Advert
Advert

21. YÜZYILDA KATIRLARLA SU TAŞIYORLAR…

21. YÜZYILDA KATIRLARLA SU TAŞIYORLAR…
Bu içerik 6139 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemizde bağlı Çamlıbelen Mahallesi’nde bulunan Göktepe Mevkii sakinleri, yaklaşık 2 kilometreden günde 2-3 defa el arabası, katır ve sırtlarında taşıdıkları su ile tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar... Köy sakini 50 yaşındaki Gülümser Yıldırım; “Doğduğum günden beri hep evimize su taşıdık. Çamaşırımızı, bulaşığımızı ve duş için hep su taşımak zorunda kaldık. Yaz, kış 2 kilometrelik yolu günde 2-3 defa yürüyoruz. Artık bu çilemizi yetkililerin görmesini istiyorum” dedi.

İlçemize 25 kilometre uzaklıkta yer alan Çamlıbelen Mahallesi’nde bulunan 11 haneli Göktepe sakinleri 21. yüzyılda, 2 kilometre uzaklıktaki su alanından kadın-erkek-çoluk çocuk sırtlarında ve katırlarla gün içinde 3 defa evlerine su taşıyor. Yeme-içme, temizlik, duş gibi ihtiyaçlarını taşıma suyu ile karşılamaya çalışan Göktepe Mevkii’nde yaşayan 35 vatandaş,  yaşadıkları bu sıkıntının bir an önce giderilmesini istediklerini, devletin artık onların bu yaşadığı sıkıntıyı görmesini istediklerini söylediler.

Göktepe sakinlerinden 50 yaşındaki Gülümser Yıldırım; “Doğduğum günden beri hep evimize su taşıdık. Çamaşırımızı, bulaşığımızı ve duş için hep su taşımak zorunda kaldık. Yaz, kış, yağmur çamur demeden 2 kilometrelik yolu günde 2-3 defa yürüyoruz. Artık bu çilemizi yetkililerin görmesini istiyorum. Burada bulunan herkesin ana geçim kaynağı birkaç yıl öncesine kadar hayvancılıktı. Ancak bu su sorunu yüzünden hayvanların büyük bir bölümünü satmak zorunda kaldık. Bugün artık Göktepe’de genç nüfus yok. Hepsi geçim derdi nedeniyle ilçe merkezine veya başka yerlere göç ettiler. Evlenme çağına gelen tüm gençler köyü terk etti. Geriye sadece yaşlı nüfus kaldı. Su sıkıntısı yüzünden aile fertlerinin her biri bir yere dağıldı. Bizler hala taşıdığımız, bahçede kaynattığımız su ile bulaşığımızı, çamaşırımızı elimizde yıkıyoruz. Ömrüm boyunca hep sıkıntı içinde yaşadık. Doğru dürüst bir gün yüzü göremedik. Artık ömrümüzün sonuna geldiğimizi biliyoruz. Belki 5-10 yıl daha yaşayacağız. En azından bundan sonra biraz olsun rahat yüzü görmek istiyoruz. Her seçim döneminde bizi hatırlayıp gelenlerden sadece su istedik. Gelen herkes de söz verdi ancak seçim bitti, onlar da bizi unuttu.

Köyde su yok, genç nüfus yok, dolayısıyla çocuk da yok ancak sağolsun belediyemiz bize çocuk parkı yaptı. İçinde oynayacak çocuk olmadıktan sonra yapılan park ne işe yarar ki?

Bizler devletine, milletine bağlı insanlarız. Dua ederken de hep, ‘Allah Devletimize, milletimize zeval vermesin’ diyoruz ama devletin de artık bizi hatırlamasını istiyoruz. Çektiğimiz çile yetsin artık. Ölmeden önce şebeke suyunu kullanmak istiyoruz” dedi.

Yetkililerden isteğimiz, yaşadığımız su çilesini sona erdirmesidir…

Çamlıbelen Mahalle Muhtarı Ramazan Özsivri ise bölgeye içmesuyu gelmesi için gerekli olan her yere dilekçe verdiğini söyleyerek; “Bugüne kadar çok sayıda dilekçe verdik hatta Muğla Büyükşehir olduktan sonra MUSKİ görevlileri geldi ve bölgede inceleme yaptı. Yapılan analizlerde yeterli su kaynağına ulaşılamadığını söylediler. Oysa bizim gösterdiğimiz yerlerde yapılmadı bu analizler. Çünkü gösterdiğimiz yerde bazı vatandaşlarımız kendi imkânlarıyla kuyu açtırdı ve 1,5’luk ölçüde su çıktı.

İnsanca yaşamak için bir an önce bölgemize içme suyunun gelmesini istiyoruz. Yaz kış, yağmur çamur demeden her gün kadınlarımız, çocuklarımız, yaşlılarımız 2 kilometre uzaktan su taşımak zorunda kalıyor. Yetkililerden isteğimiz yaşadığımız su çilesini sona erdirmesidir” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500