Advert
Advert
Advert

DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLADILAR…

DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLADILAR…
Bu içerik 607 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, AK Parti Milas Kadın Kolları Başkanı Cemile Özdemir, Atatürkçü Düşünce Derneği Milas Şube Başkanı Gülçin Erşen ve Cumhuriyet Kadınları Derneği Milas Şube Başkanı Gülden Sökelioğlu birer kutlama mesajı yayınladılar…

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajı şöyle;

“Yaşamımızın birçok alanındaki çalışmalarıyla, dünya çapında başarılara imza atmış, varlıklarıyla toplum yapımıza şekil veren kadınlarımızın ve tüm dünya kadınlarının 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutluyoruz. Toplumun gelişmesinde ve geleceğin bireyleri olan çocukların eğitiminde, toplumun temel taşlarından olan, ailenin temel direği kadınlarımıza Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün birçok dünya ülkesinden daha önce 5 Aralık 1934’te “Genel Seçimlere Katılma, Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı“ tanıması Türk kadınına verdiği değer ve önemi en güzel şekilde ortaya koymaktadır.

O günden bu güne Türk kadını; sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal olarak yasa önünde erkeklerle eşit hale gelmiştir. Toplumda cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadın ve kız çocuklarının haklarının korunmasına yönelik mücadele, ülkemizin gelişimi açısından da büyük önem taşımaktadır. Atatürk; “Bir toplum aynı gayeye bütün kadınları ve erkekleriyle beraber yürümezse ilerlemesine ve medenileşmesine teknik bakımdan imkân, ilmi bakımdan da ihtimal yoktur” demiştir. Unutulmamalıdır ki dünyamızı değiştirecek olan kadınlarımızdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türk Kadınına “Seçme ve Seçilme Hakkı” verilişinin 84. yıl dönümü olan bu anlamlı günde yaşamımızın birçok alanındaki çalışmalarıyla, dünya çapında başarılara imza atmış, varlıklarıyla toplum yapımıza şekil veren kadınlarımızın ve tüm dünya kadınlarının 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutluyor, saygılar sunuyorum.”

AK Parti Milas Kadın Kolları Başkanı Cemile Özdemir’in mesajı ise şöyle;

“5 Aralık 1934 Türkiye siyasi hayatının en önemli tarihlerinden biridir. Kadın, ilk Türk hanedanlığından bu yana kurucu unsur olmuş, karar alma mekanizmalarının en üst kademelerinde bulunmuştur.

Yeni devletimizin kurulduğu 1923 tarihinden bu yana önce belediye seçimlerinde, sonra muhtarlık seçimlerinde ardından da 1934’te milletvekili seçme ve seçilme hakkını elde etmişlerdir. Bu, tarihsel süreç içinde yeni devletimizin kendini medeni olarak addeden Avrupa devletleri arasında Türkiye’yi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün muhteşem öngörüsüyle demokratik gelişmişlikte en üst sıralara taşımıştır. . Komşu ilçemiz Aydın’ın Çine ilçesinde Karpuzlu Bucağı’nın muhtarlığına seçilen Gül Esin, o dönemin şartları içinde çok büyük bir cesaret örneği sergilemiş ve bu nedenle Atatürk tarafından da ödüllendirilmiştir.

Türk kadını, siyasal temsiliyet kabiliyetinde her zaman kendini ifade etmeyi bilmiştir. Bu oran henüz istediğimiz seviyede olmasa da gün geçtikçe yükselmektedir. Özellikle Genel Başkanımız - Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki partimiz biz kadınlara, temsiliyette önem vermektedir. Muğla örneğine bakıldığında, kadın haklarının yılmaz savunucusu olduğunu iddia eden siyasi anlayışlarla partimiz karşılaştırıldığında bu durum net olarak görülecektir. Tüm siyasi partiler içinde kadın bir milletvekiline seçilebilir bir sıra veren tek parti AK Parti’dir. Türkiye Büyük Millet Meclisinin cinsiyete göre sandalye dağılımına bakıldığında AK Parti’nin kadınlara verdiği önem görülecektir. Partimiz, 53 milletvekiliyle en çok kadın temsilci sayısına sahipken, en yakın rakibi olan siyasi partide 18 kadın temsilci bulunmaktadır.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkını sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle anıyoruz. Medeni cesaret örneği gösteren tüm seçilmiş ve yerel seçimlerde adaylık yarışına girecek tüm kadınlara başarılar diliyoruz.”

Atatürkçü Düşünce Derneği Milas Şube Başkanı Gülçin Erşen mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaratıcısı olduğu “ Ulus Devlet Modeli” yani Türkiye Cumhuriyeti bir “ çağdaşlaşma” atılımıdır.

Yaşamı boyunca, çağdaş toplum oluşturma mücadelesini sürdüren, Büyük Atatürk, 05 Aralık 1934’de tüm dünyayı hayran bırakan bir çıkışla kadınlara milletvekili seçilme hakkını tanıdı.

