Advert
Advert
Advert

ZEYTİNE SEVDALI FİZİK PROFESÖRÜ..!

ZEYTİNE SEVDALI FİZİK PROFESÖRÜ..!
Bu içerik 1066 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Haber: Nevzat Çağlar TÜFEKÇİ

Selçuk Aktürk, bir Fizik profesörü. Uzmanlığı, nano teknoloji ve malzeme bilimi... Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim üyesi.

Zeytin işine 3 yıl önce bir hobi olarak başlamışlar. Kazıklı'daki 8 dönümlük zeytinlikte, eşi Hatice Başer Aktürk'le birlikte bu hobilerini hayata geçiriyorlar.

Selçuk Hoca, zeytinliklerinde tahmini olarak 2 bin yaşında bir zeytin ağacı bulunduğunu ve tescil için başvuru yaptıklarını belirtiyor ve zeytinliklerindeki 200-300-500 yaşında asırlık başka zeytin ağaçlarının varlığını da eklemeyi unutmuyor.

Bu sene 5.'si düzenlenen zeytin hasat şenliğine katılarak stand açtılar ve 2000 yıllık zeytin ağacından elde ettikleri 3,5 kg'lık zeytinyağından tadım yaptırdılar ziyaretçilerine. Elde edilen zeytinyağının duyusal analizlerinin Zeytindostu Derneği Muğla Panelinde (Meyvemsilik: 4.4; Acılık: 4.3; Yakıcılık: 5.2) ve kimyasal analizlerinin (Fenolik Bileşikler: 400mg/kg; Oleik Asit: 0.22; Peroksit Sayısı: 4.33) ise Aydın Ticaret Borsası’nda yapıldığı ziyaretçilerle paylaştılar.

Aktürk ailesinin markaları olan 'Ata Ağaç', adını; zeytinliklerinde bulunan Milas coğrafyasındaki uygarlıkların tanığı olan yaklaşık 2000 yıllık zeytin ağacından alıyor...

Üç yıl önce eşinin desteği ile hobi olarak başladıkları  zeytinciliğin kendileri için bir tutkuya dönüştüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Selçuk Aktürk, yörede çok sayıda tarihe tanıklık etmiş yaşlı zeytin ağacının bulunduğunu, yaşlarının  tespiti için bir  çalışma  başlattıklarını belirterek şunları söyledi: "Milas, zeytin ve zeytinyağı turizmine çok elverişli bir bölge. Bununla ilgili olarak bir proje hazırlığı içerisindeyiz. Bilim insanları ve üniversite olarak bizler zeytinle ilgili üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız.  Milas, sahip olduğu potansiyelleri doğrultusunda daha üst seviyelerde olabilir... Sektör mensupları, yerel yöneticiler ve bilim insanları elele verdiği takdirde, Milas'ın kısa sürede çok daha iyi yerlerde ve marka bir kent olacağına inanıyorum."

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500