Advert
Advert
Advert

MESLEKİ BELGE MECBURİYETİ BAŞLADI!

MESLEKİ BELGE MECBURİYETİ BAŞLADI!
Bu içerik 1629 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

13 Şubat 2018 tarihinde ikinci el motorlu kara taşıtları ile 5 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik çerçevesinde Gümrük Ticaret Bakanlığı tarafından verilecek olan iş yeri açma ve çalışma lisanslama faaliyetleri için mecbur kılınan Mesleki Yeterlilik Belgesi uygulaması başladı.

Başarı Anahtarı Mesleki Belgelendirme kuruluşu, ilçemizde farklı sektörlere yönelik mesleki belgelendirme programları açılmaya devam ediyor. Önümüzdeki günlerde mutfak, gıda, yemek ve pastacılık ile konaklama, turizm seyahat sektöründe çalışanlar ile bu sektörlere giriş yapmak isteyen girişimcilere yönelik Mutfak Sanatları, Pasta Yapımı ve Sunumu, Döner Hazırlama, Pide-Pizza yapımı ve Turizm alanlarına yönelik Ön Büro, Danışma ve Bagaj İşlemleri, Garson- Servis -Bar Görevlisi, Kat Hizmetleri, Oda Temizleme görevlisi, Bulaşıkhane Görevlisi, Çamaşırhane Görevlisi, Havuz Suyu Operatörlüğü gibi alanında programlar başlatacaklarını ve kayıtların alınmaya başlandığını belirten Başarı Anahtarı Belgelendirme kuruluşu koordinatörü Mehmet Sert; “Milas'ta bu alanda ilk defa açılacak programlarımız ile bölgemizin ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman sıkıntısı yaşayan işletmelere ve bu sektörlerde yaşayıp belgesini almamış olan çalışanlar için bir fırsat olduğunu söyledi. Ayrıca programların sektöründe uzman profesyonel görevliler tarafından sürdürüleceğini ve bu alanda bugüne kadar ustalık belgesi almamış olanların Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarına katılıp başarı sağlayanların bundan sonra hem usta öğretici olarak kamu ve özel eğitim öğretim kurumlarında görev alabileceklerini ifade eden Sert, mesleki belgesi olan personel çalıştıranlara Devlet tarafından teşvik ve destekler sağlandığını, işverenlerin de personellerinin belgelendirmelerini sağlayarak avantaj sağlayabileceklerini belirtti.

Türkiye'de ilk defa açılacak olan programlardan olan ve meslek kapsamına ayrı bir meslek dalı ve sınıfı olarak giren ve ismi Dünya ölçeğinde ülkemizle bağdaşan Döner sektöründe çalışanlar için Döner Hazırlama Elemanı Pide ve Pizza elemanı olmak üzere belgelendirme programlarının çok yakın zamanda açılacağını belirten Başarı Anahtarı Koordinatörü Mehmet Sert, bundan sonra belgesiz eleman çalıştırmanın önüne geçileceğini belirtti.

Emlak Danışmanlığı ve Motorlu Taşıtlar Alım Satım Danışmanlığı - Oto Galericilik Mesleki Yeterlilik Sınavları için de, ilçemizde hizmet veren Başarı Anahtarı Mesleki Eğitim Gez. Sınav ve Belgelendirme Merkezi ile Anahtar Teslim Akademi tarafından kayıtlar alınmaya başlandı.

Emlak ve oto alım satım danışmanlığı mesleki yeterlilik belgesi mecburiyeti başladı!

13 Şubat 2018 tarihinde ikinci el motorlu kara taşıtları ile 5 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik çerçevesinde Gümrük Ticaret Bakanlığı tarafından verilecek olan iş yeri açma ve çalışma lisanslama faaliyetleri için mecbur kılınan Mesleki Yeterlilik Belgesi uygulaması başladı. Türkiye'de Emlak Danışmanlığı alanında Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından ilk Sınav ve Belgelendirme Yetkisini alan Üniversal Belgelendirme kuruluşunun Muğla ve Ege Bölgesindeki bazı diğer iller için Gezici Sınav Merkezi olarak hizmet vermeye başladıklarını belirten Anahtar Teslim Akademi ve Başarı Anahtarı Mesleki Eğitim Sınav ve Belgelendirme Merkezi Koordinatörü Mehmet Sert, bu sektörlerde yeni iş yeri açacaklar ile bu sektörlerde yer almak ve çalışmak isteyenlerin, mevcut iş yeri bulunan ve çalışan personellerin MYK sınavlarına ilk defa girecek olanlar ile daha önce bu konuda eğitim almamış ve ya bilgilerini güncellemek isteyenler için yine Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs programı düzenleyeceklerini belirtti.

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği çalışmalarında Milas'tan sektöre temsilen katılan tek ve aynı zamanda Emlak Müşavirleri Federasyonu Gen. Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Mehmet Sert; “sektörün en büyük insan kaynağı ve gayrimenkul yatırımcısı, gayrimenkul alım satım oranı yüksekliği bildiğiniz üzere İstanbul'a aittir. Bölgemizin özellikle turizm markası olması dolayısıyla Bodrum ve Marmaris'in dünya ölçeğinde tanınan yer olması dolayısıyla, Milas ve yine diğer ilçelerimizde emlak sektörünün diğer il ve ilçelere nazaran hareketliliği hep devam etti. Türkiye'de Emlak Danışmanlığı MYK Sınavını yapma yetkisini ilk alan, İstanbul merkezli belgelendirme kuruluşu Muğla Bölge Temsilcisi Anahtar Teslim Akademi ile Başarı Anahtarı Mesleki Eğitim Sınav ve Belgelendirme Ltd. Şti’dir” dedi.

Zeytinyağı Üretim Elemanı, Tadımcı ve Fermente İşlenmiş Ürünler Elemanı…

İlçemizde çok sayıda işletmesi ve çalışanı bulunulan ve bu anlamda da resmi olarak meslek kapsamı altına alınan Zeytinyağ Üretim Elemanı Tadımcı ve Fermene Ürünler Zeytin İşleme Elemanı olarak sınavlara başlanacağını belirten Mehmet Sert, bu sektör için de donanımlı ve bilgili, işinde uzman insan kaynağı oluşturacaklarını belirtti.

Kurum ve Ev Temizlik Elemanı…

Bugüne kadar genel olarak gelişi güzel herkesin yapabildiği bir iş olan, her geçen gün büyüyerek profesyonelleşen temizlik elemanı mesleğinin de artık eğitimli ve belgeli eleman olarak, resmi bir meslek statüsüne kavuştuğunu belirten Sert, bu alan için de kayıtların alınmaya başlandığını, artık herkesin her işi yapamayacağını belirtti.

Başarı Anahtarı Koordinatörü Mehmet Sert son olarak, ilgilenenlerin İsmetpaşa Mahallesi Ahmet Taner Kışlalı Caddesi Sünnetçioğlu Apartmanı No:67/1 Milas adresine müracaat ederek ve ya 0 505 999 99 48 No’lu telefondan belgelendirme programları için Başarı Anahtarı Mesleki Sınav ve Belgelendirme Merkezi’nden bilgi alabileceklerini belirtti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500