Advert
Advert

SEMPOZYUM SONA ERDİ...

SEMPOZYUM SONA ERDİ...
Bu içerik 878 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Belediyesi tarafından her sene geleneksel olarak düzenlenen “Sanat Edebiyat Günleri” sona erdi...

Milas Belediyesi 9. Kültür Sanat Edebiyat Günleri kapsamında düzenlenen, Evinin Avlusuna Yağmayı Unutmuş Yağmur ya da Acımasız Okur Halim Şafak Sempozyumu’nun 2. oturumu gerçekleştirilerek, sempozyum son buldu.

Prof. Dr Aşkıdil Akarca Salonu’nda gerçekleştirilen 2. ve son oturuma, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Çınar, Faik Karagöz, CHP Milas İlçe Başkanı Hüseyin Çöllüoğlu, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları ve bazı muhtarlar katıldı.

Ertuğrul Meşe’nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen sempozyuma, Murat Esmer, İlknur Meşe, Latife Tekin, Oktay Yivli ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat konuşmacı olarak katıldı.

Sempozyumun ikinci günü Halim Şafak Şanlıdağ için hazırlanan, “Bozkırın Şiir İşçisi” adlı belgeselle başlandı. Belgeselin sona ermesinin ardından sempozyumun 2. oturumuna geçildi. Konuşmacılar, Halim Şafak’ın son kitabı üzerine ve şiirinde yarattığı özneler hakkında konuşmalar gerçekleştirip, yazarın Milas sevgisi, yazılarında ve şiirlerinde işlediği temalar hakkında açıklamalarda bulundular. Halim Şafak’ın Kayseri’de geçirdiği günlere de değinen konuşmacılar, yazarın çıkarılmasına katkı verdiği dergilerden örnekler sunarak, dergide yazı yazan kişilere sunduğu özgürlük ve yardımlarından bahsederek, sanata ve sanatçıya verdiği değeri ön plana çıkardılar.

Son konuşmayı gerçekleştiren Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Halim Şafak’ın hemşehrilik yönüne değinerek, Halim Şafak’ın, sanat ve edebiyat açısından önemine ve katkıları hakkında açıklamalar yaptı. Tokat, Milas’taki mekanları, kişileri ve yerleri Halim Şafak’tan dinlemenin çok farklı bir duygu olduğunu ve onun anlattığı Milas’ın içinde sanat ve edebiyat katılmış bir Milas olduğunu ifade ederek, Halim Şafak’ın anlattıklarıyla ilçemizin geçmişinin daha iyi anlaşılabileceğini belirtti. Başkan Tokat; “Edebiyat ve sanat günleri vasıtasıyla iki temel amacımızı gerçekleştirdik. Birincisi, Milas kendi değerlerine olan vefa borcunu ödüyor. İkincisi de çok ciddi bir arşiv oluşturduk” dedi. Halim Şafak’a ‘Sanat ve Edebiyat Günleri’ne olan katkılarından dolayı teşekkür eden Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Sanat ve Edebiyat Günleri’nin önümüzdeki yıllarda da gelişerek devam edeceğini sözlerine ekledi.

Son olarak sahneye davet edilen Halim Şafak Şanlıdağ’ın teşekkür konuşmasının ardından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Milas Belediyesi Kültür ve Sanat Günleri sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500