escort izmir

Advert
Advert

‘ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN’...

‘ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN’...
Bu içerik 635 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İçişleri Bakanlığınca “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 81 ilde eş zamanlı olarak trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla kampanya başlatıldı…

Bu kapsamda ilçemizde Sakarya İlkokulu önünde döner kavşak olarak adlandırılan yerde Milas Kaymakamı Eren Arslan, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Coşkun Demir, Türker Yurtsever,İlçe Sağlık Müdürü M. Ergün Kırova , Milas Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet Kızılca, Milas Kent Konseyi Başkanı Mehmet Günlük, Sakarya İlk ve OrtaOkul Müdürü İbrahim Şahin ve öğrencilerin katılımıyla uygulamalı program gerçekleştirildi. Milas Kaymakamı Eren Arslan ve kamu, kurum amir ve müdürleri ile öğrenciler seyir halinde olan araçları durdurup, sürücülere broşür vererek, uygulama hakkında bilgilendirmede bulundular.

İçişleri Bakanlığınca “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla başlatılan kampanya ile trafikte geçiş üstünlüğünün yayalarda olduğunu belirten Milas Kaymakamı Eren Arslan; “Bundan böyle trafik işaretlerinin bulunmadığı, görevli kişilerin bulunmadığı yaya ve okul geçitlerinde, kavşak giriş ve çıkışlarında sürücüler geçitten geçmek üzere bulunan yayalara öncelik hakkı vereceklerdir. Yaya geçidinden, okul geçidinden, kavşak giriş çıkışlarından geçmekte olan yayaları gördükleri anda sürücüler yavaşlayacak ve duracaklardır. Trafikte önceliğin yayalarda olduğu bilincinin oluşturulması bu konuda farkındalık, duyarlılık yaratılması için İçişleri Bakanlığımızca bugün itibariyle ülkemizde tüm il ve ilçelerde “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” etkinliği başlamıştır. Trafikte yaya güvenliği konusunda farkındalık, duyarlık yaratacak olun bu etkinliğin ilçemizde de başarıyla yürütülmesini temenni ediyorum” dedi.

Dağıtılan broşürlerde yapılan bilgilendirmeye göre; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle, “Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmiştir açıklaması yapılarak, sürücülere ve yayalara bilgilendirmelerde bulunuldu.

Broşürlerde sürücülere yapılan bilgilendirmede, “Görevli kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işaretleri ve levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş-çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlayınız.

Yaya ve okul geçitlerinden geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını veriniz.

Bu kurallara uymayanlara Karayolu Trafik Kanunun 74. Maddesi gereğince Trafik İdari Para Cezası uygulanacaktır” uyarısı yapıldı.

Yayalara yapılan bilgilendirmede ise; “2018 yılında yapılan değişiklikle sürücüler trafik ışığı ile belirlenmemiş kavşaklarda ve yaya geçitlerinde yayalara ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.

Karşıdan karşıya geçerken dikkat etmemiz gereken kurallar olduğunu asla unutmayalım!

Karşıdan karşıya geçerken mutlaka yaya geçidi veya alt ve üst geçitleri kullanın.

Önce sola sonra sağa bakıp acele etmeden sakin bir şekilde karşıya geçmeye çalışın.

Yaklaşan aracın şoförü ile göz kontağı kurun ve sinyal verip vermediğini kontrol edin.

Trafik polisi ve diğer işaret ve işaretçilerin yönlendirmelerine uyalım.

Kurallara uymayan sürücüleri 155 Polis imdat hattına bildirin” ifadelerine yer verildi.

Buradaki uygulamanın sona ermesinin ardından saat 14’te Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda ilçemizde öğrenim gören ilkokul öğrencilerine yönelik, Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği’nden Trafik Polisi Hüseyin Aydın tarafından ‘Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması’ konulu sunum yapıldı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500