Advert
Advert
Advert

MUĞLA DÜNYAYI AĞIRLIYOR, HAKETTİĞİ DESTEK VERİLMELİ…

MUĞLA DÜNYAYI AĞIRLIYOR, HAKETTİĞİ DESTEK VERİLMELİ…
Bu içerik 1631 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gerçekleşen Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada Muğla’nın Kültür ve Turizm hakkındaki sorunlarını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a iletti. Girgin Milas halıları ve Bafa Beşparmak Dağları'nda bulunan kaya resimlerinin korunmasını da gündeme getirdi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; 

‘’Sayın Bakan, Ben Muğla Milletvekiliyim. Muğla'mız 1.480 kilometre kıyı uzunluğuyla, yüzde 70 orman alanıyla tarihî ve kültürel dokusuyla gerçekten ülkemizin cennet yerlerinden biri. Türkiye'deki turizm gelirlerinin muhtemelen dörtte birinin de Muğla'dan elde edildiğini düşünürsek, Muğla'ya yapılacak yatırımların hem ülkemize hem bölgemize büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu anlamda bölgemizle ilgili birtakım sorun ve önerileri sizlere iletmek istiyorum.

Dünyayı ağırlıyoruz Sayın Bakan. Örneğin, nüfusumuz normalde 1 milyon ama yazın 5 milyon. Sadece geçen Kurban Bayramı'nda 15 milyon yerli ve yabancı turist ilimize geldi.  Mevcut imkânlarla misafirlerimizi elimizden geldiği kadar ağırlamaya çalıştık. Muğla genel bütçeye sağladığı katkının hizmet anlamında, yatırım anlamında ancak onda 1'ini alabilmekte, İller Bankasına yatırdığı aidatın daha altında İller Bankasından kredi olarak alabilmekte. Bu ve benzeri sorunlar da giderildiği takdirde Muğla'mızın gelirleri artacak dolayısıyla özellikle turizme yönelik hizmetler de daha verimli olacaktır diye düşünüyoruz.

Yalnızca yaz turizmiyle olmaz diyoruz. Daha tam anlamıyla bir turizm master planımız dahi yok. Sayın Cumhurbaşkanı Marmaris'e tatile geliyor; bakanlarımız, milletvekillerimiz tatil denince Muğla geliyor fakat hizmet denince yeterli katkıyı alamıyoruz’’diyerek sözlerine devam etti.

Milas halıları ve beşparmak dağlarındaki tarihi kaya resimleri…

Girgin; Milas halıları 13'üncü yüzyıldan bu yana Milas yöresinde dokunmaktadır. Bölge için önemli bir gelir kaynağıdır bunun gelişmesi için el halısı ve kilim dokuyan ev kadınlarına sosyal güvenlik desteği sağlanmalıdır, el halısı ve el kiliminde yüzde 18 olan KDV uygulaması yüzde 1'e indirilmelidir.

Milas Bafa Gölü kıyısındaki Beşparmak Dağları'nda günümüzden 6-8 bin yıl öncesine ait kaya resimleri bulunmaktadır Çok önemli bir kültür mirası olan bu kaya resimlerinin korunması için de acil önlem alınması gerekmektedir” diyerek Milas halılarını ve Bafa Beşparmak Dağları'nda bulunan kaya resimlerinin korunmasını da gündeme getirdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500