Büyük Önder’e göre; kadınını sosyal yaşamdan uzak tutan, geri plana atan, tecrit eden, cahil bırakan bir milletin yaşaması, ayakta kalması mümkün değildir:

“Bir toplum kadınlardan ve erkeklerden oluşur. Toplumun bir yarısı topraklara zincirle bağlı iken, diğer bir yarısının yükselmesi mümkün müdür?” sözü bu konudaki bakış açısının net anlatımıdır.

Milli Kurtuluş Savaşı’nda kadınlarımızın, vatanın her yerinde mücadeleye katılımları, dünya tarihinde saygıyla anılmaktadır. Büyük Devrimci Atatürk; “dünyada hiç bir milletin kadını ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez” sözleriyle bunu teyit etmektedir.

Atatürk Türkiye’sinde, 08 Şubat 1935’de gerçekleşen genel seçimlerde, 17 kadın, milletvekili olarak TBMM’de yer almıştır. Avrupa’nın ve dünyanın büyük kaosa, 2. Dünya Savaşı’na sürüklendiği bir dönemde, Atatürk Türkiye’si böylece yine fark yaratmıştır.

Millet olarak Atatürk’e çok şey borçluyuz. Kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, çocuğuyla… Milletimizin her bir ferdini bu sorumluluğun bilincinde olmaya çağırıyoruz.

Atatürkçü Düşünce Derneği çatısı altında, binlerce kadın üyemiz, yöneticilerimiz ve şube başkanlarımız Büyük Atatürk’e minnet duyarak çalışmaktadır.  Sorumluluk duygusuyla, büyük özveriyle mücadele veren tüm kadın üyelerimizin ve kadınlarımızın ‘seçme ve seçilme hakkı’ kazanmalarının yıl dönümünü kutluyoruz.

Atatürk’le fark yarattık… Atatürkçü Düşünce ile fark yaratmaya devam edeceğiz.”

Cumhuriyet Kadınları Derneği Milas Şube Başkanı Gülden Sökelioğlu’nun mesajı ise şöyle;

“Ankara'da, 15 Şubat 1997'de, 50.000'i aşkın kadının katılımı ile 'Şeriata karşı kadın yürüyüşü' yapıldı. Bu yürüyüşü düzenleyen 32 kadın, kadınların örgütlenmesi için yeni bir kadın derneği kurmak istediler; Avukat Şenal Sarıhan ve arkadaşları tarafından…

5 Aralık 1997 yılında, Cumhuriyet Kadınları Derneği Ankara'da kuruldu. Cumhuriyet Kadınları Derneği Türkiye'nin her yerindeki şubeleri aracılığıyla; kadın haklarının, demokrasinin ve Cumhuriyet'in kazanımlarının devamı için mücadele etmektedir.

5 Aralık 1934'te, Atatürk tarafından, Türk kadınlarına Avrupalı kadınlardan çok önce seçme ve seçilme haklarının verilmesinin bugün 84. yıldönümü.

Peki, Türk kadınları haklarını koruyabildi mi? Tabi ki hayır!

Günümüzde ne yazık ki kadının sosyal ve siyasi hakları elinden alınarak, çalışma hayatından uzaklaştırıp eve hapsetmek istenmektedir.

Evlenme ve boşanmada ‘Medeni Hukuk’ yerine, 'Şeriat Hukuku' geçerli kılınmak isteniyor.

Atatürk'ün Türk kadınlarına tanıdığı tüm hakları budanarak; çalışan, sosyal hayatta başarılı, güçlü bir kadın imajı yerine aciz, erkeğine muhtaç ve evinin dört duvarı arasına hapsedilen bir kadın anlayışı yerleştirilmek isteniyor.

Kadınlara uygulanan şiddet ve cinayet olayları her geçen gün artıyor ama cezalar ise caydırıcı olmak yerine ödül yerine geçiyor.

16 yıllık AKP iktidarı döneminde kapatılan köy okulları ile, taşımalı eğitim sistemi ile kız çocukları okuldan koparılarak, çocuk evliliklerin önü açılıyor.

Resmi nikahı imamların kıyması, çocuk yaşta evlilikler ve eğitim sisteminin sürekli değiştirilmesi ile Cumhuriyet tasfiye edilerek şeriat rejiminin taşları döşenmek isteniyor.

Hastalıklı zihniyetteki insanların zehirli düşünceleri de toplumun dönüştürülmesinde önemli rol oynamaktadır.

Kadınlar, uyanın artık!..

Atatürk'ün sizlere sunduğu haklarınıza sahip çıkın ve kadınlar üzerinden toplumu dönüştürmek isteyenlere izin vermeyin.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Merkezi'nin kuruluşunun 21. yılı, Türk kadınlarına seçme ve seçilme haklarının verilişinin 84. yılı kutlu olsun.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500