escort izmir

Advert
Advert

BU AYIPTIR, GÜNAHTIR, KUL HAKKI YEMEKTİR!...

BU AYIPTIR, GÜNAHTIR, KUL HAKKI YEMEKTİR!...
Bu içerik 4482 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Tüm Emekli Sen Milas Temsilciliği yazılı açıklama yaparak, 2019 yılı emekli maaşlarına yapılan zamları kabul etmediklerini belirttiler…

“Tüm Emekli Sen olarak, emeklinin sesi soluğu olmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde demokratik tepkilerimizle meydanları ısıtmanın yanında, bize reva görülen bu yaşamın sorumlularına sandıkta hesap soracağız” denilen yazılı açıklama şöyle;

2019 emekli maaşlarına yapılan makyajlı zamları kabul etmiyoruz.

En düşük işçi emeklisinin aylığı Bin 26 liraydı, Bin 130 lira oldu. Zam 104 lira.

En düşük çiftçi emeklisinin aylığı Bin 178 liraydı, Bin 298 lira oldu. Zam 120 lira.

En düşük esnaf emeklisinin aylığı Bin 249 liraydı, Bin 376 lira oldu. Zam 127 lira.

En düşük memur emeklisinin maaşı 2 Bin 75 liraydı, 2 Bin 297 lira oldu. Zam 222 lira.

Cumhurbaşkanı maaşı 59 Bin liraydı, 74 Bin 500 lira oldu.  Zam 15 Bin 500 lira.

Açlık sınırı Bin 941 lira.  Yoksulluk sınırı 6 bin 322 lira.

Vekillere yüzde 26, Millete yüzde 10.7.

Bu ayıptır, günahtır, kul hakkı yemektir!

Yeni bir yıla 2,5 milyon kamu çalışanı ve yaklaşık 13 milyon emekli, hükümetten yapılacak açıklamalara kulaklarını çevirmiş bir umutla beklemekte iken ilk açıklama geldi; 16 yıllık iktidarının 11 yılında enflasyon hedefini tutturamayan AKP, 2018 yılında %7 hedefini %20.8 olarak revize etmek zorunda kalmıştır. Sürekli olarak kamu emekçilerine ve emeklilerine enflasyon farkı” ödenmesi kamu emekçilerini ve emeklilerini zarara uğratan bir mekanizma olarak kullanmaktadır.

Açıklanan enflasyonla birlikte kamu emekçilerinin ve emeklilerin 15 Ocak’ta alacakları maaş da netleşmiş oldu. %4 maaş zammına ilave olarak %6,7 enflasyon farkı ile birlikte %10,7 maaş artışı gerçekleşmiş oldu. Oysa bir yılda elektriğe %41, doğal gaza %30 zam yapıldı.

Dünyada hiç bir ülke yoktur ki çarşı/pazar fiyatları sürekli artarken, resmi enflasyon rakamları sürekli düşsün.

Her yıl vergi dilimleri yeniden değerleme oranına göre arttırılırken, bu yıl yeniden değerleme oranı %23,73 olmasına rağmen, iğneden ipliğe otomatik olarak Maktu Vergi ve Harçlara %23,73 zam yapılırken, Cumhurun Başı olan AKP Genel Başkanı Sayın Cumhurbaşkanına %26 zam yapılırken, biz emeklilere %10.7’lik zam yapılması demek, sayıları yaklaşık 13 Milyonu bulan biz emekliler ile alay etmek anlamına gelmektedir.

Türk-İş verilerine göre; 2018 Kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı Bin 943 TL iken, yoksulluk sınırı 6 Bin 328 TL’dir. TÜİK verilerinin bile altında 2 Bin 020 TL olarak belirlenen asgari ücret %20’lik ikinci vergi diliminden vergilendirilmekle karşı karşıya kalacaktır.

31 Mart yerel seçimlere doğru giderken; Tüm Emekli Sen olarak, emeklinin sesi soluğu olmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde demokratik tepkilerimizle meydanları ısıtmanın yanında, bize reva görülen bu yaşamın sorumlularına sandıkta hesap soracağız.

Umutlarımızı büyütme duygularıyla yeni bir yıla girerken emeklilere reva görülen sefalet ücretleri ve açlık sınırının altında maaş artışlarıyla karşı karşıyayız.

Emekliyiz insanız ve insanca yaşanacak bir gelirimiz olsun istiyoruz. Mutfakta yangının olduğu, markete gidemez, çarşıya çıkamaz olduğumuz bir dönemde, gerçekte çok yüksek olmasına rağmen kimi bürokratların kovularak ve de gereksiz kalemler üzerinden hesaplamalar yapılarak düşürülen resmi enflasyon rakamlarının altında yapılan maaş zamlarıyla biz emeklilerin insanca yaşaması olası değil.

Emeklilerin ve emekçilerin sırtından saltanatını sürdürenler! Bilin ki bizler açlık sınırının altındaki bir geliri ve %10’luk adaletsiz maaş artışını kabul etmiyoruz. Açlığa mahkum etmeye çalıştığınız 13 milyon emekli olarak sefalete teslim olmayacağız.

Biz emekliler çalışma yaşamından emekliyiz, ama haklarımızın korunması ve geliştirilmesi, torunlarımıza yaşanabilir bir dünya bırakma mücadelesinden emekli olunmayacağı bilincindeyiz.

Sermayenin her dediğini yapan iktidar; zaten işletme gideri olan ve vergiden düşülen poşetlerin bile paralarını halktan çıkartmak istiyor.

Tüm Emekli Sen olarak yaşanan bu uygulamaları kabul etmiyoruz.

Hiç bir emekli açlık sınırı altında maaş almamalıdır.

Emeklilerin maaş bağlama derhal düzeltilmelidir.

Biz emekliler asgari bir yaşam değil insanca yaşam ve sürdürebilecek ücret istiyoruz.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mehmet gül     0000-00-00 Hayrola seçim var diyemi aklınıza geldi şovmu bunun adı bir emelli olarak ilk defa gördüm size