escort izmir

Advert
Advert

BAĞIMLILIK VE İHMAL İSTİSMAR İLİŞKİSİ KONUŞULDU...

BAĞIMLILIK VE İHMAL İSTİSMAR İLİŞKİSİ KONUŞULDU...
Bu içerik 479 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doçent Dr. Sergender Sezer tarafından “Bağımlılık ve İhmal İstismar İlişkisi” konulu seminer düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda geçekleşen konferansa ilçemizde görev yapan okul müdürleri ve öğretmenler katıldı. İnteraktif bir şekilde gerçekleştirilen konferansa, dinleyiciler de soruları ve kişisel düşünceleriyle konu hakkında açıklamalarda bulundu. Eski bir madde bağımlısı olan genç kız da yaşadığı kötü günler hakkında açıklamalarda bulundu.

Ebeveynlerin çocuklara karşı sorumlulukları vardır...

Ebeveynlerin çocuklara karşı görev ve sorumlulukları olduğunu bildiren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doçent Dr. Sergender Sezer; Çocuklarınızın ihtiyaçlarını karşılayacaksınız, onlara sevgi vereceksiniz, şiddeti hiçbir zaman bir terbiye biçimi olarak kullanmayacaksınız ve eğitimde asla şiddet, aşağılama, hor görme olmamalıdır” diyerek ailelere, ebeveynlere ve öğretmenlere uyarılarda bulundu.

Bağımlılık, ihmal ve istismar konularına açıklık getiren Sergender Sezer; “Bağımlılık ve istismarın birbirini doğuran etkenler olduğunu bildirerek; “Bağımlı bir kişinin bir başkasını ihmal ve istismar etme riski, normal durumlara göre %60, %70’lere çıkan oranda artmaktadır. İhmal ve istismara uğrayan kişilerin gerekli rehabilitasyon ve tedavi süreçlerinden geçmediği takdirde kendilerine bir çözüm olarak madde bağımlılığını buldukları gözlemleniyor” dedi.

Televizyon ve sosyal medya çağımızın en önemli hastalık üretim merkezidir...

Sezer; “Akıllı telefonlardan her türlü bilgiye erişebiliyoruz. Özellikle çocuklar için bir susturucu olarak görünen akıllı telefonlar, tabletler televizyonlar maalesef onları doğrudan açık hedef haline getiriyor. O bataklıktan başka şeyler üretebilirsiniz ama bataklık sizi içine çekmeye başladı mı kolay kolay çıkamazsınız. Dolayısıyla dünyanın herhangi bir yerinden kötü niyetli bir insan sizin çocuğunuza çok rahat ulaşabilir. Bu konuda ailelerimiz bilinçsiz” dedi.

Doçent Dr. Sergender Sezer konuşmasını şöyle tamamladı: “İstismara uğrayan kişinin benliği, kişiliği değer algısı yok oluyor ve kendisinden nefret eder hale geliyor. Bu durumdan sonra o çocuklardan her türlü ekstrem davranışı görebiliyorsunuz. Deneyimlerinizden bunları çok rahat anlayabilirsiniz. Çocuklar normal hallerinden bir anda farklılaşmaya başlarlar. Daha neşeli, daha pozitif daha yaşama bağlı çocuk; bir anda içine kapanık, kötümser ruh haline girer ve derslerinde başarısız olur. Bu davranışlar fark edildiği takdirde uzmanlara danışmak gerekir.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500