Advert
Advert

SAĞLIK KABİNİ NEDEN KAPANDI?

SAĞLIK KABİNİ NEDEN KAPANDI?
Bu içerik 2453 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Celal Devrim oda bünyesinde bulunan ve şikayet üzerine kapanan sağlık kabini hakkında açıklamalarda bulundu...

Milas Sanayi Bölgesi’nde, Esnaf ve Sanatkarlar Odası bünyesinde bulunan sağlık kabini, sanayi esnafı ve çevredeki vatandaşlara ücretsiz olarak sağlık hizmeti veriyordu. Şikayet üzerine kapanan sağlık kabini hakkında, Başkan Celal Devrim açıklamalarda bulundu.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Celal Devrim; “Biz  yıllardır burada sanayi esnafımıza ve burada yaşayan vatandaşlarımıza küçük çapta sağlık hizmeti sunmaktayız. Yapmış olduğumuz işlerde kesinlikle ücret talep etmiyoruz. Sanayi kalabalık bir yer yaklaşık 600 işyeri var ve her gün en az 15, 20 kişi, bazen daha da üst seviyelerde kişi burada tedavi oluyor. Sağlık kabininde dikiş atılması, pansuman yapılması, tansiyon ölçme gibi ilk etapta yapılabilecek müdahaleler yapılıyor. Sağlıkçımız yıllarca devlete hizmet etmiş ve yeterliliği olan bir kişidir. 16 yıldır da Esnaf ve Sanatkarlar Odamızda ücretli olarak çalışanımızdır. Esnafımız, sanayide hijyenik olmayan koşullarda çalıştıklarından dolayı, buradaki sağlık kabinine daha rahat gelip ilk yardım hizmetinden faydalanabiliyorlar. Sağlık kabinine gelen üyelerimizi ya da sanayiye gelip de ufak tefek kaza geçirmiş arkadaşlarımızı burada ilk yardım müdahalesini yapıp herhangi bir ücret de talep etmiyoruz. Sağlık hizmeti görmüş vatandaşlarımıza yapılan uygulama ise, burada bir listemiz var ve o listede yapılan işlemler yazılarak günlük sağlık hizmeti alan arkadaşlarımızı takip ediyoruz

Sağlık kabininin kapanmasına neden olan şikayetten de bahseden Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Celal Devrim; “Tedavi amaçlı sağlık kabinine gelen bir vatandaşımız 13.40’da sağlık kabini kapalı diye şikayette bulunmuş. Bundan dolayı da tahminimce Sağlık İl Müdürlüğü bünyesinde görünmediğinden dolayı tutanaklar tutulmuş. Bu nedenlerden dolayı sağlık kabinini kapattık.

Biz gizli saklı bir şey yapmıyoruz. Genel kurullarımızda 10 bin kişiye 4 yılda sağlık hizmeti verdik diye söyledik . Ben şikayet eden kişinin de burası kapatıldığı için pişman olduğunu düşünüyorum. Keşke bu şikayeti ilk önce kurumumuza bildirseydi, biz de sağlıkçımıza gerekli uyarıyı yapardık. Önümüzdeki süreçte sağlık kabini uygulamasının devam etmesi taraftarıyım ve sağlık kabinini resmileştirmek için de çalışmalarımızı başlattık. Ancak çok zoraki şeyler getirilirse burayı kapatmak zorunda kalacağız. Şu anda da levhalarımızı kaldırmış bulunmaktayız.

Bu hizmeti vererek bir yandan da devletimize katkı yapıyoruz. 2017 yılında 2 bin 33 kişi sağlık hizmeti gördü. 2018 yılında ise 1565 kişi sağlık hizmetimizden faydalanmış. Gönüllülük esasına dayanan ve hizmet eden kurumlara destek olunması gerektiğini düşünüyorum. Buradan hizmet gören sanayi esnafımızın ve çevredeki vatandaşlarımızdan destek anlamında yeterli tepkiyi göremedim” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500