Advert
Advert

MİLAS BATI ÇEVRE YOLU DEĞERLENDİRİLDİ...

MİLAS BATI ÇEVRE YOLU DEĞERLENDİRİLDİ...
Bu içerik 1838 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas’ın bir anda gündemine oturan Milas Batı Çevre Yolu Projesi konuşuldu… Milas Kent Konseyi üyeleri tarafından düzenlenen ve Milas Batı Çevre Yolu Projesi’nin değerlendirildiği bir toplantı düzenlendi...

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen, katılımcıların mevcut çevre yolu ve planlanan yeni çevre yolu hakkında görüşlerini belirttikleri, karşılıklı istişarelerin yapıldığı toplantıya; CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Çınar, Milas Kent Konseyi Başkanı Mehmet Günlük, Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Milas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Milas Otomobilciler ve Şoförler Odası Başkanı Nurol Paskal mimarlar, mühendisler ve muhtarlar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Milas Kent Konseyi Başkanı Mehmet Günlük yaptı. Günlük açılış konuşmasında toplantının konusunu ve amacını açıkladıktan sonra söz hakkı isteyen katılımcılara tek tek söz verdi.

Ekrana yeni çevre yolunun ve mevcut çevre yolunun bulunduğu fiziki bir haritanın yansıtıldığı toplantıda katılımcılar, Milas için en iyi projenin yapılması adına Milas’ın yeni bir çevre yoluna ihtiyaç olup olmadığı, mevcut yolun ıslah edilmesi ya da yeni bir yol yapılması, Milas’ın kazanacakları kaybedecekleri, mevcut yolun Milas’a ekonomik katkısının ne olduğu, egzoz gazları ve hava kirliliğinin zararları, teknik problemler, maden kamyonlarının durumu gibi konular konuşularak, interaktif bir şekilde Milas Batı Çevre yolu konusu konuşuldu.

Toplantıda ilk söz hakkını CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan aldı. Milletvekili Özcan; “Milas batı çevre yolunun Milaslılar tarafından tartışılması, konuşulması alternatiflerin de bundan yıllar sonrasını da düşünerek karar verilmesi, Milas için çok yararlı olacaktır diye düşünüyorum. Ben de bir anket yaptırdım. Kesinlikle amatörce hiçbir şirket yok. Vatandaşla yüz yüze görüşerek. Gençler, orta yaşlılar, yaşlılar, esnaf, sivil toplum örgütleri olarak bunu sınıflandırabiliriz. Bu yolun öncelikle güzergahı üzerinde tartışmamız lazım. Daha sonra yararı, zararı mutlaka yararı olacaktır ama çevreye ve Milas’a zararları üzerinde konuşmamız lazım. Daha sonra alternatif çevre yolları yapılabilir mi ve ekonomik ticari açıdan da olaya bir bakış göstermemiz gerektiğini düşünüyorum. Gençlerimiz, genç topluluklar, dışarıdan gelmiş memur gibi kesim bu çevre yolunun yararı olacağını söylüyor. Orta yaşlı ve yaşlılar ve ulaşım sektöründe bulunanlar çok da uygun görmüyor. Özet olarak söylüyorum 200 kişiyle görüşülmüş durumda. Ankette genele baktığımızda yüzde 40 olumsuz yaklaşıyor, yüzde 60 da olumlu yaklaşıyor bu projeye. Ama bunun tabi tartışılmadığı için, görüşülmediği için toplumla çeşitli kesimlerle bilgilendirme yapılmadan önceki ham haliyle. Belki ülkemizde bir örnek oluşturulabilir. Yaşayan o yöreye ait insanların bilgisiyle, değerlendirmeleriyle bir şey yapılabilirse hem devlet hem demokrasi hem de insanlık açısından güzel bir şey yerine getirmiş oluruz diye düşünüyorum” dedi. 

Toplantıda söz alarak, Milas çevre yolu sorunu hakkında değerlendirmelerde bulunan Gazeteci-Yazar Nevzat Çağlar Tüfekçi; “Bodrum geçişli Milas, yoğun araç trafiğinin yarattığı risklerle karşı karşıya bulunmaktadır. Bu risklerin en yoğun yaşandığı yer ise mevcut çevre yoludur.

