escort izmir

Advert
Advert

GÜZELLİK UZMANLIĞI KURSLARI 9 OCAK'TA BAŞLIYOR!

GÜZELLİK UZMANLIĞI KURSLARI 9 OCAK'TA BAŞLIYOR!
Bu içerik 805 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas'ta ilk defa açılacak mesleki programlardan olan Güzellik Uzmanlığı cilt bakımı ve epilasyon kursu MEB onaylı olarak Başarı Anahtarı Mesleki Eğitim Sınav ve Belgelendirme Merkezi tarafından açılıyor.

Bu mesleği yapmak isteyenlerin ve çalışanların daha önce eğitimlerini ve mesleki belgelerini almak için İzmir, İstanbul, Ankara ile Türkiye'nin değişik yerlerine giderken ilçemizde bu programların açılmasıyla birlikte artık şehir dışına gitmelerine gerek kalmayacak.

Özellikle güzellik uzmanlığı alanında hemen iş ve istihdam imkanı bulunmasından dolayı, güzellik uzmanlığı sektöründe çalışmak ve kariyer yapmak isteyen bayanlar ile güzellik salonu açmak isteyen girişimcilerimiz ve ilçemizdeki mevcut faaliyette bulunan güzellik ve saç bakım işletmeleri tarafından büyük bir ilgi görüyor.

Başarı Anahtarı Koordinatörü Mehmet Sert, güzellik uzmanlığı mesleğinin, geleceğin önemli meslek gruplar arasında şimdiden yerini aldığını ve sektörün her geçen gün büyüyerek geliştiğini belirterek; “ilçemizde yakın zamanda sayıları 15'i bulan yeni güzellik salonlarının açıldığını görmekle birlikte, bizler de sektöre bu alanda eğitimli ve donanımlı profesyonel insan kaynağını yetiştirerek sektörün büyümesini ve gelişmesine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Bu programda görev alan eğitmenlerimizle birlikte uzun zamandan beri planlarımızı yaparak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Uyarı; güzellik salonlarında işlem yapan personele muhakkak mesleki belgesini sorunuz..!

Güzellik salonlarına cilt bakımı, epilasyon, depilasyon, kalıcı makyaj, manikür pedikür ile diğer kişisel bakım ihtiyaçları için giden özellikle bayan müşterilere yönelik uyarılarda bulunan Başarı Anahtarı Koordinatörü Mehmet Sert; “işlem yaptırdığınız personele bu konuda gerekli eğitimi ve yeterliliğe sahip olup olmadığını ve bu alanda mesleki belgesini tarafınıza göstermesini talep ediniz. Ayrıca mesleki belgelerinin Milli Eğitim Bakanlığı ile Mesleki Yeterlilik kurumundan onaylı olup olmadığını, gerekirse belge numaralarını talep ederek, ilgili kurumlardan belgesini sorgulatabilirsiniz. Eğer mesleki yeterliliğe ve mesleki belgeye sahip değilse kesinlikle cildinizde ve vücudunuzda herhangi bir işlem yaptırmayınız. Özellikle bu kişilerin hangi alanda çalıştığını ve asıl branşının ne olduğunu sorunuz. Bilmediği branşlarda, mesleki belgesi olmadan veya başkasının çalışma alanı içerisine giren ehil olmadığı konularda işlem yaptırmayınız. Cildinizde ve vücudunuzda bazen basında yer alan vakalar gibi yanıklar, yaralar, tahriş ve tahribatlar oluşmasına müsaade etmeyin ve mağduriyetler yaşamayın. Bir insan profesyonel olarak her işi aynı anda yapamaz. Steril ve hijyenik olmayan günlük temizliği yapılmamış, kapısının önünde galoş bulunmayan işletmelere gerekli ikaz ve uyarıda bulunun, hala aynı şekilde yapmaya devam ediyorsa orayı tercih etmeyin ve gerekli yetkili kurumlara bildirimlerde bulunarak suç duyurusunda bulunun.

Artık bütün meslek dallarında, Avrupa'da olduğu gibi ülkemizde de uluslararası standartların oluşturularak branşlaşma çalışmaları yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanarak yürürlüğe giren güzellik salonları iş yeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklik yapılmasına dair yönetmelik yürürlüğe girdi. Bu yönetmeliğe göre mesleki belgesi olmadan iş yeri açılamayacağı ve güzellik salonlarında personelin çalışamayacağının yer aldığı maddelerle birlikte, ayrıca kullanılan cihazların yıllık bakımlarının yapılarak her yılın Aralık ayı sonunda yetkili idareye bildirilmesini ve yine yeni alınan cihazların ise on iş günü içinde sorumlu müdür tarafından yetkili idareye ve Valilik aracılığıyla İl Sağlık Müdürlüğü’ne bildirilmesi gerekmektedir.

