Advert
Advert
Advert

BAŞKAN ATICI, KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI…

BAŞKAN ATICI, KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI…
Bu içerik 1077 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Türkiye ekonomisine en büyük katkıyı sunan tarım sektöründe 2,5 milyon kadın çiftçinin emek ürettiğini söyleyen Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, tarımın yükünü sırtlayan kadın çiftçilerin 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutladı.

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak kadın çiftçilerin gününü kutladı ve kadınların tarım sektöründeki rolüne dikkat çekti.

Türkiye’de kış aylarında 5 milyon, yaz aylarında ise 6 milyona yakın istihdam sağlayan ayrıca 80 milyonluk ülke nüfusunu, 5 milyonu aşkın sığınmacıyı, mülteci ve yabancıyı, 40 milyon turisti besleyen tarım sektörünün Türk ekonomisinin temel direğini oluşturduğunu ifade eden Başkan Atıcı, ülkedeki 2,5 milyon kadın çiftçinin de günde 16-17 saat çalışarak bu ekonominin temel direğine en büyük katkıyı sunduğuna vurgu yaptı.

TARIMDA ÇALIŞANLARIN YÜZDE 45,8’İ KADIN…

Tarımda çalışan nüfusun, yarıya yakınını kadınların oluşturduğunu belirten Başkan Atıcı, “Erkeklerin ağırlıklı olarak tarım dışında çalışmasıyla birlikte kadınlarımız tarımın en önemli istihdam unsuru haline geldi. Haziran ayı rakamlarına göre, tarımda çalışan 5 milyon 624 bin kişinin yüzde 45,8’i olan 2 milyon 576 binini kadınlar oluşturuyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin de yönetiminde yer aldığı Sosyal Güvenlik Kurumu’nda genelde çiftçilerin, özelde kadın çiftçilerin mağduriyetleri ve hak kayıplarının giderilmesi için büyük gayret gösteren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar’ın da ifade ettiği gibi kadın çiftçilerimiz için senede 90 gün yıpranma payı, primlerin yüzde 50’sinin devlet tarafından ödenmesi başta olmak üzere birçok alanda pozitif ayrımcılıklar talep ediyoruz. Tarımdaki istihdamın en önemli sorunu kayıt dışılık! Tarım sektöründe çalışan 5 milyon 624 bin kişinin yüzde 47,4’ü olan 2 milyon 633 bini ücretsiz aile işçisi konumunda. Bu rakamın yüzde 76,6’sı olan 2 milyon 17 bini kadınlardan oluşuyor. Tarımdaki kadınların yüzde 78,3’ü ücretsiz aile işçisi konumunda. Tarımda, kadın işveren sayısı 3 binde, ücretli veya yevmiyeli kadın sayısı 261 binde, kendi hesabına çalışan kadın sayısı 295 binde kalıyor.

Tarımda çalışan kadınların ezici bir çoğunluğu olan yüzde 90,8’i primlerin yüksekliğinden dolayı kayıt dışı kalıyor, sosyal güvenlik kapsamına girmiyor. Kayıtlı çalışan kadın sayısı tarımda 237 binde kalırken, kayıt dışı çalışan kadın sayısı 2 milyon 339 bine ulaşıyor. Kayıt dışılık oranı, tarımda, işveren kadınlarda yüzde 33,3 iken, ücretli veya yevmiyeli çalışan kadınlarda yüzde 85,4’ü, kendi hesabına çalışan kadınlarda yüzde 95,3’ü, ücretsiz aile işçisi olarak çalışan kadınlarda yüzde 90,9’u buluyor.” diye konuştu.

“TARIMDA VERİMLİLİK KADIN ÇİFTÇİLERİN EĞİTİMİYLE SAĞLANIR”

Tarımda çalışan kadın nüfusun gün geçtikçe artacağını öngören Başkan Atıcı, tarımda verimliliği yakalamanın kadın çiftçileri eğitmekten geçtiğine vurgu yaparak şunları kaydetti: “Kırsalda çalışma hayatında kadının yeri çok önemli. Tarımda kültürel işlemlerin iyi bir şekilde yapılması, hem bitkisel hem de hayvansal üretimde verimliliğin yakalanmasında en önemli unsurların başında kadınlar geliyor. Bundan dolayı, kadın çiftçilerin, geçmişten öğrendikleri geleneksel yöntemleri bırakmaları tarımsal üretime büyük katkı sağlayacaktır. Bunun en kestirme yolu kadın çiftçilerin eğitiminden geçer. Kadın çiftçilerin eğitimi, tarımda modern tekniklerin uygulanmasını kolaylaştıracak. Verimliliği ve kaliteli üretimi artıracak. Ülke tarım ve ekonomisine en büyük katkıyı yapacaktır. Bu gerçekten hareket eden Türkiye Ziraat Odaları Birliğimiz, 2012 yılında bakanlıklarla yaptığı protokol çerçevesinde, kadın çiftçilerimizin eğitimine başladı. Bu kapsamda sosyal güvenlik, kooperatifçilik, girişimcilik ve liderlik, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları, iklim değişikliği ana eğitim konuları başta olmak üzere birçok alanda eğitim verildi. Milas Ziraat Odası olarak bu çerçevede ilçemizdeki çiftçilerimize eğitimler verdik. Bu eğitimlerimize ilerleyen süreçte de devam edeceğiz.”

