Advert
Advert

BELEDİYE İYİ YÖNETİLMİYOR...

BELEDİYE İYİ YÖNETİLMİYOR...
Bu içerik 3804 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

AK Parti Milas İlçe Başkanlığı tarafından Milas Belediye’sinin kötü yönetildiği iddia edilerek, bu konu hakkında bir basın açıklaması düzenlendi...

AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar ve meclis üyeleri basın açıklamasında Belediye yönetimini eleştiri yağmuruna tuttu...

AK Parti Milas İlçe Başkanlığı’nda düzenlenen basın açıklamasına AK Parti İlçe Başkanı Fahri Acar, AK Partili Meclis Üyeleri Hürol Önder, Ejder Üstek, Doğukan Altınsoy, Milas İlçe Kadın Kolları Başkanı Cemile Özdemir, AK Parti Milas Gençlik Kolları Başkanı Kadir Bingöl ve çok sayıda partili katıldı.

AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, Belediyenin malum durumu ve kötüye gidişinin artarak devam etmesi sebebiyle bu açıklamayı yapma gereği duyduklarını belirterek; “Her yıl tekrar eden ve kronik hale gelen işçilerin maaşlarının ödenmemesi bu yıl da etkisini gösterdi. 3 aydır maaşlarını alamayan emekçilerin içinde bulundukları mağduriyetin bir an önce giderilmesi elzemdir. Daha dün 8 işçimiz aylıklarını alamadıkları için istifa ettiler. Kapısına haciz gelen, evinin ihtiyacını karşılayamayan, tüm işçilerimizin ve ailelerinin veballeri sizin üzerinizedir. Sayın Tokat, Belediye çalışanlarının dertleriyle dertlenmek bizim derdimizdir.  Ancak, siz, refah içinde günlük yaşamınıza devam ederken, toplumumuzun üreteç dinamiği emekçileri düşürdüğünüz bu durum, sizin belediyecilik vizyonunuzun ne kadar yetersiz olduğunu göstermiştir.

Misyonunuz ise; belediye taşınmazlarını satmak, belediye bütçesi ile yapılan yatırımları komik fiyatlara Büyükşehir Belediyesine devretmekse eğer; tebrikler, misyonunuzu başarıyla tamamladınız.

Muğla Büyükşehir Belediyesi içerisinde;  Köyceğiz, Kavaklıdere, Seydikemer ilçelerimizdeki mevcut yönetimlerimiz de hiçbir ödeme sıkıntısı yaşanmadığı gibi ekonomik ve sosyolojik anlamda gelişme sağlamış, refah düzeyi artmıştır.

Cumhuriyet, Atatürk, Lâiklik toplumumuzun ortak değerleridir. Kimsenin tekelinde değildir. Atatürkçü, lâik, cumhuriyetçi bir yapı ile sosyal yaşamın geliştirilmesi, sosyal belediyeciliğin desteklenerek vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştıracak projelerin var olduğu, daha rahat yaşanabilir bir Milas için kolları sıvadık. Birilerinin direktifleriyle yönlendirilmeyen, çalışanların işten çıkarılmadığı adil bir belediye için 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Milas Belediyesi yönetimine talibiz.

Öncelikle Muhammet Tokat’ın kişiliğine hiç bir şey demiyoruz. Sayın Tokat yaptığınız basın açıklamasında Milas Belediyesi kadar Milli Emlak’ın da satış yaptığını söylemiş. Ama Tokat’ın gözden kaçırdığı nokta şu: Mili Emlak çiftçilere katma değer olarak yer verdi, ancak Milas Belediyesi arazilerini en yüksek teklife sattı. Kaldı ki; Milas Belediyesi’nin kaynakları sınırlıdır. “Yer satmaktan başka çare yok” demiş Sayın Belediye Başkanı. O makam bahane üretme yeri değil, icraat yapma yeridir. Hatırlatmak isterim ki; 2013 yılında düzenlenen festival 25 günlüktü. Bu festivalin belediye bütçesine verdiği zarar herkesin malumudur.

Bizler Milas Belediyesi’nin yapması gerekenleri söylerken Sayın Tokat’ın genel siyaseti gösterip o konuda yorum yapması, Milas Belediyesi için söyleyecek sözünün olmadığının göstergesidir.

Milas Belediyesi birilerinin ya da belli bir güruhun belediyesi değil;  hepimizin ve tüm Milas’lı hemşehrilerimizin belediyesi olacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.

İlçe Başkanı Fahri Acar’dan sonra konuşma gerçekleştiren Meclis Üyesi Hürol Önder ise “31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere artık 6 ay kaldı. 6 ay sonra hiçbir hizmet üretmeyen, sıfır borç vaadiyle gelip Milas Belediyesi’ni borç batağına sokan, esnafın malzeme vermediği, araç tamir ve bakımlarını yapmadığı, memur ve işçisinin maaşlarını ödeyemeyen, her gün bizlerin telefonlarımıza mesaj gönderip kredi vermek isteyen Bankaların bile kredi vermek istemediği bu belediye yönetiminden kurtulmuş olacağız.

