Advert
Advert

GAZİLER GÜNÜ İLÇEMİZDE DE KUTLANDI...

GAZİLER GÜNÜ İLÇEMİZDE DE KUTLANDI...
Bu içerik 703 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Gaziler Günü ilçemizde düzenlenen etkinliklerle kutlandı...

Gaziler günü kutlamaları kapsamında ilk tören Atapark’ta gerçekleştirildi. Buradaki törenin ardından Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi’nde, Kaymakamlık tarafından yemek verilip, şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş gazilerimiz için Mevlid-i Şerif okutuldu.

Atapark’ta gerçekleştirilen törene AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Adem Efe, Garnizon Komutanı Emel Demiryakan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Çınar, Faik Karagöz, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, CHP Milas İlçe Başkanı Hüseyin Çöllüoğlu, AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, oda, dernek ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gaziler, bazı mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Gaziler Günü kutlama etkinlikleri kapsamında Atatürk Anıtı’na Milas Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Milas Belediyesi, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi çelenklerinin sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okundu. 1 gazi ve 1 öğrencinin şiir okumasının ardından, törende bir konuşma yapan Muharip Gaziler Derneği Milas Şube Başkanı Mehmet Sarban; “ “Hürriyet ve İstiklal benim karakterimdir” diyerek milli mücadeleyi başlatan, devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e Sakarya Meydan Savaşı’ndan sonra 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce gazilik ünvanı verilmiştir ve her yıl 19 Eylül’de kutlanmasına karar verilmiştir. Bu karar devletimizin ve milletimizin gazilerimize verdiği önemi onlara duyulan minnet ve şükran duygularının ifadesidir. Ülkemiz topraklarının bulunduğu bölge ve stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca daima düşmanların hedefi haline gelmiştir. Tarih boyunca hür ve bağımsız olarak yaşamış olan yüce Türk Milleti canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarını hedef alan her saldırıya binlerce şehit verme ve gazi olma pahasına korumasını bilmiştir.

Dün Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Kore’de, Kıbrıs’ta ve 15 Temmuz’da vatanın müdafaası ve dünya barışı için şahadete ulaşan ve gazi olarak dönen evlatlarımız bugün ülkenin birlik ve beraberliğini bozmak için fırsat arayan dış güçlerin desteklediği kanlı terör örgütüne karşı ülkenin Güneydoğu Bölgesi’nde mücadele yürütmektedir. Bu mücadelede yüzlerce evladımız şehit olurken, yüzlercesi de gazilik ünvanına ulaşmıştır. Herkes bilmelidir ki her ne şekilde olursa olsun vatanımızın bütünlüğünü hedef alan güçler kahraman ordumuz ve güvenlik güçlerimiz karşısında yok olmaya mahkumdur. Dış güçlerin maşası haline gelen hainler yüce Türk adaleti karşısında mutlaka hesap verecektir. Halkımızın birlik ve beraberliği ile büyük Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti, onun gösterdiği hedeflerde ilerleyerek dünyanın güçlü bir ülkesi olarak sonsuza kadar yaşayacaktır.

19 Eylül Gaziler Günü, Kurtuluş Savaşı’nda cepheden cepheye koşan, bu güzel yurdu düşmandan temizleyip bizlere armağan eden İstiklal Savaşı Gazilerimizin.

Dünya Barışı ve insanlık uğruna Kore’de savaşan Türk’ün gücünü dünyaya bir kez daha ilan eden Kore Gazilerimizin.

Kıbrıslı soydaşlarımızı katliamdan kurtaran adadan Enosis’in askerlerini Akdeniz’in karanlık sularına gömüp Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kuran Kıbrıs Gazilerinin.

15 Temmuz’da Cumhuriyet ve Millet düşmanlarının giriştiği darbe teşebbüsünde başta ordumuzun vatansever askerleri, emniyet teşkilatımızın ve asil milletimizin içinden çıkan 15 Temmuz Demokrasi Gazilerimizin.

Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğruna vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis tüm malul gazilerin şeref ve kahramanlık günüdür.

Gazi bir milletin çocukları olarak, Gazi rütbesi almış biz Muharip Gaziler, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü vatanı ve al yıldızlı al bayrağı için Atatürk ilkeleri doğrultusunda havada, karada ve denizde her zaman her yerde şehit ve gazi olmaya hazır olduğumuz gibi, hazır olan evlatlar yetiştirmeye devam edeceğiz. Ne Mutlu Türküm Diyene” diyerek sözlerini noktaladı.

Mehmet Sarbandan sonra bir konuşma yapan Milas Kaymakamı Eren Arsla;, “Bugün, Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından devletimizin kurucusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 'Gazilik' unvanı ile ‘Mareşallik Rütbesinin’ veriliş yıl dönümü. Vatanımızın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü; milli birlik ve beraberliğimiz uğruna canlarını seve seve feda etmeyi göze almış; Türkiye Cumhuriyeti’nin “ilelebet payidar kalmasının” en büyük teminatı olan Gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Tarih boyunca hür yaşamış olan Aziz Türk milleti, esarete asla boyun eğmeyen, asil bir millettir. Bu uğurda düşmanlarına karşı üç kıtada kılıç sallamış, vatan, millet ve bayrak aşkıyla tarihinde birçok savaşa girerek bu savaşlardan kadim gaza anlayışımız sayesinde yüzünün akıyla çıkmıştır. Şehitlik ve gazilik unvanları, hiçbir dünyevi payeyle ölçülemeyecek derecede büyük bir onur kaynağıdır.

Gaziliğin devlet ve millet nezdindeki önemini Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK “Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine dalalet eden bu unvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım.” diyerek belirtmiştir. Bizler devletimizin ve milletimizin bekası için, şehitlik ve gazilik ruhu kazanmış nesiller yetiştirerek şehitlerimiz ve gazilerimizden emanet aldığımız bu meşaleyi daha da yükseklere taşımak amacı ile her geçen gün daha çok çalışacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, bu toprakları bizlere vatan kılan, bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; hayatta olan gazilerimizi minnet, sevgi ve saygıyla selamlıyor, aileleri ile birlikte sağlıklı, huzurlu ve uzun ömürler diliyorum” dedi.

Milas Kaymakamı Eren Arslan’ın yaptığı konuşmanın ardından Atapark’taki tören sona erdi. Kutlamanın 2. bölümü için Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi’ndeki, Kaymakamlık tarafından verilen yemeğe geçildi. Gazilerimiz, aileleri ve protokol üyeleri yemekte bir araya gelerek, birlik, beraberlik ve dayanışma mesajları verildi. Ayrıca Turan Şahin adlı vatandaş, Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi’ne 1 adet bilgisayar hediye etti.

Burada bir konuşma gerçekleştiren Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Biz belediye olarak sizlerle beraber aynı havayı aynı ortamı koklamaktan büyük bir haz alıyoruz. Bu günlerimizi biz sizlere borçluyuz. Sizler, bu ülke için, bizler için ve gelecek nesiller için canınızı, malınızı, her şeyinizi feda ettiniz. Sizlere karşı şükran duygularımız çok güçlü. Bunun gereği doğrultusunda, elimizden geldiği kadarıyla sizlere destek olmaya çalışıyoruz ve destek olmaya devam edeceğiz. Tüm gazilerimizin gününü kutluyorum” dedi.

Program, yemeğin ardından şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizin adına Mevlid-i Şerif okunmasıyla son buldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500