escort izmir

Advert
Advert

DEPREM İSTİSMARCILARI DEVREDE…

DEPREM İSTİSMARCILARI DEVREDE…
Bu içerik 3938 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu tarafından yazılı bir açıklama yapılarak, Resmi Gazete´de yayımlanan “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Kapsamında Yapılacak Tasarım Gözetimi ve Kontrolü Hizmetlerine Dair Tebliğ´ ile dar gelirli vatandaşların mühendislik hizmetlerine erişiminin olanaksız hale getirildiğine dikkat çekildi…

Kırsal kesimde yaşayan vatandaşları kaçak yapıya yönelmeyi artıracak ve önümüzdeki yıllarda olası bir depremde daha büyük yıkımların ve can kayıplarının yaşanmasına neden olabilecek bu düzenlemenin kaldırılmasını isteyen Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’nun açıklaması şöyle;

“Bugün Resmi Gazetede “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Kapsamında Yapılacak Tasarım Gözetimi ve Kontrolü Hizmetlerine Dair Tebliğ’ yayınlandı. Bu tebliğ ile Van- Erçiş Çelebibağ mahallesinde, yani kırsal kesimde yaşayan bir yurttaşımızın yapacağı tek katlı konut veya samanlık yapısı ile İstanbul –Şişli’de yapılacak 100-150 katlı gökdelen inşaatının “gözetim ve kontrolü”nü aynı esaslar çerçevesinde yapılacağına ilişkin düzenleme hayata geçirildi.

11.01.2019 tarih ve 30652 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Kapsamında Yapılacak Tasarım Gözetimi ve Kontrolü Hizmetlerine Dair Tebliğ’ile; yapılarda mühendislik hizmetlerinin yürütülmesi neredeyse imkansız hale getirilmiş; Anayasamıza göre en temel insan haklarından olan, yurttaşlarımızın barınma ihtiyaçlarını karşılanması olanaksız hale getirilmiştir. Yapılan bu düzenleme ile; 3194 sayılı İmar Kanunu ve 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu yok sayılmış, kırsal ve kentsel dar gelirli yurttaşlarımızın barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla yapacakları tek katlı basit mühendislik yapıları ile 100-150 katlı yapıların “gözetim ve kontrolü” hizmetlerinin aynı esaslara göre yapılacağı düzenlenmiştir.

Yapılan düzenleme ile dar gelirli yurttaşlarımızın mühendislik hizmeti alması olanaksız hale getirilmiş, bazı deprem istismarcılarına rant aktarma amacı taşıyan düzenlemeler yapılmıştır. 18. 03. 2018 tarihinde yayınlanan “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği”nin çıktığı günden bu yana başta İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi çok sayıda kurum ve kuruluş odamız tarafından yazılı olarak uyarılmasına rağmen, uyarılarımız göz ardı edilmiştir.

Dar gelirli yurttaşlarımızın mühendislik hizmetlerine erişiminin olanaksız hale getirildiği bu düzenleme, başta kırsal kesimde yaşayan yurttaşlarımız olmak üzere kaçak yapı yapılmasına yönelmeyi artıracak, bu da önümüzdeki yıllarda olası bir depremde daha büyük yıkımların ve can kayıplarının yaşanmasına neden olabilecektir.

Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere, tüm ilgili kurumları ve kamuoyunu bir kez daha uyarıyoruz. ZF zemin üzerine oturan Van-Erçiş-Çelebibağ Mahallesinde tek katlı konut inşa eden bir yurttaşımızın yapacağı yapının gözetim ve kontrolü ile İstanbul Şişli’de yapılacak 100-150 katlı bir yapının gözetim ve kontrol aynı mühendislik kıstaslarına bağlanmıştır. Bu akıl almaz düzenlemenin bir ana önce durdurularak yürürlükten kaldırılmasını, sorunlara ortak değerler çerçevesinde çözümler üretilmesini diliyoruz.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500