Bizim konuşmalarımızın ardından Sayın Belediye Başkanı bir basın toplantısı düzenleyecek ve suçu Büyükşehir Belediye Kanunu’na yükleyecektir.

Bugün gelinen noktanın Büyükşehir Belediye Kanunu ile alakası yoktur. Bugün Milas Belediyesi tam 9 tane festival yapıyor ve bunun giderlerini Belediye bütçesinden karşılıyor. Biz AK Parti Meclis Gurubu olarak bu kararlarda ret oyu verdik ve “Belediyemiz zor durumda iken bu harcamaları Belediye bütçesinden yapmayın, tasarruf edin” dedik ama dinleyen olmadı.

Milas Belediyesi Atatürk Kapalı Spor Salonu inşaatı için Meclise kredi talebi ile gelindiğinde Belediyenin mali durumunun iyi olmadığını, yapılacak salonun Milas’ın ihtiyaçları açısından öncelikli ihtiyaç olmadığını söyledik ve borçlanma talebine ret oyu verdik. Belediyenin yeterli kaynağı olmadığından alınan banka kredisi ile bu salon 7.000.000.TL ye mal oldu. İçinde bir de nedense kullanılmayan yüzme havuzu bulunan bu salon yapıldı ama işletilemedi. Milas halkının parası ile yapılan bu tesisin işletilmesi meclis kararı ile Büyükşehir Belediyesine devredildi.

Büyükşehir Yasası nedeni ile Büyükşehire devredilecek olan Menteşe ve Müştakbey caddelerine, sırf genel başkanlarına açılış yaptırabilmek için milyonlarca lira para harcandı. Milas Belediyesi’nin borçlanarak yaptığı bu cadde şimdi Büyükşehir Belediyesine devredilmiş durumdadır ve buradaki yol üstü otoparkların ücretini Büyükşehir Belediyesi toplamaktadır. Yani parayı veren Milas halkı, ama paraları toplayan Büyükşehir olmuştur.

Menteşe Caddesi’ndeki çalışmalar neticesinde burada sergi açan, giyim eşyası satan esnafımız Gümüşkesen Caddesi’ndeki yere taşındılar, oraya da milyonlarca lira harcandı, beton döküldü, pazarın üstü kapatıldı, sonra ne yapıldı, burası da satıldı, kime Büyükşehir belediyesine. Kaça satıldı biliyor musunuz? 4.620.000.TL ye. Burasını otopark ve pazar yeri olarak çalıştırsaydık 4 yılda çıkartırdık bu parayı. Sevgili yöneticilerimiz madem burayı satacaktınız niye milyonlarca lira para harcadınız buraya.

Akkent’in üzerinden geçen hastane yolu için İller Bankası’ndan milyonlarca lira kredi alındı ve bu yol sıcak asfalt ile kaplandı, niye? Sırf yerel seçim nedeni ile. Sonra ne yapıldı? O yol bozulup kazıldı ve kanalizasyon şebekesi döşendi. İşte bunlar gibi plansız harcamalar nedeniyle Milas Belediyesi bugün borç batağına saplanmıştır.

Sayın Başkan, Milas Belediyesi’ni 9 yıl önce 21.000.000.TL borçla teslim aldınız. 2014 yılında Büyükşehir Yasası sayesinde 132.000.000.TL borcu MUSKİ’ye devrettiniz. Buna rağmen bugün 100.000.000.TL’nin üzerinde borcumuz bulunmaktadır. Daha 5 yıl öncesinde banka borçlarımız 3.000.000TL civarında iken, bu gün banka borçları 20.000.000.TL’nin üzerindedir. 10 Yıl önce 4.800.000.TL gelir fazlası ile kapanan Milas Belediye bütçesi, geçen yıl 9.000.000.TL açık vermiştir.

Geçtiğimiz aylarda içinde Pehlivanoğlu binasının da bulunduğu 279 adet gayrimenkulün satışı için meclisten yetki alındı. AK Parti meclis gurubu olarak biz bu kararda da ret oyu verdik. Satış yetkisi alınan bu gayrimenkullerin büyüklüğü ise 872.000.m2’dir. Son üç yılda 21.000.000.TL’ye yakın gayri menkul satılmıştır. Peki bunun karşılığı ne yapıldı, fasa fiso. Sadece son 4 yılda bütçenin dinlenme, kültür, din ve festival kaleminden yapılan harcamalar toplamı 31.500.000.TL’dir.

