Advert
Advert
Advert

BU HAFTAKİ ZİYARET AKÇALI MAHALLESİ’NE…

BU HAFTAKİ ZİYARET AKÇALI MAHALLESİ’NE…
Bu içerik 781 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Kaymakamı Eren Arslan başkanlığında, zeytincilik ve bal üretimi konusunda başarılı olan Akçalı Mahallesi’nde düzenlenen toplantıya katılan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, oda olarak Akçalı çiftçisine tarımsal yayın ve danışmanlık hizmeti sunduklarını belirterek, çiftçilerin 3 yıl süren çalışmanın meyvesini almaya başladıklarını ifade etti.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, beraberindeki daire amirleriyle, STK temsilcileriyle her hafta bir mahalleye giderek vatandaşların sorunlarını dinleyeme ve çözüm için girişimlerde bulunmaya devam ediyor. Kaymakam Arslan’ın bu haftaki mahalle toplantısı programı Akçalı Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Milas Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, Milas Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan, Milas Milli Eğitim Şube Müdürü Akın Coşkun, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, ADM Milas Müdürü Atilla Uzunoğlulları’nın da hazır bulunduğu toplantıda, Akçalı halkının su, elektrik, altyapı konusunda yaşadıkları sorunlar ilgili birim temsilcileri tarafından not edildi.

Akçalı Mahalle Muhtarı Ferhat Sertbaş tarafından mahallenin sorunları hakkında bilgilendirilen Kaymakam Arslan, vatandaşların dile getirdiği sorunları da tek tek dinleyerek ilgili birimlere talimatlarda bulundu.

Altyapı, su gibi bazı konularda yaşanan sıkıntıların yatırım programına alındığı bilgisini mahalleliyle paylaşan Kaymakam Arslan, zeytincilik ve bal üretimi ile ünlü olan Akçalı halkına hitaben şunları kaydetti: “Milas Zeytin Hasat Şenliği, ilçemize çok önemli bir değer kattı. Hem zeytinimizin, zeytinyağlarımızın piyasanın aranan ürünleri olmasını sağladı. Coğrafi işaretin de alınmasıyla zeytinyağımızın revaçta olmasını sağladı ve ürünümüzün piyasada aranmasına katkı sundu. Bu çalışmalar devam edecek, neticesinde kazanan sizlersiniz. Hep birlikte şenliğimize iyi bir şekilde hazırlanıyoruz. Şenliğimizde bilgilendirmeler olacak, eğlenceli etkinliklerimiz olacak. Yarışmalar olacak. Zeytinyağlı yemekler üzerine sizler de hazırlanıp katılabilirsiniz. Böylelikle birlik içerisinde hem zeytinyağımızı hem de ilçemizin değerlerini en iyi şekilde tanıtmak istiyoruz. 3-4 Kasım’da hepinizi Milas Zeytin Hasat Şenliğimize bekliyoruz.”

“MAHALLELİ YOL ÇALIŞMASINA DESTEK VERMELİ!”

Akçalı Muhatarı Ferhat Sertbaş’ın girişimleriyle, zeytinlik arazilerde başlatılan yol çalışmalarına yöre halkının da destek vermesi gerektiğini söyleyen Arslan, “Muhtarımızın burada güzel bir çalışması var. Bu anlamda kendisini tebrik ediyorum. Hem de sizlerin ona destek olmasını bekliyorum. Sizlerin daha rahat, daha kolay üretim yapabilmesi için zeytinlik arazilerde yol çalışması konusunda bir gayret gösteriyor. Lütfen sizlerde destek olun. Bu güzel çalışmayı hep birlikte nihayete erdirerek inşallah üretiminizi artırırsınınız. Bu kamusal bir hizmet herkesin yararına olacak” diye konuştu.

