Advert
Advert

ÖREN’DE “ZEHİRLİ ASLAN BALIĞI” ALARMI…

ÖREN’DE “ZEHİRLİ ASLAN BALIĞI” ALARMI…
Bu içerik 2807 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus’ta yer alan mercan kayalıklarında yaşayan ‘zehirli aslan balığı’ Gökova Körfezi’nde görüldü… Ören Mahallesi’nde dalış sırada çevresinde aslan balığını fark eden Avukat Göray Karadut, emin olmak için üç adet balıktan bir tanesini avlayarak karaya çıkardı…

İklim değişikliğine bağlı nedenlerle Okyanuslardan denizlerimize gelen zehirli aslan balığı Gökova Körfezi’nde görüldü. Edinilen bilgiye göre; dalış yapmak için Gökova Körfezi’ne giden Avukat Göray Karadut, ilçemize bağlı Ören Mahallesi açıklarında yaptığı dalış sırasında çevresinde 3 adet aslan balığı gördü. Karadut, emin olmak için balıklardan bir tanesini avlayarak karaya çıktı.

30 yıldır dalış yaptığı bölgede ilk kez aslan balığı ile karşılaşan Karadut; “Gökova Körfezinde ilk kez aslan balığı ile karşılaştım. Son derece tehlikeli olan bu türün denizlerimize gelmesi büyük bir tehlike arz ediyor. Ören açıklarında daldığım sırada çevremde 3 tane aslan balığı fark ettim ve birini emin olmak için avladım. Üç balıkta aynı bölgedeydi ve bir aslan balığı yavrularıyla birlikte tüm bölgeyi istila edebilir. Bu tür sürü halinde değil, birbirlerinden mesafeli ilerleyerek gittikleri bölgeyi istila ediyorlar” dedi.

Tehlikeye dikkat çekmişti…

Uluslararası Doğa Koruma Birliği (UICN), aslan balığı ile ilgili tehlikeye dikkat çekerek, zehirli dikenleri nedeniyle yırtıcı balıkları kendinden uzak tutan aslan balıklarının küçük balık kolonilerini yok eden saldırgan bir balık olduğunu ve Doğu Akdeniz’de hızla azalan balık stoklarının çoğalmayı sürdüren aslan balıkları ile daha da etkilenerek tamamen tükenebileceği açıklamasında bulunmuştu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500