escort izmir

Advert
Advert

2019’UN İLK MECLİS TOPLANTISI YAPILDI…

2019’UN İLK MECLİS TOPLANTISI YAPILDI…
Bu içerik 672 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Belediye Meclisi’nin 2019 yılının ilk toplantısı, dün (07.01.2019) saat 14’de, Belediye Toplantı ve Evlendirme Salonu’nda yapıldı… Meclis gündeminde 22 asıl ve 3 ek gündem maddesi görüşüldü…

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısında her yıl olduğu gibi, 2019 yılının ilk meclis toplantısında da belediye gelirlerinin ve mülklerinin, kamuya tahsisi kabul edilirken, meclisin hangi ay tatile gireceği ise belirlenmedi. Daha sonra 2019 yılı belediye zabıta personelinin fazla mesai ücretleri, bakanlığın belirlediği 527 TL. olarak kabul edilirken, Belediye Başkan Yardımcısı maaşı da yüzde 10 oranında arttırılarak, brüt 8.250,00 TL. olarak belirlendi.

Gündemin 6. maddesi ise belediye yönetiminin 10 Milyon TL. kredi alma talebi ile ilgiliydi. AKP grubu adına konuşan Hürol Önder, 17 Ocak tarihinde pek çok arazinin satış ihalesi olduğunu, buradan ciddi gelir geleceğini, ayrıca bugünkü faiz oranları karşısında bu kredinin alınmasını doğru bulmadıklarını ve red oyu kullanacaklarını açıkladı. MHP grubu adına konuşan Meclis Üyesi Mevlüt Kiriş de benzer gerekçelerle kredi alınmasına red oyu vereceklerini belirtti.

Bunun üzerine Başkan Tokat ise 17 Ocak’ta satışa çıkarılacak taşınmazların yeni bir olay olmadığını, bunların satış kararını Haziran ayı meclisinde aldıklarını, bunların önemli bir kısmının daha önce satışa çıkarılıp satılamayan, ya da satışı yapılmasına karşın parası ödenmeyen taşınmazlar olduğunu, bu arada bedel belirleme işlerinin de kendileri tarafından yapılmadığını, bunların bedellerinin, yasa gereği A sınıfı belge sahibi yetkili firmalar tarafından yapıldığını ve bu işlerin kısa sürede bitmediğini, bazılarının da ancak şimdiki satışa yetiştiğini belirterek; “Bu satıştan yeterli sonucu almayı yine beklemiyoruz, ama beklediğimiz satış miktarına ulaşırsak, biz de zaten kredi kullanmayı düşünmüyoruz. Ama yeterli satış olmazsa, 2019’a ait planlamalarımızı yaparken, 10 Milyon kredi alma yetkisinin elimizde olması gerekiyor. Çünkü bankalar hemen kredi vermeye zaten yanaşmıyorlar. Bu işler oldukça uzun da sürebiliyor. Biz planlamalarımızı yaparken, gelecek gelirlerimize göre yapıyoruz. Biliyorsunuz, büyükşehir yasasınca kırsal bölgelerimizden emlak vergisi almamız, hükümetin aldığı bir kararla ertelenmişti. Biz de bu ertelemeye göre yeniden planlarımızı yapmıştık. Ama şimdi biliyorsunuz tekrar, üstelik 2021 sonuna kadar erteledi. Bizim kırsal nüfusumuz da çok kalabalık ve buralar da bizden hizmet bekliyor. Dolayısıyla yeni tedbir ve uygulamalara yönelmek zorundayız. Bu nedenle bu kredinin önümüzde hazır olması gerekiyor. Vatandaşlara hizmet götürebilir durumda olmak önemli. Ayrıca Milas Belediyesi, aldığı kredilerin ve borçların da taksitlerini aksatmadan ödemeye devam ediyor” dedi.

Yapılan oylamada, kredi talebi CHP’li üyelerin oy çokluğuyla kabul edildi. Daha sonra, yerel seçimlerin sonuna kadar görev yapacak olan Denetim ve Sosyal Yardım Komisyonları’nın seçimlerine geçildi.

