Advert
Advert

OTLAR TANITILDI… TATLARINA BAKILDI…

OTLAR TANITILDI… TATLARINA BAKILDI…
Bu içerik 1278 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas’ın Bafa Gölü kıyısındaki Kapıkırı mahallesinde 14 Nisan Pazar günü “Milas Ot Şenliği” düzenlendi… Milas Ot Şenliği tam bir şenlik ve bahar havasında yapıldı…

Bu sene ilk kez Milas Kaymakamlığı öncülüğünde ilçemizdeki kurum ve kuruluşlarla sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla düzenlenen, bölgemizin zengin ot çeşitleri ve bu otlardan yapılan yemeklerin tanıtıldığı 1’nci Milas Ot Şenliği, Bafa Gölü’nün doyumsuz manzarası eşliğinde, Heraklia Antik Kenti’nin kalıntılarının bulunduğu Kapıkırı Mahallesi’nde 14 Nisan 2019 Pazar günü tam bir şenlik havasında yapıldı.

Kortej yürüyüşü, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan 1. Milas Ot Festivali’ne; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Garnizon Komutanı Albay Emel Demiryakan, Milas Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, Muğla Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Muhammet Sevinç, ilçedeki kurum müdürleri, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, S.S. 153 Nolu Zeytin ve Zeytin Yağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Kamil Gül ve Kooperatif Müdürü Elin Alpay, Milas Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Nurol Paskal, STK temsilcileri, çeşitli il ve ilçeler ile ilimiz ve ilçelerinden kalabalık vatandaşlar katıldı.

Binlerce ziyaretçinin takip ettiği Milas Ot Festivali’nde yerel üreticiler tarafından çeşitli otlardan yapılan lezzetler görücüye çıkarken, Milas Folklor Araştırma Derneği (MİFAD) Halk Oyunları ekibinin gösterileri alandaki kalabalığı coşturdu. Milas-Bodrum Havalimanı’nda polis memuru olarak çalışan ressam İsmail Utku’un, Milas temalı 32 yağlı boya resimden oluşan resim sergisi de beğeniyle izlendi.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Muhammed Sevinç, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Milas Kaymakamı Eren Arslan’ın birer konuşma yaptığı 1’nci Milas Ot Şenliği’nde okullar arası düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri, Kaymakam Arslan, Belediye Başkanı Tokat ve İlçe Garnizon Komutanı Albay Demiryakan tarafından verildi.

Ödül törenin ardından protokol üyeleri, kurulan standları gezerek, sergilenen yöresel ürünler hakkında bilgi aldılar.

Etkinlik kapsamında çok ilgi çeken, ilçeler arası ot yemekleri yarışması da düzenlendi. Çeşit çeşit otlardan yapılan birbirinden lezzetli yiyecekler, jüri tarafından değerlendirildi ve katılımcılarla birlikte tatlarına bakıldı. Yapılan değerlendirme sonucu; Köyceğiz ilçesinden Esin Pirci (birinci), Menteşe ilçesinden Nurhayat Bilgin (ikinci), Ula ilçesinden Fatma Armutçuoğlu (üçüncü) ve Dalaman ilçesinden Hatice Orhan (dördüncü) dereceye girerek bu yıl ilk kez düzenlenen ot festivalinin kazananları olurken, çeşitli hediyelerle ödüllendirildiler.

Milas Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından canlı müzik dinletisiyle süren 1’nci Milas Ot Şenliği’ne katılan vatandaşlar birçok ot çeşidini tanırken, havanın da güzel olması sebebiyle gölün kenarında piknik yaparak ve bol bol fotoğraf çektiler.

Sarmaşık otu, tilkişen, arapsaçı, hardal otu, ebegümeci, sarı ot, köreme, kazyak, kenker gibi yenilebilir yöresel otların tanıtıldığı 1. Milas Ot Festivali’nde iki önemli sıkıntı göze çarptı. Yaşanan trafik sıkışıklığı ve park sorunu vatandaşlara zor anlar yaşatırken, ot festivali için Nisan ayının seçilmesi birçok ot çeşidinin sergilenmesini ve tanıtılmasını engelledi. Festival komitesin bu sorunlarla ilgili olarak 2. Milas Ot Festivali’nde çözüm bulması gerekliliği, festivale gelen konukların en önemli beklentileri oldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Emine Güney     2019-04-16 Yarı yoldan geri dönmek zorunda kAldık yoğunluk çoktu.