Advert
Advert
Advert

ZEYTİN AĞAÇLARIYLA KONUŞARAK, ONLARA HAYAT VEREN ADAM!

ZEYTİN AĞAÇLARIYLA KONUŞARAK, ONLARA HAYAT VEREN ADAM!
Bu içerik 1418 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Haber: Nevzat Çağlar Tüfekçi

Siz hiç arazisindeki zeytin ağaçlarıyla konuşan, onları sevip okşayan, ağaçlarına sevgi sözcükleriyle seslenen birisini duydunuz mu? Bazılarınız da diyecek ki “ağaçla konuşulur mu, ağaçlar konuşamaz ki…” Ama zeytin ağaçlarıyla konuşan birisi var Milas’ta… O ağaçlarla konuşan Milas zeytinciliğinin önder ismi Ali Osman Menteşe ve sevgisiyle ağaçlarını büyüleyen, büyüten üretici…

Menteşe şöyle diyor: “Ben vakit buldukça gider konuşur, dokunurum onlara, ziyaretimden çok memnun kalırlar ve gök sevinç olurlar. Tarlada kendi hallerine bırakmam onları hiç. Zeytinliğe her gidişimde, bir sevinç dalgası meydana gelir onlarda. Yüzleri güler. Bir hasatlıkları var mı bakarım, bir istekleri var mı benden sorarım. Her yıl bu sevgimin karşılığını cömertçe verirler bana... Hiç boş çevirmezler beni!”

“Her işin başı tüm canlıları sevmekle başlar, sevginizi vermeyince, karşınızdakinden bir şey alamazsınız; bu insanlar için de, hayvanlar ve ağaçlar için de böyle” diye konuşan Menteşe, tüm zeytin üreticilerine şu tavsiyelerde bulunuyor: "zeytinlerinizi sevin, onları okşayın, onlarla konuşun, onları sevdiğinizi söyleyin, hasattan hasada değil, arada bir onların yanına uğrayın, hal hatırlarını sorun. İhtiyaçları var mı yok mu öğrenin. Zeytin tıpkı insan gibidir; ilgi bekler, sevgi bekler, insan elinin tenlerine dokunmasını ister... Siz böyle davrandıkça, karşılığını mutlaka alırsınız."

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500