Advert
Advert
Advert

SANATLA BAĞLAN HAYATA...

SANATLA BAĞLAN HAYATA...
Bu içerik 999 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Sanatla Bağlan Hayata Projesi’nin kapanış seremonisi, sergi ve sertifika sunumu yapıldı...

M. Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından hazırlanan, Dışişleri Bakanlığı - Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından Erasmus Gençlik Programı kapsamında kabul edilen, M. Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi koordinatörlüğünde ve Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Daire Başkanlığı koordinasyonunda "Sanatla Bağlan Hayata” (Zihinsel Engelli Gençlerin Çalışma Hayatına Sanat Yoluyla Katılmalarını Sağlama) projesi kapsamında Kapanış Seremonisi, Sergi ve Sertifika Sunumu gerçekleştirildi.

Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Garnizon Komutanı Hava Albay Emel Demiryakan, Milas İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, CHP Milas İlçe Başkanı İlgin Göktepe, Milas İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Kızılca, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İlkay Türkoğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Bakım Hizmetleri Daire Başkanı Hulusi Armağan Yıldırım katıldı.

Litvanya, Bulgaristan, Hırvatistan, Portekiz ve Ukrayna’dan gelen konukların ağırlandığı; “Zihinsel Engelli Gençlerin Çalışma Hayatına Sanat Yoluyla Katılmalarını Sağlama Projesi” kapsamında açıklamalarda bulunan Erasmus Projeleri Sorumlusu Serap Bilal, projenin amacının Zihinsel Engelli gençlere sanat yoluyla iletişim kurma, davranış kazanma, toplumsal yaşama adaptasyon becerilerini kazandırarak, onların sanat yoluyla istihdam edilebilirliklerine katkı sağlamak olduğunu belirterek, projenin başından sonuna kadar yapılan etkinlikler hakkında bilgiler verdi.

Proje kapsamında bir konuşma gerçekleştiren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Bakım Hizmetleri Daire Başkanı Hulusi Armağan Yıldırım ise, “Projemiz çok büyük bir etki yaparak bu aşamaya geldi. Yurtdışında bulunan arkadaşlarımızı buraya getirmek, bu çalışmayı birlikte yapmak takdire değer bir çalışma. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak, dezavantajlı insanlara yönelik her türlü bakım ve rehabilitasyon hizmetleri Bakanlığımız tarafından yürütülüyor. Milas’ ta Önal Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi var. Bu merkezimizde de bizim engelli kızlarımız bakım hizmeti alıyorlar. Ailesi bakamayacak olan engellilere bakım hizmetini biz sunuyoruz. Bu kızlarımızı, sosyal hayata katmak, bir farkındalık oluşturmak temel hedefimizdir. Bu projenin geleneksel hale gelmesi gerekiyor, her yıl bu çalışmayı yapalım. Eğer bizlere yer tahsisi konusunda yardımcı olunursa Milas’ta, engellilerimizin işlettiği bir kafeyi hayata geçirebiliriz. Adına da “Umut kafe” diyebiliriz. Şimdiden bunun müjdesini vermek istiyorum, bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Hulusi Armağan Yıldırım’dan sonra bir konuşma gerçekleştiren, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İlkay Türkoğlu; “Bu etkinliğin uluslararası bir boyuta taşınmasının mutluluğunu yaşıyorum. Biz burada engelli çocuklarımızın neler yapabildiklerini uluslararası boyuta taşıyarak gösterdik. Çocuklarımızın yapamayacağı hiçbir şey yok ve bu çalışmalar sayesinde toplumun içindeler, toplumla birlikteler. Bu kapsamda, projenin gerçekleşmesi anlamında destek veren, gece gündüz mesai harcayan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

İlkay Türkoğlu’ndan sonra bir konuşma yapan Milas Kaymakamı Eren Arslan; “Bu etkinlik çok anlamlı güzel, yüreğimize dokunan ve bizi mutlu eden bir etkinlik. Biz, bakım ve rehabilitsayon merkezimizi buradaki tüm çalışma arkadaşlarımızla sahiplenmiş durumdayız. Sürekli ziyaretlerimizde, özel programlarımızda her zaman onların yanında olarak, onların o tertemiz dünyasına, mutluluğuna ortak olabilmek bizi de çok mutlu ediyor. Benzeri projeleri biz yerelde yapmıştık. Özel bireylerimiz bir fotoğraf sergisi açmıştı. O etkinlikte çok etkileyiciydi. Bu projenin uluslararası boyuta taşınması başka kültürlerin, başka ülkelerin burada misafir edilmesi birçok açıdan bizim için büyük bir kazançtır. Bu projede emeği geçen, katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Etkinlikte son konuşmayı gerçekleştiren Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise; “Bakanlığımıza bu çalışmadan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Biz de elimizden gelen imkanlar çerçevesinde bu çalışmaları yapmak ve katkı vermek gayesi içerisindeyiz. Bu anlamda rehabilitasyon merkezimizin gerek yöneticileriyle gerekse oradaki kardeşlerimizle çok samimi ve yakın arkadaşlık ilişkileri içerisindeyiz. Onlar bizim için çok özel. Bu yerel çalışmaların ötesinde uluslararası boyuta taşınan bu güzel projeler ve çalışmalar tabii ki hedefleri daha da büyütmüş durumda. Ben burada bulunmaktan ve bu çalışmayı yakından görmekten dolayı çok mutlu oldum, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra proje kapsamında yurtdışından ilçemize gelen gençler, proje boyunca yaşadıkları duygu, düşünce ve deneyimlerini etkinliğe katılanlara aktardılar.

Daha sonra öğrencilerin kendi el emekleriyle yaptıkları sanat eserleri sergisinin açılış kurdelası Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Garnizon Komutan Hava Albay Emel Demiryakan, Aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürü İlkay Türkoğlu ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Bakım Hizmetleri Daire Başkanı Hulusi Armağan Yıldırım tarafından kesilerek, sergi gezildi. Serginin gezilmesinin ardından ise öğrencilere sertifikaları verilerek, etkinlik sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500