escort izmir

Advert
Advert

VETERİNER ADAYLARI ÖNLÜKLERİNİ GİYDİLER...

VETERİNER ADAYLARI ÖNLÜKLERİNİ GİYDİLER...
Bu içerik 1026 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veteriner Fakültesi öğrencileri, düzenlenen törenle beyaz önlüklerini giydiler…

Veteriner Fakültesi kampüsünde gerçekleşen törene; AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Milas Kaymakam Vekili Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Garnizon Komutanı Hava Albay Emel Demiryakan, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Veteriner Hekim Hacı Koç, Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Çınar, Milas Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir, Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Serkan Ayközen, bazı muhtarlar, gaziler, oda, dernek, sivil toplum, kamu-kurum ve kuruluşları temsilcileri, öğrenciler, öğrenci aileleri ve davetliler katıldı.

Etkinlikte, Milas Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Murat Metli, “Geçmişten Günümüze Bilimsel Veteriner Hekimliği Tarihi” konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Dr. Murat Metli; “Bizim kadim ahilik kültürümüzde ustalar, mesleğe adımını atan genç meslektaş adaylarını şed adı verilen önlük kuşanma töreniyle aralarına kabul ederlerdi. Beyaz önlük giyme töreni de aslında kadim kültürümüzün bilimsel meslek öğretimine bir yansımasıdır.

Beyaz önlük tarihte ilk defa Roma Senatosu seçimlerinde adayların saf ve temiz oluşunu simgelemek için kullanıldı.

19. yüzyılın sonlarına kadar hekimler, genellikle siyah ve koyu renkli önlük giyerlerdi. Bu önlüklerin siyah olmasının amacı kanı göstermemesi ve hastalar üzerinde korku oluşturmamasıydı. Fakat bulaşan kanların fark edilmemesi ve bu nedenle mikrobik hastalıkların yayılmasına sebep olmasından dolayı, Alman cerrah Ernst von Bergmann tarafından hekimlikte, beyaz önlük kullanılması tavsiye edildi. Bu tarihten sonra hekimler, umudun ve şifanın rengi olarak da anılan beyaz önlük giymeye başladılar.

Fakültemiz 2015 yılında resmi kuruluş onayını aldıktan sonra bu yıl ilk defa 40 öğrenci ile eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Genellikle beyaz önlük giyme törenleri eğitim-öğretimin başladığı ilk haftalarda yapılır. Ülkemizde ilk bilimsel veteriner hekimliği öğretiminin 1842 yılının ekim ayında başlaması ve Milas Veteriner Fakültemizin de bu sene ilk öğrencilerini alması nedeniyle töreni bugüne aldık. Bu yıl bilimsel veteriner hekimliği öğretiminin başlamasının 176. yılını kutluyoruz” dedi.

Bilimsel ve akademik veteriner hekimlik öğretiminin tarihçesi hakkında da bilgi veren, Öğretim Üyesi Dr. Murat Metin; “2. Mahmut döneminde, daha önceki dönemden başlayan yenileşme hareketlerine devam edilmiş ve yenileşmenin önündeki en büyük engellerden sayılan Yeniçeri Ocağı 1826 yılında Vaka-i Hayriye adı verilen topyekün bir karşı koyuşla ortadan kaldırılmıştı. Sonrasında yeniden yapılandırılan ordu içerisinde, 1827’de Tıbbiye, 1834’te de Harbiye okulları açılmıştı.

O zamanlar ordunun vurucu gücünü oluşturan süvari birliklerinin atları ve top arabalarını çeken hayvanlar, sığır vebası ve ruam gibi hastalıklarla telef oluyor ve ordunun başarısızlığına sebep oluyordu. Ayrıca ordunun gıda temininde yaşanan aksaklıklar ve hijyen eksikliği, ordunun savaş mukavemetini kırıyordu. O dönemin Fransız devlet adamlarından Napolyon Bonapart’ın şu sözü durumu çok iyi açıklıyordu. “Ordular mideleri üzerinde ilerler.” Tüm bu sebeplerden dolayı, orduda bir veteriner sınıfının oluşturulması, bilimsel ve akademik öğretimin yapılabilmesi için, o zamanki adı Prusya olan Almanya’dan Godlewsky adında bir veteriner hekim subay getirtilerek, 1842 yılının ekim ayında ülkemizde ilk bilimsel veteriner öğretimine başlanmış oldu.

