Anneler Günü’nde konuyu bir kez daha gündeme taşıdı...

CHP’li Girgin; Kadınlar için çalışma hayatında ciddi bir hak kaybı yaratan doğum borçlanması ile ilgili bir kanun teklifi verdi ve bunun bir an önce kabul edilerek Anneler Günü’nde annelerimize “bir anneleri günü hediyesi” olarak Meclisimiz tarafından sunulmalı dedi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Kadınlar için çalışma hayatında ciddi bir hak kaybı yaratan doğum borçlanması ile ilgili yaşadıkları hak kayıpları konularında verdiği iki ayrı kanun teklifiyle, çalışma hayatında büyük bir ayrımcılığa neden olan bu iki önemli konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; “Doğum borçlanması, sosyal güvenlik sistemimizde mevcut bulunan hizmet borçlanması türlerinden biridir. Normal şart ve koşullarda çalışılmayan günler kişilere emeklilik için gün kazandırmazken, borçlanan zamanlar emeklilik açısından sanki çalışmış gibi değerlendiriliyor ve gün kazandırıyor. 5510 sayılı Kanunun 41'inci maddesine göre kadınların doğum borçlanması yapabilmeleri için doğumun ilk sigortalı olduğu tarihten sonra meydana gelmesi gerekmektedir. Bu nedenle kadınlar işe girmeden önce yaptıkları doğum nedeniyle çalışma hayatından ayrı kaldıkları süreyi borçlanamamaktadır. Ancak erkekler, sigortalılık öncesi askerlikte geçen süreleri borçlanabilmektedir” dedi

Doğum Borçlanmasında Yaşanan Hak Kaybı Giderilsin

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ayrıca doğum borçlanması ve askerlik borçlanmalarına da değinerek; “Askere gitmeden önce sigortalı olmayanlar istedikleri zaman askerlik borçlanması yapabilmektedirler. Sigorta sistemine giriş yaptıktan sonra doğum yapan kadınlar ve sigortalı olmadan askerlik yapan erkekler borçlanma hakkından yararlanabiliyorken, iş yaşamına doğum yaptıktan sonra başlayan kadınlar önceki doğumları için bu borçlanma hakkından ne yazık ki yararlanamamaktadırlar. Bu mevcut durum ilkesel olarak hem kadın erkek eşitliği ile hem de Anayasamızın eşitlik ilkesi uyuşmamaktadır” dedi.

CHP’li Girgin; “Bu anneler gününde tüm anneler doğum borçlanması hakkından mutlaka yararlanmalı diyor ve karşılıksız sevgi, bitmeyen özveri, sınırsız hoşgörü ve mutluluk kaynağımız tüm annelerimizin anneler gününü en içten dileklerimle kutluyorum” diyerek sözlerini bitirdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500