escort izmir

Advert
Advert

CUMHURİYET BAYRAMINI KUTLADILAR…

CUMHURİYET BAYRAMINI KUTLADILAR…
Bu içerik 843 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu ve AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete birer mesaj yayınlayarak Cumhuriyet’in 95. yılını kutladılar…

CHP Muğla Milletvekili ve TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu üyesi Mürsel Alban, Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. “Ulu Önder Atatürk'ün liderliğinde yanmaya başlayan aydınlanma ışığını söndürmeden taşımak, laik, demokratik, çağdaş Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmanın en büyük görev olduğunu vurgulayan Alban, “Cumhuriyetin felsefesi ve ruhu hala güçlü bir şekilde yaşamakta ve geleceğimizi aydınlatmaktadır” dedi.

Alban, mesajında şunları kaydetti:

“Büyük Atatürk’ün önderliğinde 95 yıl önce Anadolu’da, hakimiyet kayıtsız şartsız millete geçti, devrimle yeni ve çağdaş bir devlet kuruldu.

Türkiye Cumhuriyeti ve onun temeli olan devrimler, özünde tamamen halka ve halkın çıkarlarına dayandığı için o kadar sağlamdır ki, kuruluşundan beri onu yıkmak için çalışan kişiler, her türlü saldırıya rağmen onu yıkamamıştır. Cumhuriyetin felsefesi ve ruhu hala güçlü bir şekilde yaşamakta ve geleceğimizi aydınlatmaktadır.

Özgür ve bağımsız bir şekilde dünyada saygın bir devlet olarak var olmamızı, cumhuriyete ve onu kuran ilkelere borçluyuz.  Cumhuriyet eşitliği ve uygarlığı yaşamak, cehalete, yoksulluğa ve çaresizliğe karşı verilen mücadelenin de diğer bir adıdır.

Yüce Önder Atatürk 1933’te Cumhuriyet’in 10. yılını kutlarken, Türk devrimini ve Cumhuriyet’i eş anlamda almış; “Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’dir” demiştir. Atatürk için Cumhuriyet bir hedeftir. Bizler her koşulda sahip çıkılması ve Cumhuriyet'in yeni başarılarla geleceğe taşınması konusundaki vazgeçilmez sorumluluklarımızı daima akılda tutmalıyız. Atatürk'ün liderliğinde yanmaya başlayan aydınlanma ışığını söndürmeden taşımak, laik, demokratik, çağdaş Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmak bizim en büyük görevimizdir.

Bu duygularla başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, şehit ve gazilerimizi, cumhuriyetimizin kurulmasında emeği geçen tüm devlet yöneticilerimizi saygıyla anıyor, tüm ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.”

CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu’nun Cumhuriyet Bayramı mesajı ise şöyle;

“Cumhuriyet bugünkü kazanımlarımızın tamamı ve geleceğimizdir” 

 “Tarihler 1923’ü gösterdiğinde ulusal Kurtuluş Savaşı’nı Türk Milleti’nin azmi ve kararlılığı ile kazanan, askeri dehası ve ileri görüşlülüğü ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Cumhuriyet, Türk Milleti’nin karakterine en uygun yönetim biçimidir der Atatürk. Halkın hür iradesi ile kendisini yönetmesi, yönetenlerini seçmesidir. Cumhuriyet üretmek demektir. İktidarların bugüne kadar satıp satıp bitiremedikleri fabrika demektir, kazanım demektir Cumhuriyet. Aydınlık, çağdaş, demokratik ve örnek bir ülke olabilmektir Cumhuriyet. Cumhuriyet bugünkü kazanımlarımızın tamamı ve geleceğimizdir. ‘‘Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.’’ sözünden aldığımız güçle Cumhuriyetimizin 95. yılını ilk günkü gurur, coşku, cesaret ve heyecanla kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve özlemle anıyorum. Yaşasın Cumhuriyet!”

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Başkan Mete’nin mesajı şöyle:

“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun idare” olarak ifade ettiği Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 95’inci yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu yaşıyoruz. Millet olarak tarihte eşine ender rastlanan bir zafere ulaştığımız Kurtuluş Savaşı’nın ardından kurulan Cumhuriyet, 95 yıldır milletimizin bağımsızlığının, topraklarımızın bölünemeyeceğinin tarihi bir ispatı olarak yaşamaktadır.

Bilindiği üzere 29 Ekim 1923 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan anayasa değişikliği ile “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. İdare usulü, halkın mukadderatını, geleceğini bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına dayanır. Türkiye Devleti’nin hükümet şekli cumhuriyettir.” İfadeleriyle ilan edilen cumhuriyetimiz, aziz milletimizin hür ve kesintisiz yürüyüşündeki en önemli aşamalardan birisi olarak büyük Türk Milletinin adeta kendi küllerinden yeniden doğduğu büyük destanı taçlandıran bir yönetim şekli ve imkansız denilenleri millet olarak başardığımızın en önemli kanıtıdır.

Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümü, bugün Kurtuluş Savaşı’ndaki kenetlenmeyi bir kere daha hatırlamak ve ülkemize bağlılığımızı en iyi şekilde ifade etmek için büyük bir imkandır. Cumhuriyet Bayramımız vesilesiyle ortaya koyacağımız birlik ve beraberlik tablosu, dışarıdan ve içeriden birliğimizi bozmaya çalışanlara verilecek en güzel cevaptır.

15 Temmuz hain darbe girişimi ve bugün yaşadığımız olaylar karşısında halkımızın milli iradeyi sarsılmaz bir güçle göstermesi, bu ülkenin yıkılmaz temeller üzerine kurulduğunu ortaya koymaktadır. Cumhuriyetimizin kuruluş ideali olan hedeflere her zamankinden daha yakınız ve şimdi hedefimiz, ülkemizi çağdaş dünyanın da ilerisine taşımaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere milletimizin gönlünde yaşayan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Cumhuriyetimizin 95’inci yıldönümünü kutluyorum.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500