Bu kadar gayrimenkul satışına karşın, nitelikli ve halkın yaşam standartlarını yükselten bir yatırım yapılmamış, alınan borçlar ve gayrimenkul satışından gelen paralar işçi ve memurların gecikmiş alacaklarının ödemesinde kullanılmıştır. Milas Belediyesi’nin ödeme güçlüğü içerisinde olduğunu en iyi bilmesi gereken sizlersiniz ama bunu bilmenize rağmen ihtiyaçtan fazla işçi alımı yaparak bu krizin büyümesine sebep oldunuz. 15 Eylül’de ödenmesi gereken memur maaşları bugün için hala ödenememiştir. Belediye işçisinin 2 aylık maaş ve 2,5 aylık ikramiye alacağı ve şirket işçilerinin ise 3 aylık gecikmiş alacağı bulunmaktadır. Belediye, işçilerine ve memurlarına, sigorta primleri ile birlikte bugün 6.000.000.TL civarında gecikmiş bir borcu bulunmaktadır. Ödenemeyen müteahhit alacakları üzerine bankaların koymuş olduğu temlikler sebebi ile ödemelerin yapılabilmesi güçleşmektedir. Gecikmiş maaş alacakları için bankalardan alınması düşünülen kredi ise 1.650.000.TL’dir, yani personel alacaklarının nerede ise dörtte biridir.

Bize gelen bilgilere göre beden gücü ile çalışan bazı şirket işçilerimiz artık belediyedeki işlerinden ayrılmaya başlamışlardır. Bu işin buraya geleceği bundan 6 ay öncesinden belli olmasına karşın, yapım işleri ve satın alma ihalelerine devam edilmiştir. Yalnız acil işler için doğrudan temin usulü ile bazı kalemlerde ihaleler yapılmalı, büyük ihaleler ertelenmeli idi. Çünkü büyük ihale gerçekleştiği zaman, ihale kapsamında belirtilen miktardaki işi yaptırmak zorundasınız, yoksa tazminat ödersiniz. Bunu belediyenin teknik ve mali işler personeli bilir ve umuyorum Belediye Başkanını bu konuda bilgilendirmiş ama sözlerini dinletememişlerdir.

Dövizdeki artışı bahane göstererek pet su ve damacanaya bir ayın içerisinde iki kez zam yaparak, fırsatçı kervanına katılmışlardır. Biz AK Parti meclis gurubu olarak döviz artışı bahaneli bu zamma karşı ret oyu verdik. Belediye yönetimi yapılan bu zamma vatandaştan tepki gelince suçu damacana dağıtıcılarına atmaktadır. 2 Lira 70 kuruşa satılan damacananın üretim maliyetinin sadece 29 kuruşluk kısmı döviz artışından etkilenebilir, onun da olabilecek maliyet artışı ise maksimum 15 kuruştur. Oysa siz ne kadar zam yaptınız 75 kuruş, yani 5 kat. Alınan bu zam kararı Belediye Meclisi’nde usulüne uygun alınmamıştır. Bu zamma ilişkin müzekkere okunduktan sonra Bütçe Komisyonuna sevk edilmeli, ondan sonra da karar alınmalıydı. Oysa gündem maddesi komisyona sevk edilmiş ama gündemde olmamasına rağmen meclise ara verilerek, alelacele komisyon toplatılmış, gündemde olmamasına rağmen bu komisyon kararı oylamaya sunulmuştur. Bu kararın geri alınması lazımdır.

Sayın Belediye Başkanı, Kaymakamımızın da katıldığı bir toplantıda “Ne yapayım bütçe yok, Belediye Başkanının evinde de Merkez Bankası yok” diyor. İyi ki de yok, olsaydı siz orayı da kuruturdunuz Sayın Başkan. Konuşmanızda ışık görünmüyor demektesiniz, iyi bir idareci umut aşılar, çare üretir, oysa siz ne yapıyorsunuz? Umutsuzluk aşılıyor, çaresizlik üretiyorsunuz. Şunu bilin ki Sayın Başkan belediye çalışanları çocuk okutuyor, maaşına güvenerek ev aldı, evine eşya aldı, kredi kartı borcu, banka taksitleri var, maaşını alamazsa bunları ödeyemez. İyi bir idareci çare üretir Sayın Başkan, mazeret değil.

Bakın elimde bir gazete var. 5 yıl öncesinin bir gazetesi var, 4 Eylül 2013 yılına ait bir gazete. Muhammet Tokat 2014 yılı seçimleri için tekrar adaylığını açıkladığı toplantıda, “Hayallerimi gerçekleştirmek için 5 yıl yetmedi” diyor. Neydi hayaliniz Sayın Muhammet Tokat, Milas Belediyesi’ni gırtlağına kadar borca sokmak mı, Trafiğin felç olduğu bir Milas mı, hava kirliliğinde Türkiye’de ilk 10’a giren bir Milas mı, işçisine, memuruna maaşlarını ödeyemeyen, bankaların borç vermekten bile kaçındığı, tüm gayrimenkullerini satmış bir belediye yaratmak mıydı hayaliniz?

Milas halkı 31 Mart 2019 yılında yapılacak olan seçimlerde en iyi kararı verecek, kendisini ve kenti yönetmeye talip en iyi kadroyu göreve getirecektir” diyerek sözlerini noktaladı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500