Advert
Advert

CHP’Lİ BÜYÜKŞEHİRLERDE MUĞLA 5. SIRADA

CHP’Lİ BÜYÜKŞEHİRLERDE MUĞLA 5. SIRADA
Bu içerik 1667 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP, Türkiye’de 11 büyükşehir belediyesi kazandı. Yüzde 36 oranla ikinci kez Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Osman Gürün CHP’nin büyükşehir belediye başkanlık yarışında 4 adayla yarışan tek isim oldu. CHP’nin kazandığı diğer illerde büyükşehir belediye başkanlık yarışı iki aday üzerinden giderken Muğla’da 4’ü iddialı toplam 10 aday yarıştı. Farklı siyasi partilerin 6 adayı dışında Ak Parti Adayı Mehmet Nil Hıdır, Demokrat Parti Adayı Mehmet Kocadon ve Bağımsız aday Behçet Saatcı gibi adaylarla yarışan Osman Gürün, sandıktan başarı ile çıktı.

Propaganda sürecinde artan rekabete rağmen CHP, Muğla’da en yakın rakibine yüzde 7.61 oranla fark yaratarak Türkiye genelinde CHP’li büyükşehir belediyeleri başarı listesinde 11 belediye içerisinde 5. sırada yer aldı.  31 Mart yerel seçimlerinde Ula, Yatağan, Ortaca ve Dalaman’ı kaybetmesine rağmen CHP, ilin en yoğun ikinci seçmen bölgesi olan Fethiye ilçesini kazanarak büyükşehir belediye meclisinde sayısal üstünlüğünü korudu. Bodrum, Milas, Menteşe, Marmaris, Datça ve Fethiye gibi CHP’li belediyelerin toplam nüfusu, yüzde 72 oranla 687 bin 996 olurken, Ak Partili belediyelerin yönetimindeki toplam nüfusun yüzde 22.86 oranla 196 bin 100 olduğu gözlendi. 31 Mart yerel seçimleri ile başlayan beş yıllık yeni hizmet döneminde Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP grubunun üstünlüğünü koruduğu gözlendi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Feyzi deniz     2019-04-06 Bircok secmen size zoraki olarak oy verdi.Bunu anlayacaginizi zannetmiyorum ama..yine de tebrikler...