Advert
Advert

İLKÖĞRETİM HAFTASI İLÇEMİZDE KUTLANDI...

İLKÖĞRETİM HAFTASI İLÇEMİZDE KUTLANDI...
Bu içerik 1067 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlköğretim Haftası ilçemizde düzenlenen etkinliklerle kutlandı... 183 eğitim kurumu, 2250 öğretmen ve 23 bin öğrenci ile ilçemizde 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı…

Atapark ve Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda İlköğretim Haftası etkinlikleri kapsamında ilçemizde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Atapark’ta yapılan ilk tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla son buldu. Kutlama töreninin ilk bölümünün son bulmasının ardından, kutlamanın 2’inci bölümü için Milas Belediyesi Toplantı ve düğün Salonu’na geçildi.

Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda yapılan törene CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Jandarma Yarbay Hayrettin Fidan, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Adem Efe, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Çınar, CHP Milas İlçe Başkanı Hüseyin Çöllüoğlu, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası Esnaf Başkanı Nurol Paskal, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan etkinlikte Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal bir konuşma yaptı. Bal, “2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının başta çocuklarımız olmak üzere tüm Milli Eğitim Camiasına, ailelerimize, Milas’ımıza, vatanımıza, milletimize ve insanlığa hayırlı olmasını diliyorum.

Uzun bir tatilden sonra yeni bir eğitim yılının ilk gününde, siz değerli misafirlerimizle, Türkiye’nin aydınlık geleceği olan çocuklarımızı yetiştirecek değerli meslektaşlarımla ve ülkemizin geleceği çocuklarımızla birlikte, Hepimiz; başarılarla anılmak istediğimiz yeni bir eğitim öğretim yılına başlamanın farklı coşku ve heyecanı içindeyiz. Bu heyecanın öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize dalga dalga yayılacağına inanıyoruz. Eğitim öğretim yılı boyunca heyecanımızı ve coşkumuzu kaybetmeden sevgi, saygı ve hoşgörü çerçevesinde azimle kararlılıkla çalışacağız. Çünkü omuzlarımızdaki yük büyük, emanet büyük, sevdamız hepsinden büyük. Yetimin duası, öksüzün vefası, Yavuzlar, Süleymanlar, fatihler bize emanet.

Böyle kutsal emanetler içinde erdemle yoğrulan bir ekiple birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bizim ortak gayemiz ve hedefimiz;  evlatlarımızın iyi yetişmesidir. Bu asır ve gelecek asır bize ait olsun diye; ülkeye, bayrağa sevdalı, milletin değerlerine bağlı gençler yetiştirmeye devam edeceğiz. Eğitimin millet hayatındaki yeri, inkârı mümkün olmayan bir gerçektir. Eğitime değer vermek, eğitimi olmazsa olmazların içine almak, çağı yakalayabilen hatta aşan toplum olmanın en temel ve en vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bunu başarabilen toplumlar, toplumsal kalkınmayı çağdaşları olan toplumlara göre daha önce başarabilmişlerdir. Her alanda yeteneklerine güvendiğimiz bu aziz milletin çocukları, sağlam bir eğitimle çağlar ötesine seslenebilecek sesi, okullarımızda bulacak, bu olağanüstü hamleyi gerçekleştirme becerisini okullarımızda kazanacaktır.

183 eğitim kurumumuz, 2250 öğretmen ve 23 bin öğrenci ile 2018 -2019 eğitim öğretim yılına hazır bulunmaktayız. Türkiye'de birçok ilde sağlanan tekli öğretime geçme hedefi Milas’ta yakalamak üzereyiz. Fatih ilkokulu, Semiha Altunkan İlk/Ortaokulu ve Güllük İlkokulumuz ikili eğitim vermekte. Kampüs alanına inşa edilen Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Atatürk Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi yeni binalarımızın açılışını yarın yapacağız. Bunun yanında Ören Çok programlı Lisesi’nin açılışını 19 Eylül Çarşamba günü, Meşelik Hacı Bahattin Aydın Ortaokulu’nun açılışını 21 Eylül Cuma günü yapacağız. Eğitim öğretime açılan yeni binalarımız olduğu gibi, ihaleleri hazır olan, yapılması planlanan binalarımız var. 4 bir koldan hem arsa arayışı hem de ihalelerin hazırlık çalışmaları içerisindeyiz. “Ben bir işte nasıl başarılı olacağım diye düşünmem; o işe neler engel olur, diye düşünürüm. Engelleri kaldırdım mı, iş kendi kendine yürür.”  diyor Atatürk. Biz de bu bağlamda eğitimdeki engelleri kaldırmaya çalışıyoruz. Bu bizim sorumluluğumuz ve görevimizdir. Hedefimiz bir günü bir gününe eşit olmayan olmaktır. Bundan sonra daha iyisini yapmak noktasında bu imkânlarımızı olabildiğince zorlayıp sizlerin fiziki ortamlarınızı iyileştirmemiz lazım. Eğitim camiasının da mevcutta en iyisini yapabilme kabiliyeti, isteği ve iştirâkı içinde olduğuna yürekten inanıyorum.

