escort izmir

Advert
Advert

ARAZİ TOPLULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR…

ARAZİ TOPLULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR…
Bu içerik 2848 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Tarım işletmelerinin sahip oldukları küçük, parçalı ve dağınık arazileri modern tarım işletmeciliğine göre yeniden düzenleyerek, daha az zaman, iş gücü ve sermaye kullanımı sağlamak, üretim faktörlerinden en iyi biçimde yararlanarak tarımsal üretimi ve tarım işletmelerinin verimliliğini artırmak ve kırsal kesimdeki nüfusun hayat standartlarını yükseltmek amacıyla Muğla ve Aydın’da arazi toplulaştırma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor…

Muğla ve Aydın’da devam eden çalışmalarla 10.615 hektar alanın 2019 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedefleniyor.

Arazi toplulaştırması ile birlikte diğer altyapı hizmetlerinin de (sulama, tarla içi geliştirme işlemleri vb.) birlikte düşünülmesi gerektiğinden, 2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu ülkemiz genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisi DSİ Genel Müdürlüğü’ne verildi.

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Muğla ve Aydın illerinde yürüttüğü çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Muğla ve Aydın ilimizde devam eden çalışmalarla 10.615 hektar alanın 2019 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir.

Aydın ilimizde de bugün itibari ile 21.900 hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları devam etmekte olup, 2019 yılı sonu itibari ile 7.300 hektar 2020 yılı sonu itibariyle 14.600 hektar alanın tamamlanması hedeflenmektedir.

Tarla İçi Geliştirme Çalışmalarımız Devam Ediyor…

Aydın ve Muğla illerinde toplam 32.515 hektar alanda tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında yol açılması, stabilize kaplama yapılması, tesviye yapılması, yol geçidi, tarla geçidi ve menfez yapılması gibi çalışmalar devam etmekte olup, 2020 yılı sonu itibari ile tamamlanması hedeflenmektedir” dedi.

Sulama Yatırım Maliyetlerinden Tasarruf Sağlanacak…

Sulama projelerinde, kamulaştırmaya ve arazilerin parçalanmasına mani olmak için, kanalların ve yolların planlanması ve uygulaması, parsel sınırlarına bağlı kalmaktadır. Yani arazi sınırlarından geçirilmektedir. Parseller küçük, şekilleri düzensiz olduğundan kanal boyları gereğinden fazla uzamakta, bu da tesis maliyetini yükseltmekte olduğunu belirten Genel Müdür Aydın; “Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde ise; parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri %90 oranında azalmaktadır”dedi.

Arazi Toplulaştırması Modern Sulama Metotlarının Uygulanmasını Kolaylaştırır…

Arazi toplulaştırma çalışmalarının ekonomik tarımın yapılmasını engelleyecek, toprak koruma ve sulama tedbirlerinin alınmasını güçleştirecek derecede parçalanmış, dağılmış parselleri bir araya getirerek, çiftçinin yaşam düzeyini yükseltecek teknik, ekonomik ve sosyal tedbirleri almayı sağlayacağını ifade eden Genel Müdür Aydın; “Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Arazi maliklerine kamulaştırma bedelleri yerine arazi verilerek, toprağından kopması önlenmektedir. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az 2 kat artmaktadır. Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Suat     2019-05-06 Bizde Erzincan da sabırsızlıkla bekliyoruz toplulaştırma yı