escort izmir

Advert
Advert

TOPRAK DEĞİL, CAN OLSUN...

TOPRAK DEĞİL, CAN OLSUN...
Bu içerik 1258 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

75. Yıl Milas Devlet Hastanesi tarafından Organ Doku ve Bağış Birimi Koordinatörlüğü’nde, ‘3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’ dolayısıyla ilçemizde stant kurularak, vatandaşlara bilgilendirmeler yapıldı... Stantta görev yapan yetkililer vatandaşlara organ bağışının önemini anlattı…

Ülkemiz genelinde birçok hasta sağlığına kavuşabilmek için ‘toprak değil, can olsun’ umuduyla organ bağışı bekliyor. Bu kapsamda, vatandaşlar da bilinç oluşturulması adına dünyada her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında ‘Organ Bağışı Haftası’ etkinlikleri düzenlenirken, ilçemizde 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi’nde ve Atapark’ta stant açıldı. Oluşturulan stantlarda yetkililer, vatandaşları organ bağışı konusunda bilgilendirilirken, gönüllülerden ise bağış alındı.

Etkinlikler kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu’nda ve Sabahattin Akyüz Fen Lisesi’nde Milas İlçe Sağlık Müdürlüğü koordinesinde organ bağışı hakkında öğrencilerin bilgilendirmesi adına 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukcuoğlu ve Organ Doku ve Bağış Birimi Koordinatörü Dağıstan Daniş tarafından eğitim verilecek.

Türkiye genelinde 427 Bin 574 kişi organ bağışı bekliyor…

Hafta dolayısıyla 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi, Organ Doku ve Bağış Birimi Koordinatörlüğü’nden yapılan açıklamada Türkiye genelinde 427 Bin 574 kişinin organ bağışı beklediği ifade edilirken, Muğla genelinde 16 Bin 269 bağışçı olduğu, ilçeler arasında 1828 kişiyle Milas’ın en çok bağışçıya sahip olduğu açıklandı.

3 kişi 17 kişiye can oldu…

İlçemizde 3 beyin ölümü gerçekleşmiş vakanın 17 kişiye can olduğunu belirten yetkililer, akli dengesi yerinde olan, 18 yaşını doldurmuş her vatandaşın organ bağış yapabileceğini, organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşların, Organ Doku ve Bağış Birimi Koordinatörlüğü’ne müracaat ederek, form doldurmaları gerektiğini belirttiler.

Organ Bağışı nedir?

Bir kişinin, tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının bir kısmının veya tamamının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına, kendi iradesi ile izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir.

Organ Nakli Nedir?

Tedavisi tıbben mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine hayatta olan ya da beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden alınan sağlıklı organın nakledilmesidir.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500