Seçim sonucu, Denetim Komisyonu Halil Ilbıra, Gülşen Gökçe, Melih Arslangiray, Hürol Önder ve Mevlüt Kiriş’ten oluşurken, yasaya göre bir Başkan Yardımcısı, Sosyal Yardım İşleri Müdürü ve bir çalışanıyla, 2 meclis üyesinden oluşan komisyonun, yine eskiden olduğu gibi Abdullah Ülgen ve Halil Kocabaşoğlu ile devam etmesine karar verildi.

Başkan Tokat daha sonra sosyal medyada belediye personelinin maaşlarıyla ilgili olarak gerçek olmayan ve abartılarla verilen bir yanlış bilgi olduğunu belirterek, bu konuda açıklama yapmak istediğini belirtti.

Belediyenin şu an itibariyle hiçbir memuruna borcu olmadığını ifade eden Başkan Tokat, işçi maaşlarının tamamen ödendiğini, sadece ikramiyelerinin ödenmemiş durumda olduğunu, taşeron işçilerin de bir aylık alacaklarının üçte ikisinin ödendiğini, üçte birinin de Cuma günü itibariyle ödenmiş olacağına dikkat çekti.

Belli zamanlarda kimi sıkıntıların yaşandığını ama bunların telafi edildiğini belirten Başkan Tokat, çalışanların maaşlarının ödenmesi noktasında ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirtti.

Belediyenin çalışanlarına aylık 3 Milyon TL. civarında bir ödeme yapıldığını ifade eden Başkan Tokat, talep ettikleri kredinin de zaten işçilerin 3 aylık maaşları düzeyinde bir para olduğunu da ekledi.

Daha sonra, gündem maddesinde yer alan Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nda ödenecek ödüllerin de geçen senenin rakamlarıyla aynı kalacağı belirtildi ve madde oy çokluğuyla kabul edildi.

Bir başka gündem maddesi ise, Ekizköy’ün kömür istimlak sahasında olduğu için kamulaştırılması sonrası pek çok köylü vatandaşın çevre köylere yerleşmeyi düşündüğünü ve belediyeye başvurarak, yasadaki tip projeden faydalanmak istediklerini belirten Başkan Tokat, bu konuda yasada kimi değişiklikler yapıldığını, vatandaşların taleplerinin nasıl karşılanabileceği konusunda İmar Komisyonu’nda konunun görüşülmesini talep etti ve oy birliğiyle kabul edildi.

Daha sonra da, İmar Komisyonu’nun kendisine daha önce sevk edilen vatandaş talepleriyle ilgili raporu okunarak, bazıları kabul, bazıları da reddedilirken, bazıları için de komisyona ek süre verildi.

Meclis toplantısında daha sonra ek gündem maddelerine geçildi. Ek gündem maddelerinin ilki, yol bozma ücretlerinin belirlenmesi idi. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nin (AYKOME) 2019 yılı içerisinde uygulayacağı ücretlerin Milas Belediyesi’nce de aynan benimsenmesi kabul edildi.

Ayrıca İlan Reklam Vergisi’nin de, vatandaşların çeşitli dönemlerde yapılan ödemeleri kaçırmaması açısından, Çevre Temizlik Vergisi gibi Mayıs-Kasım aylarında alınması kabul edilirken, son olarak da belediyede sözleşmeli personel olarak çalışan 1 avukat, 1 veteriner hekim ve 2 avukat için yeni ücretleri, eski ücretlerine yüzde 10 ilave ile kabul edildi.

Toplantı sonunda Meclis Üyesi Mevlüt Kiriş, Çamlıyurt Mahallesi’ndeki çocuk parkı ve çevre düzenlemesi için teşekkür ederek, 5 ay önce üstü açılan tuvaletin tamamlanmadığını ve bu konunun da halledilmesini istedi. Milas Belediyesi’nce yapılan Türbe İlemet Yolu’nda da yağışlar nedeniyle çökmeler olduğundan belirten Kiriş, Büyükşehir’e ait olan dulmuş duraklarıyla ilgili de bazı sıkıntıları dile getirerek, bunların da yapılmasını istemesiyle meclis toplantısı sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500