escort izmir

Advert
Advert

HEKATOMNOS ANIT MEZARI’NA ZİYARET…

HEKATOMNOS ANIT MEZARI’NA ZİYARET…
Bu içerik 1321 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Kaymakamı Eren Arslan ve ilçemizde görev yapan basın mensupları 2012 yılında UNESCO Dünya Geçici Miras Listesine giren Hekatomnos Anıt Mezarı’nı ziyaret etti...

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Müzesi Müdürü Gülnaz Savran, müze personeli ve basın mensupları 2 bin 400 yıllık Kral Hekatomnos’un Anıt Mezarı’nı ziyaret ederek, Uzunyuva Anıt Mezarı Arkeopark Alanı’nda bir kültür gezisi gerçekleştirdiler.

Milas Kaymakamı Eren Arslan gezi öncesi kısa bir açıklama yaparak; “Milas Karya medeniyetinin başkenti. Şuan içinde bulunduğumuz alan Uzun Yuva olarak tabir edilen aslında bir anıt mezarın ve etrafındaki yerleşimlerin bulunduğu geniş bir kazı alanı. Bu bölge ilk önce 2004-2005 yıllarında maalesef kaçak kazılara konu olmuş ve ilk böyle haberlerle gündeme gelmiş bir yer. 2010 yılından itibaren de Milas Müze Müdürlüğü tarafından kazılar bilimsel veriler ve bilgisayar teknikleri uygulanarak yürütülüyor. Şuan önünde bulunduğumuz alan Karya Satrabı Hekatomnos mezar anıtının giriş kapısı. Bulunduğumuz yüzeyin 8-9 metre aşağısında mezar odası şeklinde yapılmış, içerisinde son derece görkemli bir lahit ve o lahidi çevreleyen figürleriyle aynı zamanda o dönemin tarihine de ışık tutan kıymetli bir hazine. Benzeri emsali Anadolu’da ya da dünya üzerinde çok nadir rastlanan, hem korunmuş olması açısından, hem bütünlüğü açısın çok büyük bir değer ifade ediyor. Bilim insanları tarafından mezar odasına özel bir iklimlendirme sistemi kuruldu. Altın bezemelerle süslü duvarları bulunan mezar odasının, görkemli kabartmaları olan lahdin gelecek kuşaklara aktarılması için yıllardır özel bir çalışma yürütülüyor. Mezar odasının sıcaklığı ve nem oranı sabitlenmiş durumda ve düzenli olarak bakımları yapılıyor. Bu bölgenin kazı alanındaki bütün çalışmalar tamamlanıp hizmete açıldığında bölge turizmi açısından son derece ilgi çekici bir alan haline gelecek. Bu anıtı, mezarı koruyabilmek adına günlük ziyaretçilerine açık olmayacak. Bunun birebir örneği Müze Müdürlüğü bünyesindeki kampus içerisinde yapılmış olan alanda ziyaretçilere sergilenmiş olacak. Milas turizmine, ülke turizmine çok önemli bir katma değer sağlayacağını değerlendiriyoruz” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500