Advert
Advert
Advert

“ZEYTİN ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ” KURMA ÇAĞRISI…

“ZEYTİN ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ” KURMA ÇAĞRISI…
Bu içerik 1111 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Haber: Nevzat Çağlar Tüfekçi

Milas zeytinciliğinin önemli isimlerinden, önder üretici ve zeytinyağında pek çok uluslararası ödülün sahibi olan Ali Osman Menteşe, Milas’ta Zeytin Üreticileri Birliği’nin kurulmasını savundu. Menteşe, Birliğin kurulması için önder üreticilerin, Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğü öncülüğünde bir araya gelerek, Birlik kurma fikrinin tartışmaya açılması gerektiğini söyledi.

Zeytin Üreticileri Birliği kurulmasının, Milas zeytin üretiminde bir gelişme sağlayacağını belirten Menteşe, Birliğin yararlarını şu şekilde açıkladı: “Birlik sayesinde zeytin üreticileri daha yüksek ekonomik getiri sağlayabilirler, memecik zeytini daha iyi tanıtılır, zeytin ve zeytinyağı üretiminde yüksek başarı elde edilebilir.”

Birlik kurmanın yasal dayanağı olduğunu belirten Menteşe, Milas Süt Üreticileri Birliğinin yaptığı gibi Milas Zeytin Üreticileri Birliği sayesinde, zeytin üretimi ve yatırımlarında başarılı çalışmaların yapılabileceğinin altını çizdi.

Menteşe son olarak, Milas Zeytin Üreticileri Birliği’nin yapabileceği çalışmalar hakkında şu açıklamayı yaptı: “Birlik olursa, üye üreticilerle standart bakım ve budama uygulamaları yapılabilir, hasat şekilleri uygulamalı olarak gösterilir. Ürünü fabrikaya taşıma şekilleri, soğuk sıkım, coğrafi işarete uygun yağ üretme, saklama biçimleri üreticilere anlatılır, öğretilir… Sonuç olarak bilimsel yetiştiricilik uygulamaları yapılır. Bu da Milas zeytinciliği ve kaliteli zeytinyağı üretiminde çok önemli gelişmelerin önünü açar.”

Menteşe, Birlik tarafından, Milas’ta sofralık zeytin paketleme tesisi kurma gibi çeşitli yatırımların da yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ayşen     0000-00-00 Herşey guzelde yag fiyatlari niye duşuk
Erkan Erkazancı Ziraat yüksek mühendisi     0000-00-00 Çok yerinde bir öneri. Mücadelenizde başarılar dilerim...
Erkan Erkazancı Ziraat yüksek mühendisi     0000-00-00 Çok yerinde bir öneri. Mücadelenizde başarılar dilerim...