Advert
Advert
Advert

MUHTARLAR GÜNÜ İLÇEMİZDE DE KUTLANDI...

MUHTARLAR GÜNÜ İLÇEMİZDE DE KUTLANDI...
Bu içerik 870 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemizde 19 Ekim Muhtarlar Günü gerçekleştirilen bir dizi etkinlikle kutlandı...

Atapark’ta bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan etkinlik daha sonra Milas Belediyesi ve Toplantı Salonu'na geçilerek protokol konuşmalarıyla devam etti.

Etkinliğe Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Çınar, Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, Milas Garnizon Komutanı Hava Albay Emel Demiryakan, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, oda, dernek, sivil toplum örgütü, kamu-kurum ve kuruluşları temsilcileri katıldı.

Muhtarlar Günü vesilesiyle ilk konuşmayı Milas Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Çoban yaptı. Çoban; “Muhtarlar halk ile devlet arasında bir köprüdür. Seçildiği mahalleyi temsil eden kişilerdir. Mahallesinde bulunan ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşan kişilerdir. Muhtarlık demokrasinin temel taşıdır. Bizlere bu değerli günü armağan eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür edip saygılar sunuyorum. Tüm muhtarlarımızın Muhtarlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

Mehmet Çoban’dan sonra söz alan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “Bu güzel ve anlamlı günde sizlerle birlikte olmaktan dolayı çok mutluyum. Muhtarlık çok önemli bir müessese. Benim için ise ailemin içine kadar girmiş, yaşantımızı etkilemiş bir kurum. Ben de muhtarlık yapmış bir babanın oğluyum. Bu anlamda muhtarlık kurumuna karşı çok önemli bir hassasiyetimiz var. Aynı zamanda yaptığımız görev icabıyla da muhtarlarımızla her zaman bir aradayız ve çalışma sorumluluklarını beraber yüklenme durumuyla karşı karşıyayız. Bu da bu kurumun hassasiyetini bize karşı daha fazla arttırıyor. Muhtarlık çok çok önemli bir görev. Son dönemlerde yetkileri ve işlevselliği değişmiş olsa bile çıkışı itibariyle mahallesinde hem bir idarecidir hem bir uzlaştırmacıdır, aynı zamanda evlendirme memurudur. Sosyal anlamda da köydeki zor durumda olan kişilere sosyal sorumlulukları olan bir kişidir. Bu anlamda çok önemli görevlerle hizmet etmiş bir kurumdur. Sorumlulukları var, yetkileri var, yeri doldurulamaz bir kurum. Demokrasimizin ve yerelliğin temel taşlarından bir tanesidir muhtarlık. Bu anlamda çok kutsal bir görev üstleniyorsunuz, sizlerle bu sorumlulukları paylaşmak, bu mücadeleyi, gayreti yürütmekten son derece onur ve gurur duyuyorum. Bu vesileyle sizlere saygı ve hürmetlerimi bildiriyor, 19 Ekim Muhtarlar Gününüzü samimiyet ve içtenlikle kutluyorum” dedi.

Etkinlikte son konuşmayı gerçekleştiren Milas Kaymakamı Eren Arslan; “19 Ekim, 3 yıldır Muhtarlar Günü olarak kutlanmakta. Ülkemizin demokratik kurumlarının en temeli diyebileceğimiz muhtarlık müessesesi Osmanlı’dan bugüne kadar taşıdığımız çok kıymetli bir idari geleneğimizdir. Muhtar köyde kanun, kanunun takipçisi, yeri geldiğinde uygulayıcısıdır. Mahalle halkının doğumundan ölene kadar her türlü iş ve işlemlerini, hem resmi olarak hem de o köyün temsilcisi olarak, her daim vatandaşımıza hizmette en temel başlangıç noktasıdır. Muhtarlık müessesesi ve muhtarlarımız sağlıklı işleyişler yürütür ise bizlere kadar sirayet eden iş ve işlemler de sağlıklı ve vatandaşımızın lehine sonuçlanmaktadır. Çünkü siz kelimenin tam anlamıyla işin başlangıç noktasısınız. Sizden başlayan iş ve işlemler diğer kurum ve kuruluşlarda devam etmekte, eğer sizde yanlış başlarsa sonuçları da olumsuz nitelenebilmektedir. Bu anlamda mahallenin, köyün sevilen, sayılan, saygı duyulan, hürmet edilen kişisi olmak muhtar seçilmenin ilk şartıdır. Çünkü muhtarlık için herhangi bir siyasi parti mensubu ya da bir partiden aday olmak söz konusu değil kendi ismiyle, kimliğiyle, kişiliğiyle ben bu işi yapmaya gönüllüyüm diye yola çıkıp daha sonra halkın teveccühüyle seçilip mahallenin, köyün sorunlarını kamu kurumlarına bizlere, üst makamlarına ulaştıran takip eden önemli bir mekanizmadır. Bu anlamda geçmişten bugüne kadar ülkemizin her bir coğrafyasında vatana, millete hizmet etmiş ve bugün aramızda olmayan muhtarlarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum. Şimdi görevde olan özellikle ilçemizde bizlerle birlikte, vatandaşlarımızın huzuru, mutluluğu ve refahı için gayret gösteren muhtarlarımıza teşekkür ediyorum. Bundan sonraki yaşamlarında ve işlerinde kolaylıklar diliyorum. Muhtarlar Gününüz kutlu olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Milas Müftüsü Ali Saim Doğru tarafından dua okunup, Milas Muhtarlar Derneği tarafından hazırlanan aşure ikramı yapıldı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500