Advert
Advert

MİNİK ÖĞRENCİLERDEN MİNİK DOSTLARA ZİYARET...

MİNİK ÖĞRENCİLERDEN MİNİK DOSTLARA ZİYARET...
Bu içerik 1449 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Minik öğrenciler barınakta bulunan hayvanları ziyaret etti...

Merkez İlkokulu, Özel Milas Tek Koleji, Akıllım Benim Anaokulu öğrencileri 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Milas Belediyesi Geçici Hayvan Barınağı’nı ziyaret etti.

Milas Belediyesi Geçici Hayvan Barınağı sorumlusu, Veteriner Hekim Fatih Yalçın, minik öğrencilere barınağı gezdirerek, barınak hakkında bilgiler verdi. Minik öğrenciler de barınaktaki hayvanlar için yanlarında getirdikleri mamalarla, sevimli dostlarına yiyecek yardımı yaptılar.

Veteriner Hekim Fatih Yalçın; “Minik öğrencilerimizin hayvanları sevmesi ve onlara yardımcı olması amaçladığımız temel hedeflerdir. Öğrencileri barınakta ağırlayarak bu bilinci uyandırmaya çalıştık. Onlar da barınakta bulunan hayvanlarımıza mama getirerek, yiyecek desteği sundular. Bu etkinlikte emeği geçen, öğretmenlerimize ve gösterdikleri ilgiden dolayı minik öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Milas Çevre Aktivistleri adına bir açıklama yapan hayvansever Meliha Tekin; “Hayvan dostları ilk kez 1822 yılında bir araya geldiler. Hayvanları korumak, insanların havyalara iyi davranmaları ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenmeleri ve korunmalarını sağlamak amacıyla Hayvan Koruma Birliğini kurdular. Yurdumuzda ilk Hayvan Koruma Derneği 1908 yılında kuruldu. Aynı amaçla dernekler birleşerek Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu oluşturdular. 1931 yılında toplanan bu kurul 4 Ekim’i Hayvanları Koruma Günü ilan etti.

Hayvan haklarının gözetilmediği bir toplumda insan haklarından da bahsedilemez. Günümüz Türkiye’sinde hayvanlara yapılanlar yaşam hakları açısından ciddi sıkıntılar oluşturmaktadır. Bu acımasızca yapılan eziyetler bazen onları yaşatmak için yemin etmiş barınak veterinerleri tarafından, bazen toplum içerisinde yaşayan insanımsı canavarlar tarafından yapılmaktadır. Hayvan haklarının insan haklarından ayırt edilmesi imkansızdır. Dünyanın neresinde olursa olsun hayvan haklarının durumu iyi değilse, insan haklarının durumu da iyi değildir. Dünyada insan hakları hayvan haklarıyla doğru orantılı gelişmiştir. Eğer insanlar kendilerinin dışındaki yaşamlara da saygı duyarlarsa çok daha mutlu, huzurlu ve kaliteli bir yaşam sürdüreceklerdir. Medeniyet, teknolojik gelişmişlik olarak algılanmamalıdır. Bencillikten uzak, paylaşımcı bir yaşamdır. Bu şekildeki bir bakış açısıyla dünyaya bakmak insanların da, hayvanların da dünyanın bütünü için yaşanılabilir bir yer olmasını sağlar. Hayvan sevgisi insanlara olumlu duygular katmaktadır, bu da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Örneğin yalnızlık duygusu yaşayan insanlar, evcil bir hayvan sahiplendirilerek bu duygudan uzaklaştırılmakta, konuşma zorluğu çeken çocuklar pedagoglar tarafından köpeklerle tedavi edilmektedir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

İnsanlar çağımızda gittikçe yalnızlaşmaya, birbirinden ayrışmaya ve maddi çıkarları ön plana çıkarmaya başladı. Bundan kurtulmanın çözümü de karşılıksız sevgiye ihtiyacı olmasıdır, bunu da insanlara sağlayacak olan hayvanlardır.

Peygamber Efendimiz, “bu sessiz canlılar bize Allah’ın emaneti, merhamet etmeyene merhamet olunmaz” demiştir.

Ulu önderimiz Atatürk, hayvanların öldürülmesine daima karşı çıkmıştır. Onlara verdiği değeri göstermek için her gittiği yere köpeğini de götürmüştür.

Hayvanlarına sevgiyle bağlanan insanlarımızın olduğu toplumumuzda, hayvan sevgisinin daha iyi bir noktaya gelmemesi için hiçbir neden yoktur. Bu amaçla hayvanlara eziyetin önüne geçilmesi için Hayvanları Koruma Kanunu’nun ilgili bakanlık tarafından sahiplenilmesi, kanunda düzenlemelere gidilerek, canlıya eziyetin kabahat değil suç sayan bir kanun çıkartılmalıdır.

Dünya yüzeyindeki canlıların acı çekmesine seyirci kalmamayı öğrendiğimiz zaman, biz insanlar daha mutlu bir dünyada yaşamış olacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500