escort izmir

Advert
Advert

TOMAKİN VE AYDIN, RADYO GÖZLEM’İN KONUĞU OLDU…

TOMAKİN VE AYDIN, RADYO GÖZLEM’İN KONUĞU OLDU…
Bu içerik 880 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Her yıl 4-10 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Trafik Haftası dolayısıyla İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Selçuk Tomakin ve İlçe Emniyet Trafik Denetleme Büro Amiri Hüseyin Aydın Radyo Gözlem’in konuğu oldu... Konuklar dinleyicilere Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın sloganıyla uygulamaya konulan Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması Kampanyası hakkında bilgi verdiler…

Trafik düzeni ve güvenliği bakımından karayolunu kullananların eğitimindeki önemini vurgulamak, çeşitli kurum ve kuruluşların trafik eğitimine olan katkılarını artırmak amacıyla, her yıl Mayıs ayının ilk cumartesi günü "Karayolu Trafik Güvenliği Günü", bugünü takip eden hafta ise "Karayolu Trafik Haftası" olması sebebiyle İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Selçuk Tomakin ve İlçe Emniyet Trafik Denetleme Büro Amiri Hüseyin Aydın Radyo Gözlem’e konuk oldular ve konu hakkında dinleyicileri bilgilendirdiler.

İçişleri Başkanlığı tarafından 2019 yılında “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla uygulamaya konulan Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması Kampanyası hakkında bilgi veren İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Selçuk Tomakin; “Milas halkı bilinçli ve kültürlü. İçişleri Bakanlığımızın 2019 yılı yaya öncelikli trafik yılı ilan etmesi, bununla beraber 4-10 Mayıs 2019 tarihleri arasında kutlanacak olan Karayolu Trafik Güvenliği Günü ve Karayolu Trafik Haftası’nda ilk amacımız olan “öncelik hayatın öncelik yayanın” sloganıyla, yaya öncelikli trafik güvenliği teması kapsamında ilçemizde etkinliklerimize başlamış bulunmaktayız. Bununla ilgili de Milas’ta aşağı yukarı, 6 aydır arkadaşlarımızla beraber özveriliyle, Sayın Kaymakamımız başta olmak üzere İlçe Emniyet Müdürümüz, trafik şubedeki arkadaşlarımızla beraber hummalı bir çalışma ile, Karayolu Trafik kanunun 74’üncü maddesi A bendinde görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan, trafik işareti ya da trafik levhalarıyla belirlenmiş kavşak ve çıkışlarına yaklaşırken yavaşlamak, varsa oradan geçen veya geçmek üzere olan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermemekten ceza yazılıyor. Bu çalışma ile ilgili Sayın Kaymakamımız, Daire Amirlerimiz, Kurum Müdürlerimizin katılımı ile döner kavşakta bir çalışma yaptık. Yaptığımız tekinlikle hem sürücülerimizi hem de yayalarımızı uyararak, el broşürleri dağıtarak farkındalık oluşturuyoruz.  Bu konuda Milas’ta çok yol kat ettik” dedi.

İlçe Emniyet Trafik Denetleme Büro Amiri Hüseyin Aydın ise “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla hayata geçirilen Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması Kampanyası hakkında; “Yaptığımız etkinlikte sürücülerimize her zaman uyardığımız gibi yine yayların öncelikli olduğu vurgusu iletildi ağırlıklı olarak. Sürücülerimize ve oradan geçen yayalarımıza trafikte nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda broşürlerimizi dağıttık. Sürücülerimize ayrıca emniyet kemerin önemini belirterek uyarılarımızı yaptık. Yaptığımız çalışmalarla, pankartlar ve afişler asarak farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Yayalara öncelik verme konusu daha henüz ilçemizde tam yerleşmediği için biraz zaman alacağını düşünüyoruz. Bu konuyla ilgili çalışmalarımızı devam ettireceğiz” dedi.

İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Selçuk Tomakin ilçemizdeki mobeseler hakkında da bilgi vererek; “Yeni kameralarımızla beraber 78 noktada kavşaklarımızı görüyoruz. Ana arterlerimizi, ana sokaklarımızı görebiliyoruz.  Kamera üzerinden aldığımız verilerle kural hatası yapan sürücülere idari yaptırımları gönderiyoruz. Lütfen trafik kurallarına uyalım. Biz kamera ile sizleri izliyoruz. Bizim için çok büyük bir avantaj. İçişleri Başkanlığımızın genelgesiyle, geçen yıl ile bu yıl arasında trafik personel sayımız yüzde yüz arttı. 2018 yılında 10 personelimiz vardı, bu yıl 23 personele çıktı. Bu da trafik kontrollerimizi arttırmamızı sağladı. İsteriz ki bu ağ tüm cadde ve sokaklarımıza döşensin” dedi.

Trafik eğitimi hakkında bilgi veren İlçe Emniyet Trafik Denetleme Büro Amiri Hüseyin Aydın; “Okullarımızda sürekliliği olmadığı için trafik eğitimi maalesef yeterli değil. Aslında çok önemli olan bir eğitim. Her sınıfta alınması gereken bir eğitim. Anaokulundan başlayarak bu eğitimlerin verilmesi ve sürekliliğinin devam ettirilmesi gerekiyor. Biz ne kadar erken yaşta trafik bilgisini verirsek bu bilgiler daha faydalı olacaktır. Ehliyet alma yaşı geldiğinde de bu bilgilerin üzerine koyarak, sürücü kurslarından aldıkları bilgilerle pekiştireceklerdir. Bizler kaldırımları, araçlarımızı çok bilinçsiz kullanıyoruz. İşte bunların önüne geçmek için de biz her yıl günde bir saatte olsa okullarımıza gidip bu eğitimleri vermeye çalışıyoruz. Bu yıl da anaokul, ilkokul, lise düzeyinde 33 okulda 3404 öğrencimizle bu bilgileri paylaştık. Eğitimlerimizi sık sık tekrarlamaya çalışıyoruz” dedi.

İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Selçuk Tomakin programın sonunda ; “Biz 01 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihlerinde toplam 20 bin 777 aracı kontrol etmişiz. Bunun sonucunda da 10 bin 813 araca gerek kural ihlali, gerek eksik evrak, aracındaki donanım nedeniyle 2 milyon 696 bin 845 lira ceza yazmışız. 749 aracı da trafikten men etmişiz. Bu 749 araçtan 172 sürücünün sürücü belgesi alkollü araç kullanmaktan alınmış. Bu da büyük bir rakam” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500