Advert
Advert
Advert

FAKÜLTE VAR, AKADEMİK KADRO YOK…

FAKÜLTE VAR, AKADEMİK KADRO YOK…
Bu içerik 2163 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Haber: Gizem KAPUSUZ

Geçtiğiniz hafta 26 Ekim 2018 Cuma günü düzenlenen törenle öğrencilerine beyaz önlük giydirilen Milas Veteriner Fakültesi, tam anlamıyla hazır olmadan faaliyete geçti… Yeterli hocası olmadan açılan fakültenin öğrencilere nasıl eğitim vereceği kamuoyunda tartışılırken; veliler, çocuklarının geleceğinden endişe duymaya başladılar…

Daha önce Fakültenin kurulması için canla başla çalışanların, basın mensubu ve yerel yöneticilerin davet edilmeden yapılan sessiz sedasız açılışın ardından, geçtiğimiz Cuma günü milletvekilleri ve ilçemiz protokolünün katıldığı görkemli bir törenle, öğrencilerine beyaz önlük giydirerek öğretim hayatına başlayan Veteriner Fakültesi’nde 5 akademik personelle ne kadar kaliteli eğitim verileceği merak konusu oldu.

Açılış töreninde konuşma yapan Fakülte Rektörü, bölgemizde yapılacak projeler ile hayvancılığa ivme kazandırma amacı ile kurulan Veteriner Fakültesi’nde 25 anabilim dalı olacağı ve 127 ders verileceğini ifade etti. Ancak Veteriner Fakültesi internet sitesine girildiğinde 10 adet idari personel bulunmasına karşı sadece 5 adet akademik personel olduğu, 5 akademik personel ile bu şartlarla diğer veteriner fakülteleriyle bilimsel olarak yarışıp, insan ve çevre sağlığını ilgilendirilen önemli ve zor bir eğitim sürecini ihtiva eden Veteriner tıp eğitiminin nasıl verileceği ve nasıl Veteriner hekimlerin mezun edileceği büyük bir soru işareti. Milas Veteriner Fakültesi’nde görevli 5 saygın hocanın ayrı anabilim dallarında olduğu düşünüldüğünde geriye kalan 20 anabilim dalının boş olması ve bu boş olan 20 anabilim dalı için 15 Eylül 2017 tarihinde açılan kadrolardan sonra fakülteye kadro açılmaması ise ayrı bir tartışma konusu oldu.

İlçemiz Milas’ın güzellikleri ve konumundan dolayı Milas Veteriner Fakültesi’ni yazan ve fakülteyi ilk 10’a sokan öğrencilerin nasıl ders gördüğü ve birçok veteriner fakültesinde bulunan dersleri verecek yetkin hocaların bulunmaması sebebiyle veliler, çocuklarının ne kadar sağlıklı ve akademik ders alacağını düşünmeye başladı.

Milas Veteriner Fakültesi Hakkında…

Önceden Türkiye Kömür İşletmeleri’ne ait olan, daha sonra Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü’nün Milas Sosyal Hizmetleri olarak adlandırılan, toplamda 123,5 dönümlük alan, imzaların atılmasıyla Milas Veteriner Fakültesi’ne devredilmiş, Milas Belediyesi de 20 dönümlük mülkiyeti kendisine ait araziyi 25 yıllığına Fakülteye tahsis etmişti. Yapılan yer tahsisinin ardından Milaslılar resmi kurumlarıyla ve hayırseverleriyle ilçemize yeni fakülte kazandırmanın gururunu yaşamıştı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500