Advert
Advert

‘TARİHİ MESCİD’ GÖZ GÖRE GÖRE ‘YOK’ OLUYOR…

‘TARİHİ MESCİD’ GÖZ GÖRE GÖRE ‘YOK’ OLUYOR…
Bu içerik 2053 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Haber Milas ÖZEL…

Gerek yeraltı, gerekse yerüstü zenginlikleriyle birçok bölgesi sit alanı olan ilçemizdeki tarihi yapılar ne yazık ki göz göre göre ‘tarihe karışıp, yok oluyor’… Vatandaşlara ait konaklar, evler prosedürler ve maddi imkânsızlıklar, kamuya ait alanlarda yer alanlar ise ilgisizlikten her geçen gün yıkılıyor…

İlçemiz Hayıtlı Mahallesi 3. derece arkeolojik sit alanı… Bu mahalle sınırları içerisinde zaman zaman yapılan inşaat çalışmaları sırasında da birçok tarihi eser ortaya çıkarıldı. Yer altında olduğu kadar, yer üstündeki tarihi mekanlarıyla da dikkat çeken mahallede bulunan yapılardan biri de ‘Hayıtlı Mescidi’.

Mescid, 2013 yılında dönemin AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden yıkık haldeki Hayıtlı Mescidi’nde incelemelerde bulunarak, Milas Müze Müdürlüğü yetkililerinden bilgi almıştı.

Yaptığı inceleme sırasında, vatandaşların, yetkililerin ve akademisyenlerin zaman zaman kendilerini aradığını ve bu tarzdaki yerler hakkında bilgi aktardığını ifade eden Özden, “Tarihi eserlerin ihya edilmesi, restorasyonuyla ilgili gayretimiz ve sevdamızı bildikleri için herkes arıyor. Milas’ta bu konuda çalışmalarımız devam ediyor” diyerek, öncelikle mescidin temizliğini yaptıracaklarını, röleve ve restorasyon projesi hazırlatarak, 2013 yılının sonuna kalmadan inşaata başlamayı düşündüklerini böylece Milas’a güzel bir tarihi eseri kazandırmış olacaklarını dile getirmişti.

3. derece arkeolojik sit alanında kalan, İzmir II Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 26.04.1995 gün ve 4783 sayılı kararı ile tescil edilen, özel mülkiyete ait, Hayıtlı Mescidi’nde daha önce Milas Müze Müdürlüğü denetiminde temizlik çalışması yapılmış, rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanması için girişimlerde bulunulmuştu.

Temizliğin ardından diğer çalışmaların şuanda hangi aşamada olduğu bilinmezken, tarihi ‘Hayıtlı Mescidi’ ise ne yazık ki göz göre göre ‘tarihe karışıp, yok oluyor’ aşamasına geldiği görülüyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Nevzat Çağlar Tüfekçi     2019-01-02 Tarihi ve kültürel değerlerimiz kaderine terk edilmemeli... Onlar, Milas'ın kültürel kimliğinin birer parçalarıdır...