Kesin tarihini tam olarak hatırlayamamakla birlikte, 1980’li yıllarda yapıldığını tahmin ettiğim bu yol daha önce küçük ve sakin bir şehir olan Milas’ın çevresindeyken, bugün şehrin içinde kalmıştır. Nüfusunun ve yapılaşmanın az olduğu dönemde, çevreyolu gerdanlık gibi Milas’ın boynunda bir aksesuar iken bugün için kentte yaşayanların sağlığını tehdit eder bir konuma gelmiştir. Milas çevre yolu, bugün için, ova bağlantılı olan Milas’ın içinde kalan bir yoldur. Üzerinde, Kırcağız-Balçık-Menteş ve sanayi olmak üzere dört kavşak bulunmaktadır. Kavşaklar bu yoldan geçen yoğun araç trafiğini kaldıracak düzenekte değildir. Bu kavşaklarda zaman zaman trafik kazaları yaşanmaktadır.

Milas çevre yolu, Güllük Limanı’na maden taşıyan kamyonların gidiş-geliş yolu olup, ayrıca Bodrum’a yük taşıyan kamyon ve tırların da güzergahıdır.

Bu yol, İzmir ve İstanbul’dan Bodrum’a gelen turistlerin transit geçiş yolu konumundadır.

İzmir-Bodrum yolu üzerinden gelenler, Sarıçay köprüsünden, Milas yerleşim alanına girdikten sonra bu yol üzerinden 19 Mayıs, 23 Nisan ve Halilbey Bulvarları üzerinden hiç durmadan geçerek, Beçin dönel kavşağından Bodrum istikametine doğru yönelmektedir” dedi.

Mevcut durum analizi yaptıktan sonra Milas’ın mevcut çevre yolunun fayda-zarar analizini yapan Tüfekçi, bu unsurları maddeler halinde açıklayarak; “Yoğun trafik, kavşaklarda ve Halilbey Bulvarı üzerinde kaza riskleri yaratmaktadır. Araç çarpışmaları sonucu ölümlü kazalar oldu. Yoldan karşıdan karşıya geçişlerde kazalar yaşanmaktadır. Bu yoldan geçen her araç egzoz gazlarını geride bırakarak Milas’ın havasını zehirlemektedir. Zehirli gazlardan insanlar kadar tarımsal ürünlerde etkilenmektedir. Araçlar gürültü kirliliği yaratmaktadır” dedi.

Toplantıda, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Çınar, Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Milas Otomobilciler ve Şoförler Odası Başkanı Nurol Paskal, mimarlar, mühendisler de birer konuşma gerçekleştirdi.

Toplantı, söz hakkı isteyen tüm katılımcıların konuşmalarını tamamlamasının ardından son buldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sehir gozu     0000-00-00 Rahatlattigini gozlemleyebiliyoruz. Ayrica farkli bir yerel haber sitesindeki anketlerde evet kismi da onde sanirim. Degerlendirme aciklamalarda bulunan buyuklerimize ve emegi gecen habercilerimize de tsk.ler.. Daha guvenli ve huzurlu proje olmasi dileklerimle..
Sehir gozu     0000-00-00 zira bircok kedi ve kopegi asfalttan kaldirip topraga defneden bir hayvansever,duyarli vatandas,ve yola yakin ikamet eden biri olarak ilce icin hayirlisinin olmasini dilerim. Fakat sn.ozcan ve caglar hocamin belirttigi gibi,aehir kaldirmiyor,sikta durmuyor.. Ayrica bknz,ortakent turgutreis yol duzenlemesi,minyatur olarak benzer ozellikler tasiyor..eski halini ve yeni halini yazlari orada bulunarak deneyimlemis olarak,yeni halin yerlesim ve esnafa birsey kaybettirmedigi ve duzenlemenin nasil
Sehir gozu     0000-00-00 Caglar hocamizin degerlendirme ve analizlerine tesekkurler ederek,katildigimi belirtiyorum. Konuyu yerel basindaki ve cevre sohbetlerimizdeki kadar takipleyen biri olarak,caglar hocam cok guzel durumlari dile getirmis dusuncesindeyim..tehlikeleri,insan, cevre ve guryltu kirliligi ve ozellikle,candostlarumiz hayvanlarimizin guvenligi icin de konu onem arz ediyor..