Advert
Advert
Advert

5. MİLAS ZEYTİN HASAT ŞENLİĞİ BAŞLADI…

5. MİLAS ZEYTİN HASAT ŞENLİĞİ BAŞLADI…
Bu içerik 3136 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Kaymakamlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Milas Belediye Başkanlığı, Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Muğla Milas Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas MYO, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Milas Ziraat Odası, Gıda Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdürlüğü, TARİŞ Milas Zeytin-Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi, Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası, Milas Süt Birliği, Sınır Tanımayan Şefler Derneği, Milas Mahalle Muhtarları Derneği, Milas’ı Geliştirme ve Kalkındırma Derneği, Zeytin Dostu Derneği, Zeytin Araştırma Merkezi Müdürlüğü, Milas Kent Konseyi başta olmak üzere çok sayıda kişi, kurum ve kuruluşun destek ve katkılarıyla Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin 5’incisi gerçekleştirildi…

Ege’nin en önemli zeytin ve zeytinyağı merkezleri arasında bulunan ama uzun yıllardır ‘hak ettiği yere bir türlü gelemeyen’ Milas’ta, ilki 2014 yılında gerçekleştirilen Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin 5’incisi Şenlik Yürüyüşü ile başladı.

Milas ekonomisi için büyük önem taşıyan, sofraların vazgeçilmez tadı zeytin ve zeytinyağını ulusal ve uluslararası alanlarda tanıtmak için düzenlenen Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin tarihi Baltalıkapı önünden başlayan Postane Yokuşu, Cumhuriyet Caddesi ve Atatürk Bulvarı’ndan geçen kortej yürüyüşü Atapark’ta sona erdi. Kortejin ardından Atapark’taki program MİFAD ekibi tarafından sunulan halk oyunları gösterisi ile sürdü.

Halk oyunları gösterisinin ardından Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Kaymakamı Eren Arslan, İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Ak Parti Muğla Milletvekili Yavuz Demir ve Muğla Valisi Esengül Civelek tarafından birer konuşma yapıldı.

Kürsüye ilk olarak davet edilen Belediye Başkanı Muhammet Tokat konuşmasında; “Zeytinin başkenti Milas’a, zeytin hasat şenliğine hepiniz hoş geldiniz. Zeytinimizi ve ilçemizi tanıtmamıza yol açan, ortak akıl ile hayata geçirilen bir etkinliğimiz bu” derken, Milas Kaymakamı Eren Arslan, “Binlerce yıllık tarihinde ölmez ağaca yurt olmuş Milas. 10 milyondan fazla zeytin ağacı, onlarca ticari markasıyla zengin ama mütevazi Milas. 550 bin dekara yakın tarımsal alanda 10 milyondan fazla zeytin ağacı ile ülkemizin en önemli zeytin ve zeytinyağı üreticisi olan, üretimi ile de ekonomiye değer katan Milas” dedi.

Siyasi parti temsilcilerinden ilk olarak söz alan İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, zeytin ve zeytinyağının Milas ile özdeşleşmiş bir tarım ürünü olduğunu ifade etti. CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan ise, zeytin ve zeytinyağının mutlaka desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Ak Parti Muğla Milletvekili Yavuz Demir, çocukluk yıllarının zeytin ağaçları arasında geçtiğini belirterek, “Zeytin aynı zamanda bir şifa ürünüdür. Meyvesi, suyu, yaprağı, yağı, küspesi ayrı ayrı değerli. Bu kadar başka bir değerli tarım ürünü olduğunu sanmıyorum” dedi.

Son konuşmacı olarak kürsüye gelen Muğla Valisi Civelek ise, “Zeytin üreticilerimizin emeklerinin karşılığının olacağı hasadımızın bereketli bol kazançlı olmasını diliyoruz” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra stantları gezen katılımcılar 5. Zeytin Hasat Şenliği kapsamında, Menteşe Mahallesi’nde hasat etkinliğine, daha sonra ise Selimiye Mahallesi’nde Zavendik Zeytinyağı Fabrikası’nda sıkım etkinliğine katıldı.

Zeytin Hasat Şenliği’nin birinci günü, Milas Amfi Tiyatro’da Dr. Ender Saraç tarafından gerçekleştirilen söyleşi ve workshop etkinliği, kadın çiftçiler tarafından düzenlenen defile, tiyatro gösterisi, müzik dinletisi ve Grup Pusula konseri ile son buldu.

Şenlik kapsamında Pazar günü…

Şenliğin 2’inci günü 4 Kasım 2018 Pazar günü saat 9’da Çöllüoğlu Hanı’nda düzenlenecek olan fotoğraf ve el sanatları sergisi ile başlayacak. Saat 11’de Liselerarası şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek. Saat 13.30’da Atapark’ta “Zeytin ve Zeytinyağı Turizmi” konulu panel gerçekleştirilecek. Panelin ardından ise Atapark’ta, 14.10’da kaliteli zeytinyağı tanıma programı gerçekleştirilecek. Şenlik, saat 15’de Atapark’ta düzenlenecek olan “Sınır Tanımayan Şefler Der” adlı Uluslararası workshop etkinliğiyle sürecek. Workshop’un ardından saat 16’da yine Atapark’ta ilçeler arası yemek yarışması düzenlenecek ve saat 17.30’da yemek yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edilecek. Saat 18.30’da Yörük Türkmen Derneği tarafından halk oyunları gösterisi gerçekleştirilecek. Milas 5. Zeytin Hasat Şenliği saat 19’da Atapark’ta gerçekleştirilecek olan Derya Uluğ konseriyle son bulacak.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500