Kimi zaman Harbiye bünyesinde, kimi zaman Askeri Tıp Okuluyla aynı binada öğretime devam edildi ve 1909 yılına gelindiğinde Askeri Veteriner Okulu Selimiye’deki müstakil binasına taşındı.

Bu arada, Avrupa’yı kasıp kavuran sığır vebası salgınları ülkemizde de görülüyor ve büyük epidemiler halinde, sivil halk için çok büyük ekonomik kayıplara sebep oluyordu. Sivil veteriner hekime olan ihtiyaç ve ordudaki veteriner hekim subayların hastalıkları önlemedeki başarıları, sivil veteriner okulu fikrini ortaya çıkardı ve Veteriner Hekim Yarbay Mehmet Ali Bey’in girişimleriyle, 1889 yılında Sultanahmet’teki binasında ilk sivil veteriner okulu olan Mülkiye Veteriner Mektebi açıldı.

Bu okulun 1893 yılındaki ilk mezunlarından biri ve dönem birincisi de, İstiklal Marşımızı yazan büyük vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’du. Veteriner Hekim olmaktan büyük gurur duyan büyük şair, 20 yıl veteriner teşkilatında çalışarak, veteriner hekimlik mesleğini icra etmiş ve en son Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü Yardımcılığı’nda bulunmuştur.

1920 yılında Mülkiye Veteriner Okulu’nun Sultanahmet’te bulunan binasının bir yangında yanmasıyla bu okul, Selimiye’deki Askeri Veteriner Okulu’yla birleştirilerek, tek veterinerlik okulu haline getirilmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yaptığımız Kurtuluş Savaşı’nda veteriner hekim subaylar büyük gayretler göstererek, orduyu ayakta tutmaya çalışmışlar ve bu uğurda birçok meslektaşımız, öldürücü zoonoz hastalıklara yakalanarak şehit olmuşlardır.

1933 yılındaki üniversite reformuyla İstanbul’daki okul Ankara’ya taşınmış ve Yüksek Ziraat Enstitüsü bünyesinde ilk defa Veteriner Fakültesi adını almıştır. Fakülte, 1848 yılında kurulan Ankara Üniversitesi’ne bağlanmıştır.

1920 yılından 1970 yılına kadar ülkemizde tek Veteriner Fakültesi varken, günümüzde 30 Veteriner Fakültesi bulunmaktadır.

Zor ve zahmetli bir meslek olan veteriner hekimliğini insan hekimliğinden ayıran en önemli özellik, ağzı olup da derdini anlatamayan çok sayıdaki hayvan türünün tedavisiyle uğraşıyor olmasıdır.

İlk yılımızın verdiği heyecan ile ülkemize ve dünyaya mesleğinde iyi yetişmiş, aydın, lider, bilimsel yöntemleri tüm meslek hayatı boyunca uygulayan, mesleki etik kurallara uyan ve vizyoner veteriner hekimler kazandırmayı umuyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Milas Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Murat Metli’in konuşmasının ardından; AK Parti Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, İYİ Parti Milletvekili Metin Ergun, CHP Milletvekili Suat Özcan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Serkan Ayközen, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Veteriner Hekim Hacı Koç, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Hüseyin Çiçek, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz birer konuşma gerçekleştirdiler.

Protokol konuşmalarından ardından Milas Veteriner Fakültesi öğrencilerinden oluşan müzik grubu, davetlilere müzik keyfi sundu. Daha sonra Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Folklor ekibi bir gösteri gerçekleştirdi. Folklor ekibinin gösterisinin sona ermesinin ardından, Milas Veteriner Fakültesi öğrencilerinin beyaz önlük giyme törenine geçildi. Gruplar halinde sahneye çağrılan öğrencilere, protokol üyeleri tarafından önlükleri giydirilip, stetoskopları teslim edildi. Tüm öğrencilerin beyaz önlüklerini giymesinin ardından öğrenciler ve protokol üyeleri toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirdi. Daha sonra ikram bölümüne geçilerek, tören sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500