escort izmir

Advert
Advert

VAR MISIN AKUT MİLAS GÖNÜLLÜSÜ OLMAYA?

VAR MISIN AKUT MİLAS GÖNÜLLÜSÜ OLMAYA?
Bu içerik 926 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

AKUT Milas Birimi altı ayda bir gerçekleştirdiği yeni gönüllü alımı için gönüllü adayları ile buluşmaya devam ediyor... Gönüllü olmak isteyen adaylarla 9 Ocak Çarşamba akşamı saat 19 ile 21 arasında, Konacık Mahallesi, Gaz Deresi Caddesi’ndeki (Tüvtürk Araç Muayene ist. Yanı) AKUT Kürşat Avcı Operasyon ve Eğitim Merkezi’nde tanışma toplantısı düzenlenecek...

Kurulduğu 2008 yılından bu güne kadar, Van depremi dahil olmak üzere karada ve denizde insan kurtarmadan yangına, yavru bir kediden 800 kg’lık hamile ineğe, sosyal sorumluluk projelerinden toplum bilinçlendirmesine kadar, ülkemiz ve canlılar için faydalı her konuda çalışmalarını sürdüren AKUT Milas Birimi, üçer aylık rutin programı çerçevesinde, gönüllü olmak isteyenler için 9 Ocak 2019 Çarşamba akşamı 19 ile 21 saatleri arasında, Konacık Mahallesi, Gaz Deresi Caddesi’ndeki (Tüvtürk Araç Muayene İstasyonu Yanı) AKUT Kürşat Avcı Operasyon ve Eğitim Merkezi’nde tanışma toplantısı düzenliyor.

1999 yılından beri Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında bulunan Arama Kurtarma Danışma Kurulu INSARAG’ın üyesi olan AKUT, tüm dünyada uluslararası standartlara uygun, arama-kurtarma ekipleri içinde, deprem konusunda en deneyimli ve bilgili ekiplerden biri haline geldi. INSARAG standartlarına göre “Ağır Arama-Kurtarma Ekibi” (Heavy) ve “Orta Ölçekli Arama-Kurtarma Ekibi” (Medium) olmak üzere gerçekleşen sınıflandırma içerisinde AKUT, “Sınıflandırılmış Orta Seviye Ekip” grubunda Türkiye’de bu sertifikayı alarak bir ilki gerçekleştiridi.

Gücünü vatan, insan ve canlı sevgisinden alan AKUT, bugün ülke genelinde 30 ekibi ve kurulma çalışmaları devam eden yeni ekipleriyle, sayısı her geçen gün artan gönüllüleriyle, çalışmalarına özveri ve kararlılıkla devam eden bir arama-kurtarma grubu.

Türkiye’nin en güvendiği kurumlardan biri olan AKUT, sosyal sorumluluk anlayışıyla toplumu bilinçlendirme faaliyetlerine de aralıksız devam ederken, Doğa, Sel-Akarsu, Kentsel (Deprem), Teknik Dağ ( Yüksekte İple Erişim) ve Yangın ana başlıklarındaki arama kurtarma konularında, 2019 yılını eğitim yılı ilan etmiş, yılsonuna kadar, bu Ocak döneminde katılacak gönüllülerin eğitimlerini tamamlayıp, mümkün olduğu kadar sertifikalandırılmalarını planlamakta.

Milas Birimi'nden davet…

Bütün bu çalışmalarını karşılıksız yardımseverlik ve gönüllülük esası ile gerçekleştiren Milas Birimi, birinci dereceden deprem ve sel riski taşıyan, iklimsel olarak yangın ve yarımada olması nedeniyle, deniz kazaları riskinin çok yoğun olduğu bölgemizde, daha etkin ve bilgili gönüllülerin oluşturulmasının gerekliliği doğrultusunda böyle bir buluşma düzenlediklerini bildirdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan AKUT Milas Birim Sorumlusu Mehmet Nergiz; “Amacımız, ana afetin deprem olduğu, depremin de birçok afeti tetiklediği ülkemizde, halkımızın duyarlılığını artırmak gerekmektedir. Her şeyi devletten beklemek doğru bir yaklaşım değildir. Dolayısıyla bir afette ilk 12 saat çok çok önemlidir. Bu nedenle gönüllü sayımızın artması, hem halkımızın bilinçlendirilmesi, hem de olası bir afette yetkin ve bilinçli kişi sayısının artmış olması, afetin o oranda az hasarla atlatılması demektir. Bizim dinamik, operasyonel ekibe ihtiyacımız olduğu kadar, gerek operasyonların lojistiğinde, gerekse sosyal sorumluluk projelerimizin oluşturulmasında gönüllü desteğine her zaman ihtiyacımız vardır. Zaman zaman yeterlilik belgesi, kişilerin sporcu belgesi, işsiz olması zorunluluğu gibi yanlış bilgileri oluyor. Herhangi bir konuda yeterlilik belgesi olanlar tabii ki tercihimizdir. Herkesin bir yeteneği mutlaka vardır. O yeteneğini burada değerlendirebilirler. Ancak biz de, gerek arama -kurtarma konularında, gerekse ilk yardım konularında gerekli eğitimleri uluslararası standartlarda veriyoruz. Genel merkezimiz 2019 yılını da bu nedenle eğitim yılı ilan etti. Biraz zorlu geçecek ama söz konusu canlar olunca bu hassasiyetimizin makul karşılanacağını biliyoruz.  Resmi dairelerde çalışanların yasal olarak izinli sayılmaları zaten mümkün. Tüm bu soruları cevaplamak ve birbirimizi tanıyıp bir başlangıç yapmak adına bu toplantıyı yapıyoruz. Bir ev hanımı,  iş adamı, doktor, öğretmen, emekli de gönüllümüz olabilir. Herkesin yapabileceği bir şeyler mutlaka vardır. Milas’ta bir deprem olması durumunda birçok yola araç giremeyecek. İnsanlar ilk etapta kendi kendilerini kurtarmak durumunda kalır böyle durumlarda. Enkaz altına nasıl müdahale edilebileceğini, temel ilkyardımı bilmeleri işte bu nedenle çok önemli. Bir cana el vermek isteyen herkesi bekleriz. Toplantıya katılmak isteyenler 05322727127 numaralı telefonu arayabilir’’ dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500