Advert
Advert
Advert

ALTERNATİF ÇELENK SUNUMU YAPILDI...

ALTERNATİF ÇELENK SUNUMU YAPILDI...
Bu içerik 812 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) alternatif çelenk sunumu gerçekleştirdi…

Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen etkinliğe Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Başkan Yardımcıları Zeynep Çınar, Faik Karagöz CHP Milas İlçe Başkanı İlgin Göktepe ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İYİ Parti Milas Gençlik Kolları Başkanı Gürsel İnce ve Atatürkçü Düşünce Derneği Milas Şubesi yöneticileri katıldı.

CHP Milas İlçe Başkanlığı, İYİ Parti Milas İlçe Başlanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Milas Şubesi’nin Atatürk Anıtı’na çelenklerini sunmasıyla başlayan etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam etti.

Törende ilk konuşmayı İYİ Parti Gençlik Kolları Başkanı Gürsel İnce yaptı. İnce; “19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsuna çıkarak Milli Mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milleti’ne bırakılmış en büyük mirastır. Cumhuriyet bize ulus olma, dünya milletlerinin onurlu bir üyesi olma bilincini kazandırmıştır.

Cumhuriyet, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu şiarının, özgürlük ve bağımsızlığın yanında; çağdaş uygarlık düzeyini aşma, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti idealine ulaşma yolundaki azim ve kararlılığın da sembolüdür. Cumhuriyet rejiminde devlet yönetimi; sınıfların, kişilerin, ailelerin veya bir zümrenin eline bırakılamaz. Milletin bütün bireyleri yönetime katılabilir ve söz sahibi olabilir. Çünkü Cumhuriyet yönetiminde bütün vatandaşlar eşit haklara sahiptir. Her türlü ayrımcılığı reddeden cumhuriyet, temel hak ve özgürlüklerin de güvencesidir.

Türk Milleti için Cumhuriyet; her bir bireyin ortak bir geçmişle onurlanıp, yine ortak bir geleceğe umutla bakabildiği, laik, bilimsel temellere dayalı, eşit ve özgür bir hukuk devletinde, insanca yaşayabilmenin adıdır. Unutulmamalıdır ki; demokrasi, hukukun üstünlüğü, laiklik, eşitlik ve özgürlük olmadan Cumhuriyet’in yaşaması mümkün değildir. Bu nedenle, bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, cumhuriyetin temel değerleri ile Atatürk ilke ve inklaplarını koruyup, kollamak iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz’ sözü bir an olsun aklımızdan çıkmamaktadır. Varlığımızın ve geleceğimizin yegane temelinin, Cumhuriyeti sonsuza kadar korumak ve savunmak olduğunu gayet iyi biliyoruz.

Yaşadığımız coğrafyada meydana gelen savaşlar, komşu devletlerde yaşanan acılar, her gün patlayan bombalar, mülteciler, hayatta kalmak için bir bota binip kaçmaya çalışırken, kıyılara vuran cansız bebekler, demokratik, laik, çağdaş cumhuriyetimize sıkı sıkıya sahip çıkmamız gerektiğini her daim bizlere hatırlatmaktadır.

Bu duygu düşüncelerle; partim ve şahsım adına Cumhuriyetimizin 95. yıldönümünü kutluyor, ‘Benim naçiz vücudum, birgün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ diyen Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşlarını ve canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

İnce’nin ardından, CHP Milas İlçe Başkanı İlgin Göktepe bir konuşma gerçekleştirdi. Göktepe; “29 Ekim Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verilen 20. yüzyılın en büyük ve en onurlu mücadelesi olan İstiklal Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasını takip eden süreçte modern Türkiye Cumhuriyeti’nin doğduğu gündür. Cumhuriyet, modernleşme devriminin özgürlükçü demokrasiye giden yoldaki en büyük adımıdır.

Bu nedenle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, milletimizin Cumhuriyete, onun üzerinde yükseldiği temel değerlere, bu bağlamda özgürlükçü demokrasiye olan bağlılığının ve tutkusunun en güçlü şekilde ifade edildiği bayramdır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Cumhuriyetin temel değerlerini, demokrasinin bütün kurumlarını ve kuvvetler ayrılığını baskı altına almış bir iktidara karşı; parlamenter demokrasi, insan hakları ve özgürlükler konusundaki mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Bu mücadelenin başarıya ulaşacağına inancımız tamdır. Cumhuriyetimizin yılmaz bekçileri olarak, sözleri Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözüyle bitirmek istiyorum. ‘Türk Milletini tabiatına ve geleneklerine en uygun yönetim Cumhuriyet yönetimidir’, Cumhuriyet yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir. Cumhuriyetimizin 95. yılı kutlu olsun” diyerek sözlerini noktaladı.

Alternatif çelenk sunma töreni, yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500