escort izmir

Advert
Advert

DİSLEKSİ’Yİ FARK ET…

DİSLEKSİ’Yİ FARK ET…
Bu içerik 848 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemizde görev yapan rehber ve 1. sınıf öğretmenlerinin katılımlarıyla, Doç. Dr. Macid Ayhan Melekoğlu tarafından Özel Öğrenme Güçlüğü/Disleksi olan öğrenciler için sınıf içi uygulamalar konulu seminer gerçekleştirildi…

Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen seminere Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Rıza Kozak, ilçemizde görev yapan rehber ve 1. sınıf öğretmenleri katıldı.

Farklılaştırılmış öğretim, bilişsel teori kavramları hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Macid Ayhan Melekoğlu, özel öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerin özelliklerini akademik, sosyal, davranışsal özellikler olarak ayrı ayrı açıkladı.

Akademik özellikleri, beklenmedik başarısızlık, yardıma karşı gelme, öğrenmede zorluk yaşama, problemleri çözememe, akademik becerilerde dengesizlik, pasif öğrenme stili, temel dil becerilerinde zayıflık, okuma ve heceleme becerilerinde, bilgi işleme becerilerinde yetersizlik, genelleyememe olarak açılayan Doç. Dr. Macid Ayhan Melekoğlu, sosyal özellikleri ise olgun davranmama, sosyal olarak kabul edilmeme, sosyal ve sözsüz hareketleri yanlış anlama, uygun kararlar verememe, mağduru oynama, sosyal sonuçları kestirememe, sosyal geleneklere uymama, dışlanmışlık, saflık/tecrübesizlik, utangaçlık, içine kapanıklık, endişeli olma olarak açıkladı. Son olarak da davranışsal özelliklere değinen Doç. Dr. Macid Ayhan Melekoğlu, bu özellikleri dikkatsizlik, ilgide dağılma, hiperaktivite, yerinde duramama, zayıf koordinasyon, düzensizlik, motivasyonsuzluk, bağımlılık olarak açıkladı.

Disleksi Nedir?

Disleksi temel olarak nörolojik temelli, okuma yazma, matematik gibi becerilerde görülen gelişimsel bir öğrenme güçlüğüdür. Bir çocuğun disleksi tanısı alabilmesi için normal ya da üstün bir zekaya sahip olması ve hiç bir duygusal, fiziksel bozukluğun bulunmaması gerekir.

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Okuma hızının beklenenin altında olması, yazarken ve okurken harf atlama, bozuk yazma, okurken kelimeleri değiştirme, harfleri birbirine karıştırma, rakamları ters yazma, okuduğunu anlama ve anlatmada zorlanma, çarpım tablosunu ezberlerken veya ritmik sayarken zorlanma, sağı solu ayırt etmekte zorlanma, toplama ve çıkarma işaretini karıştırma, ayakkabılarını bağlama gibi motor becerilerde zorlanma, noktalı ve noktasız harfleri yazarken ve okurken birbirine karıştırma gibi belirtiler gözlenir.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500