Advert
Advert
Advert

DİSLEKSİ ZEKA GERİLİĞİ DEĞİLDİR...

DİSLEKSİ ZEKA GERİLİĞİ DEĞİLDİR...
Bu içerik 717 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Velilere “Disleksi Farkındalık” eğitimi düzenlendi...

1-7 Kasım Disleksi Farkındalık Haftası kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçedeki tüm 1’nci sınıf velilerine ve çocuğu disleksi tanısı almış ailelerin velilerine Halk Eğitim Merkezi’nde, Milas Rehberlik Araştırma Merkezi PDR Bölüm Başkanı Halime Karaca Önel’in sunumuyla disleksi farkındalık eğitimi düzenlendi.

Sunum ve video şeklinde yapılan konferansta görsel materyaller kullanılarak, disleksi konusu ayrıntılı olarak anlatıldı.

Disleksi Farkındalık Haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Halime Karaca Önel, “Disleksi/Özel Öğrenme Güçlüğü; dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur. Normal ve normalin üzerinde zeka seviyesine sahip bireylerde ortaya çıkan bu bozukluk toplumda zeka geriliği olarak algılanmaktadır. Oysaki birçok dahi disleksi tanısı almıştır. Hem disleksi tanısı almış hem de üstün yetenekli olan bireyler vardır.

Özel öğrenme güçlüğünün 3 farklı türü vardır:

Disleksi; okuma ve okuduğunu anlama güçlüğü,

Disgrafi; yazma güçlükleri, özellikle bazı harflerin(b,d,b,g,h,y,s…) karıştırılması

Diskalkuli; matematiği öğrenmede zorlanma…

Bu üçünün hepsi bir öğrencide görülebileceği gibi, bir alanda çok iyi olup diğerinde kötü olabilir. En önemli olan bunu erken yaşta fark edip, çeşitli uyaranlarla çocuğun öğrenmesini sağlamaktır.

Burada ailelere düşen görev; çocuklarını görsel iletişim araçlarından olabildiğince uzak tutmak, çok fazla uyaranla öğrenmelerini desteklemektir. En önemli nokta ise bunun bir zeka geriliği olmadığı hatta bazı özel yeteneklerinin de olabileceğini unutmadan çocuğun iyi olan yönünü geliştirmesini sağlamaktır” açıklamasında bulundu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500