Ülkemizde çoğu meslekte olduğu gibi bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile bilirkişi olarak mahkemelerde görev almak isteyenler için Cilt Bakımı ve Güzellik, Ağdacılık- Depilasyon, Kalıcı Makyaj ve Dövmecilik, Manikür ve Pedikür alanlarında Mesleki Yeterlilik Belgesi uygulaması başlamıştır. Bu işle ilgilenen kişilerin muhakkak bu MYK sınavları için yapılacak olan eğitimlerle katılmaları ve kendilerini daima geliştirmelerini, bilgi ve tecrübelerinin bu aranacak yeterlilikte büyük önem taşımaktadır” dedi.

Ayrıca bu sektörde bazı çalışanların eğitimlerini ve mesleki belgelerini müfredata uygun olmadan kanunlara ve yönetmeliklere aykırı şekilde temin ederek, iş yeri açma yönetmeliğinde belirtilen yeterlilikleri taşımadan MEB ve MYK dışında yetkisi bulunmayan kurumlardan aldıkları geçersiz belgelerle sürdürdüklerini ve yapılan denetimlerde bunların ortaya çıktığını ve bununla ilgili belge veren kurumlar ile bu belgeleri alarak çalışan kişileri ilgili ve yetkili mercilere haklarında suç duyurusunda bulunacaklarını ve kamuoyuyla bunları paylaşacaklarını belirten Mehmet Sert, mesleki belgesi, mesleki yeterliliği ve meslek deneyimi bulunmayan personellerin yapmış olduğu hatalı işlemler dolayısıyla vücut ve yüz cildinde oluşan yanma, tahriş ve tahribatla, yanlış uygulamadan dolayı oluşan farklı rahatsızlıklardan dolayı müşterinin işletme ve personel hakkında suç duyurusunda bulunarak, maddi ve manevi tazminat davası açma ve olayın yaşandığı bölgede bulunan tüketici hakem heyetine başvurma haklarının bulunduğunu belirtti.

Sektörün temsilcileri ve işletmeleriyle birlikte yakın zamanda Milas Güzellik Uzmanları ve Güzellik Salonu İşletmecileri Derneği adı altında yapılanma çalışmalarına başladıklarını belirten Başarı Anahtarı Koordinatörü Mehmet Sert; “amacımız sektörü büyüterek, mesleğin yönetmelik ve kanunlara uygun olarak yapılmasını sağlamak, güzellik uzmanlarının ve salonlarının haklarının korunarak, mesleğin sürdürülebilirliğini sağlamak, aykırı tutum ve davranış içinde bulunarak sektöre zarar verenleri ikaz etmek, hala aynı şekilde devam ettikleri takdirde ilgili ve yetkili kurumlara bildirimlerde bulunarak gerekli yaptırımların uygulanmasını sağlamaktır. Kamu, kurum ve kuruluşlarıyla, meslek kuruluşlarıyla ve sektörü geliştiren diğer kuruluşlarla daima  iş birliği yaparak sektörü ve pazarı büyüteceğiz” dedi.

Kalıcı makyaj, 3d mıcrobladıng kıl tekniği, ipek kirpik- kirpik lifting, manikürist, makyör ve makyöz, saç yapımı ve bakımı programları…

Mehmet Sert açılacak kurslarla ilgili son olarak; “Güzellik Uzmanlığı Cilt Bakımı ve Epilasyon kursuyla birlikte Kalıcı Makyaj kursunun birlikte açılacak, akabinde Manikürist- Manikür Pedikür Teknikleri, Protez Tırnak, Makyör ve Makyöz, Saç Yapımı ve Bakımı programları açılacak. Mesleki belgelendirme programları hakkında bilgi almak ve kayıt olmak isteyenler 0 505 999 99 48 ve 0 505-999 4848 nolu telefondan bilgi alabilecekleri gibi, Başarı Anahtarı Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi İsmetpaşa Mahallesi Ahmet Taner Kışlalı Caddesi Sünnetçioğlu Apt No: 67 adresine müracaat edebilecekler” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500