escort izmir

Advert
Advert

DERİNCE ÇAYI TAŞKINLARININ SEBEPLERİNİ SORDU…

DERİNCE ÇAYI TAŞKINLARININ SEBEPLERİNİ SORDU…
Bu içerik 1032 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemize bağlı Ovakışlacık Mahallesi’nde bulunan Derince Çayı dolayısıyla yaşanan taşkınların sebeplerine karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili olarak İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun’un verdiği soru önergesi şöyle; “Muğla İlimizin Milas ilçesine bağlı olan Ovakışlacık Mahallesi’nden geçen Derince Çayı uzun yıllardan beri, özellikle kış aylarında yoğunlaşan yağışlar neticesinde taşkınlara neden olmaktadır. Bu taşkınlar, tarım arazilerinin sular altında kalmasına, tarım ürünlerinin ziyan olmasına ve çok büyük maddi kayıplara neden olmaktadır. Bu sorunun çözümü için Derince Çayı’nın akış hızını yeterli hale getirecek şekilde ıslah edilmesi ve köprü altlarında ve birçok yerde tıkanmalara neden olan kirliliğin temizlenmesi gerekmektedir.

Özellikle geçen hafta yaşanan felaket mevcut durumun sürdürülemez olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu kapsamda;

1 - Bakanlığınız ve DSİ gibi bağlı kurumlarınız; şimdiye kadar, Ovakışlacık Mahallesi ile beraber diğer köy ve mahallelerden de geçen Derince Çayı’nın yöredeki vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerine zarar vermesini ve tarım arazilerinde yaşanan taşkınlar dolayısıyla maddi kayıplar yaşanmasını engelleyecek şekilde Derince Çayı’nın ıslah edilmesi yönünde ne tür çalışmalar yapılmıştır?

2 - Her yıl yaşanan bu sorun neden çözülememiş ve yaşanan felaketler neden engellenememiştir?

3 - Bugüne kadar bu felaketleri önleyecek şekilde bir çalışma yapılmış ise, mevcut sorun devam ettiğinden ötürü ihmal ve kusur olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu ihmal veya kusur kimindir?

4 - Bakanlığınız ve DSİ gibi ilgili kurumlarınız aşırı yağışların neden olduğu Derince Çayı’nın taşkınlarını engelleme ve ıslahı konusunda ne tür tedbirler almayı planlamaktadır?

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500