Advert
Advert

GELECEK KUŞAKLARA AKTARILACAK...

GELECEK KUŞAKLARA AKTARILACAK...
Bu içerik 879 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Halısını Gelecek Kuşaklara Aktarma Projesi protokol töreni gerçekleştirildi... Milas mahallelerinde halı dokumanın gelecek nesillere aktarılması ve halı dokuma mesleğini sürdüren kişilere destek amaçlı düzenlenen projenin protokol töreninde halı dokuma malzemesi de dağıtıldı…

Milas halı kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması ve bu işi sürdüren vatandaşların desteklenmesi amacıyla düzenlenen Milas Halısını Gelecek Kuşaklara Aktarma Projesi protokol töreni Milas Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda yapıldı. Törene; Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas Ticaret Odası Başkanı Reşit Özer, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr Mehmet Kır, Milas Halk Eğitim Merkezi Müdürü Tunahan Bayram katıldı.

Milas Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen protokol töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren Milas Halk Eğitim Merkezi Müdürü Tunahan Bayram; “Dokumacılık tarihi, insanlık tarihi kadar eski bir sanat. Bu sanat insanların yaşamında var olması gereken, iyi ki var olan bir sanat. Milas halısı eskiden daha canlı, bütün evlerde tezgah olan, annelerimizin, ablalarımızın bu işi yaparak hem hayatın içinde bir ekonomik değere sahip olması hem de bu sanatın yaşatılması için önemli. Ama son yıllarda bu konudaki ilginin düştüğünü gözlemleyerek, Kaymakamımızın direktifleri doğrultusunda Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve yönetimi bu konuda bir şeyler yapma gayreti içine girdiler. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bugün burada ‘Milas Halısını Gelecek Kuşaklara Aktarma Projesi’ adı altında başlattığımız, Milas genelinde geçmişinde halıcılık kültürü olan köylerimizi davet ederek, muhtarlarımız eşliğinde bir protokol imzalanması ve bu protokol akabinde de bu köylerimize malzeme desteği dağıtımı yapacağız” dedi.

Protokol kapsamında halı dokuyan vatandaşlara malzeme temininde bulunan Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer de; “Milas Ticaret ve Sanayi Odası olarak bundan 2 yıl önce Milas halılarının coğrafi işaretlerini almak için başvuruda bulunduk. Amacımız şuydu… Bu kadar köyümüzde Milas halısı dokunuyor en azından bunların değerlerine sahip çıkmak istiyorduk. Coğrafi işaretin anlamı nedir? Biraz da ondan bahsetmek istiyorum. Çünkü gerçek Milas halısının ipliğinden, renginden, düğüm sayısına kadar bunların belirlenmesi lazım. Ama biz bir araştırma yaptığımızda maalesef Denizli’de, Isparta’da makine halılarını Milas halısı diye satıyorlar. Bu bizi üzüyordu. Yavaş yavaş köylerde halı yapımı azalmaya başladı. Biz de istedik ki bir mücadelede bulunalım. İpliğini MİTSO olarak biz temin edelim. En azından 3 tane fuarımız var Milas’ta. Bu fuarlarda da hem bunları tanıtımını hem de gerçek Milas halısının özelliklerini belirterek, bunların satışına da yardımcı olmak istedik. Biz bu projemizi daha da ilerilere daha da büyüterek, bu halıların üretilmesini, yapılmasını sağlamak istiyoruz. Herkese teşekkür ederim” dedi.

Projede emeği geçen herkese teşekkür eden Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal ise; “Milas geçmişten günümüze halılarıyla ünlü. Halılarının tekrar canlandırılmasıyla ilgili bu projeyi önemsiyoruz. Bu projeyi 2-3 yıldır ilerletebilir miyiz?, nasıl bir çalışma yaparız diye düşünürken, ortaya güzel fikirler çıktı. Ticaret Odamızın ekonomik anlamda, maddi anlamdaki desteğiyle, üniversitemizdeki hocalarımızın işbirliğiyle, Kaymakam Bey’in himayesinde inşallah güzel ürünler meydana gelir ve unutulmaya yüz tutmuş halılarımızı en azından kaybetmeyiz ve gelecek nesillerimize aktarırız. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Protokol töreninde son konuşmayı yapan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr Mehmet Kır; “Milas 5 bin yıllık tarihi geçmişi olan bir kültür başkenti. Milas halısının kültürün bir parçası olması nedeniyle tekrar canlanması gerektiğini düşünüyorum ve üniversite olarak meslek yükseokulu olarak, akademik anlamda bu projede, bu çalışmada, bu organizasyonda görev aldığımız için çok mutluyuz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Protokol töreninin ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas MYO Öğretim Görevlisi Berna Sevinç, Milas halı dokumacılığının ekonomik, sanatsal, kırsal açıdan sağlayacağı faydalar konulu bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr Mehmet Kır, Milas Kent Konseyi Başkanı Doçent Dr. Mehmet Günlük tarafından Kultak, Gökbel, Alatepe, Çökertme, Bozalan, Türkevleri, Gürceğiz, Fesleğen, Karacahisar, Kuzyaka, Dereköy, Balcılar, Kalem mahallelerinde halı dokuma mesleğini sürdüren kişilere destek amaçlı Milas Ticaret ve Sanayi Odası tarafından temin edilen halı dokuma malzemesi teslim edildi.

Protokol törenine katılamayan Milas Kaymakamı Eren Arslan, daha sonra kaymakamlık makamında protokol defterini imzaladı. Protokol defterini imzaladıktan sonra yapılan protokolün önemine değinen Milas Kaymakamı Eren Arslan; “Bugün çok güzel bir projenin işbirliği protokolünü imzalayarak, hayata geçiriyoruz. Milasımızın en önemli değerlerinden Milas halımızın gelecek kuşaklara aktarılmasını amaç edinen projemiz ile coğrafi işaret belgesiyle tescillenmiş Milas halılarının özelliklerinin korunarak gelecek nesillere aktarılması ve bunun yanında Milas halılarının dokunduğu, geleneksel olarak evlerimizde üretilen Milas halılarının üniversitemizde bilimsel olarak desteklenmesiyle yine Ticaret ve Sanayi Odamızın maddi ve malzeme desteğiyle yine Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz aracılığıyla da bunların kurslar vasıtasıyla öğretilmesi yöntemiyle bunu canlı tutmak, yaşatmak, gelecek kuşaklara aktarmayı hedefliyoruz. Bunlar öğrenildikten sonra özellikleri, vasıfları korunduktan sonra piyasada da hak ettiği ekonomik değere kavuşması, bu işten özellikle kadınlarımızın ekonomik olarak bir girdi elde etmesi, katkı sağlaması, aile bütçesine bu vesileyle istihdama bir katkı sağlamasını hedefliyoruz. Bu hedeflerimizin yanında bizim ata kültürümüz halıcılık, bizim Türk milletinin Orta Asya’dan beri taşıdığımız bugüne kadar getirdiğimiz bir mirastır. Bu mirasa da sahip çıkmak, yok olmamasını, zamanın, teknolojinin, modern hayatın ürettiği ürünlerin karşısında yok olmaması için el birliğiyle, güç birliğiyle halılarımızı yaşatmaya, onlara hak ettiği değeri vermeye gayret göstereceğiz. Bu projede emeği geçen Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüze, üniversite meslek yüksekokulumuza ve Ticaret ve Sanayi Odamıza teşekkür ediyorum. İnşallah bu proje sayesinde elde edeceğimiz olumlu sonuçlar ile Milas halısıyla da hem ülke gündeminde hem dünya gündeminde hak ettiği yeri ve değeri bulacaktır” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500