AKÇALI ÇİFTÇİSİ, 3 YILLIK ÇALIŞMANIN MEYVESİNİ ALIYOR…

Milas Ziraat Odası olarak Akçalı’daki 60 çiftçiye tarımsal yayın ve danışmanlık hizmeti sunduklarını ifade eden Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, çiftçinin bu çalışmanın meyvesini almaya başladığını belirterek, “Çok değerli Akçalı mahallesi, üreticisi çiftçi arkadaşlarımız hepinizi saygıyla selamlıyorum. Milas Ziraat Odası olarak, ziraat mühendislerimizle 3 yıldan bu yana toplam 60 çiftçimize tarımsal yayın ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bu yıl çalışmalarımızı tamamladık. Tarımsal danışmanlık yapmakla birlikte gece gündüz eğitim çalışmalarımız oluyor. Bazen de Milas Tarım ve Orman Müdürlüğümüzle beraber çalışmalarımız oluyor. Akçalı Muhtarımız Ferhat Sertbaş, Oda Temsilcimiz Sadettin Kırcı bu konuda işbirliğinin sağlanması noktasında büyük katkılar sunuyor. Onlara şahsen teşekkür ediyorum. Değerli arkadaşlar bu 3 yıldır yapılan çalışmalarımız Akçalı’da meyvesini verdi. Akçalı mahallemiz, Şenköy’den sonra zeytin kalitesinde ve zeytincilikte ileri bir noktaya erişti. Bu tablo bizleri memnun ediyor. Ürünlerin paraya çevrilmesiyle de çiftçimizin memnuniyeti de yükseldi. Bu yıl 5.’sini düzenleyeceğimiz Milas Zeytin Hasat Şenliği hazırlıklarımızı tamamladık. Hepinizi, Akçalı halkını şenliğimize davet ediyorum ve sizleri orada görmek istiyorum. Çünkü bu şenlik üreticilerin şenliği, sizler için yapılıyor. Bu yıl zeytin rekoltemiz düşük ancak yinede morallerimizi bozmaya gerek yok. Ağaçlarımıza iyi bakacağız, üretimimizi artırmak için elimizden gelen gayreti hep birlikte göstereceğiz.” dedi.

ARI ÖLÜMLERİ TEDİRGİN EDİYOR…

Arıcılık faaliyetinin yoğun bir şekilde yapıldığı kırsal mahallelerden biri olan Akçalı’da yaşanan arı ölümlerine dikkat çeken Başkan Atıcı, “Akçalı’da ayrıca arıcılık üst seviyede yapılıyor. 5 yıl önce Akçalı’da büyük bir afet oldu. Yoğun bir şekilde yağan dolu, zeytin ağaçlarına ve arı kovanlarına ciddi hasarlar meydana getirdi. Tarım İlçe Müdürlüğümüzle birlikte mağdur olan çiftçimizin yanında olmak adına zarar-ziyan tespit çalışması için Akçalı’ya gelmiştik. Bu çalışma sırasında hasar gören kovanları da incelerden arıların saldırısına uğradık. Milas’a zor yetiştik. Böylede bir anımız var Akçalı’da… Ancak şimdi bir haber duydum arılarımızda ciddi ölümler yaşanıyormuş. Bu duruma gerçekten çok üzüldüm. Milas Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde görevli arkadaşlar gerekli numuneleri almış, ölümlerin sebepleri araştırılıyor. Durum Arıcılar Birliğine iletilmiş. İnşallah kısa sürede bu ölümler sonlanır, üreticilerimizin eskiden olduğu gibi bal üretimini en üst seviyede sürdürmelerini temenni ediyorum. Bu konuda bize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Umarım gelip-geçici bir durumdur.” diyerek arıların ekosistem ve canlı yaşamı için büyük bir öneme sahip olduğuna vurgu yaptı.

Arı ölümlerinin ülke genelinde yayınlaştığına dikkat çeken Milas Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan, arı ölümlerinin mercek altına alındığını ve toplanan numunelerin titiz bir şekilde incelendiğini belirtti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500