“KADIN ÇİFTÇİLERİMİZE POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMALI!”

Tarımda, mevcut sigorta primleriyle kayıt dışılığın önüne geçilemeyeceğini ve kadın çiftçilere tarım Bağ-Kurunda ayrıcalığın şart olduğunu ifade eden Başkan Atıcı, “2016’da asgari ücret artışı ve prim gün sayısının 22’den 23’e çıkması, çiftçimizin SGK primini yüzde 35,2 yükseltmişti. TZOB’nin talebi üzerine 2017 yılında borcu olmayan çiftçilerimiz, 5 puanlık Hazine teşviki aldılar. 2018’de prim gün sayısı 25’e çıktı. Prim borcu olmayan bir çiftçimizin aylık primi 498 lira 92 kuruşu bulmaktadır. 5 puanlık indirimine rağmen, bu primlerle tarımda kayıt dışılık azalmaz. Bir evde hem erkek hem de kadın Tarım Bağ-Kur’lu olsa, indirime rağmen her ay 997 lira 84 kuruş prim ödeyecek. Kıt kanaat geçinen bir çiftçi ailesi bu kadar primi nasıl öder? Üstelik bu indirimden sadece borcu olmayan çiftçilerin yararlandığı da unutulmamalıdır. Tarım Bağ-Kur prim ödeme gün sayısı, 2008 yılında her ay için 15 gün olarak uygulanıyordu. Bu tarihten sonra her yıl, prim gün sayısı 1 gün artırıldı. 2018 yılında gün sayısı 25’e çıktı. Gün sayısı, 2023 yılında diğer sigortalılarda olduğu gibi 30 güne yükselecek. Kırsalda gelir seviyesi ülke gelir ortalamasının yüzde 35’inde kalmaktadır. Ülkemizin en yoksul kesimi kırsalda yaşamaktadır. Bu şartlarda, çiftçimizin çok büyük çoğunluğunun, 30 gün üzerinde prim ödemesi imkansızdır.  Prim ödeme gün sayısı yeniden 2008’deki rakama, 15 güne indirilmelidir. Tarım sektöründe çalışan kadınların sosyal güvenlik primlerinin yüzde 50’si, erkeklerin ise yüzde 25’i devlet tarafından karşılanmalıdır. Böyle bir uygulama, tarımda istihdam edilen kadınlarımızın sosyal güvenlik kapsamına girmesini kolaylaştıracaktır. Bu desteğin verilmesi durumunda, kadın çiftçilerimizin sağlık harcamaları eşleri yerine, kendi sigortalarınca karşılanacağından, desteğin büyük kısmı devlete geri dönecek, kayıt dışılık da önlenecektir. Zor şartlarda çalışanlara kamuoyunda yıpranma payı olarak bilinen fiili hizmet tazminatı verilmektedir. Çalışma şartlarının zorluğu dikkate alınarak, çiftçilerimize çalıştıkları her yıl için sigorta gün sayılarına 90 gün (4 yıla 1 yıl hesabıyla) yıpranma payı  ilave edilmelidir. Sigortalı kadınlarda 3 çocuğa kadar, her çocuk için 2 yıl borçlanma imkanı bulunmaktadır. Kadınlarda sigortalı olmadan önce gerçekleşen doğumla ilgili de hizmet borçlanması yapabilmesi mümkün kılınmalıdır. Yapılan desteklemelerde, projelerde kadın çiftçilerimize artı puan uygulanmalı, banka kredilerinde de kadın çiftçilerimize pozitif ayrımcılık yapılmalıdır.” dedi.

Tarımda kadın çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi adına tespit ettikleri sorunları ilgili mercilere aktarmaya ve çözüm yolu aramaya devam edeceklerini söyleyen Başkan Atıcı, bütün kadın çiftçilerin 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutladı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Nevzat Çağlar Tüfekçi     2018-10-15 KADINLARIMIZ/ NAZIM HİKMET Ve kadınlar bizim kadınlarımız: korkunç ve mübarek elleri, ince, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle anamız, avradımız, yarimiz ve sanki hiç yaşamamış gibi ölen ve soframızdaki yeri öküzümüzden sonra gelen ve dağlara kaçırıp uğrunda hapis yattığımız ve ekinde, tütünde, odunda ve pazardaki ve karasabana koşulan ve ağıllarda ışıltısında yere saplı bıçakların oynak, ağır kalçaları ve zilleriyle bizim olan kadınlar bizim kadınlarımız