Tüm bunların yanında eğitimde yürüttüğümüz iyi örnekler gibi çalışmalarımız devam edecek. Ara sınıflarda okuma yazma bilmeyen öğrencilere dokunacağımız projeler, özel eğitimde aylık farkındalık etkinlikleri ile özel eğitime ihtiyacı olan engelli ve özel yetenekli öğrencilere karşı ortak bir hassasiyet göstermeye devam edeceğiz. Okullarımızda her öğrencimizin mutlaka bir spor, sanat ve müzik alanında karşılık bulacağı, kendini yetiştireceği kurs ve etkinlik merkezi oluşturacağız. Her öğrencinin başarı hikâyesi yazabileceği farklı alanlar açmaya çalışacağız. Her öğrencinin öğrenme hızının, türünün, kapasitesinin birbirinden farklı olduğuna inanarak, çocuklarımızı bu bağlamda çok yönlü yetiştirmeye gayret edeceğiz. Öğrencilerimize yüzümüzü biraz daha dönmemiz lazım. Çünkü eğitim gönülden gönüle olan bir faaliyettir. Mekanik şekilde birtakım bilgilerin aktarıldığı yer değildir sınıflar. Çocuklarımız bilimsel bilgilerin yanında değerler ve duygularla da teçhiz edilmesi lazım. Empati yapabilen, sorgulayan, yanlışa itiraz edebilen nesiller yetiştirmemiz lazım. Bizim için şu an kapıyı açan anahtar öğretmenlerimizdir. Bu nedenle Öğretmenlerimizden istirhamımız öğrenciyi kendine daha fazla yaklaştırmasıdır.

Sevgili Öğrenciler, Yarınlarımızı güvenle teslim edeceğimiz siz sevgili çocuklarımızı okullarımızda anne-baba şefkatindeki öğretmenlerinizle, dağıtılmaya hazır durumda ücretsiz ders kitaplarınızla okullarınız sizleri bekliyor. Çocuklarımız her şeyin üstündedir. Bu eğitim öğretim yılında derslerinize daha etkili çalışarak, sosyal ve kültürel yanınızı geliştirerek, sizlere güvenen bizleri mahcup etmeyeceğinize inanıyorum. Eğitim hayatında her birinizin ayrı ayrı başarılı olmanızı gönülden istiyor, hepinizin gözlerinden öpüyorum.

Değerli veliler; sizleri çocuklarımızın eğitim sürecinde her zaman yanı başımızda görmek istiyoruz. Sizlerin de desteğiyle öğrencilerimizin başarılarını daha da artıracağımıza yürekten inanıyorum. Şimdiden maddi-manevi yardım, ilgi ve desteklerinizden dolayı teşekkür ediyorum.

Kıymetli ve saygıdeğer meslektaşlarım; sizler her zaman yepyeni bir ruh ve heyecanla çocuklarımızın karşısına çıkmakta, onlara öğrenme isteğini aşılayarak yarınlara hazırlamak için çaba sarf etmektesiniz. Sizler de yaz tatilinin ardından çok sevdiğinize inandığım mesleğinizi icra etmek üzere yuvalarınıza yeniden döndünüz. Hepinize tek tek hoş geldiniz diyorum. Bu öğretim yılında da ilk günden başlayarak işimizi severek ve isteyerek, performansımızı sürekli yüksek tutarak yapmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Öğrencilerimizin aklına, yüreğine, ruhuna dokunarak doğru adımlar atmalarına, yollarını bulmalarına rehberlik ederken onlara zengin olmayı değil, mutlu olmayı öğretin. Böylece hayatları boyunca sahip oldukları şeylerin fiyatını değil, kıymetini bilsinler. 

Tüm bunların yanında öğretmenlik bir meslek olmanın ötesinde bir aşk işidir. Eğer öğretmeyi, öğrenciyi, bu ülkeyi, bayrağı seviyorsanız ve bu milletin geleceğiyle ilgili birtakım endişeleriniz, hedefleriniz varsa ve ayağınız bu toprağın değerlerine basıyorsa, bu mesleği en iyi şekilde yaparsanız. Çünkü ülkemizin ve Milas’ımızın geleceği siz değerli meslektaşlarımızın fedakârca çalışmalarına bağlıdır. Bu duygu ve düşüncelerle 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılının ilçemiz ve ülkemiz için başarı ve mutluluklar getirmesi temennisiyle öğretmenlerimize, okul yöneticilerimize, öğrencilerimize ve ailelerine sevgi ve başarı dileklerimi sunarım” dedi.

İsa Bal’ın ardından bir konuşma gerçekleştiren Milas Kaymakamı Eren Arslan ise, “Güzel ülkemizin aydınlık yarınlarının, aziz milletimizin istikbalinin emanet edileceği çocuklarımız için yeni bir eğitim-öğretim yılı, ilçemizdeki tüm okullarımızda bir şenlik havasında başlamış bulunmaktadır.

Eğitim, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza, toplumun değerli ve saygın bireyleri olmaları için gerekli olan erdemli davranışları, milli ve manevi değerlerimizi ve bunların yanında bilimsel düşünme yeteneğini kazandırdığımız; titizlikle yürütülmesi ve her şeyden fazla sahiplenilmesi gereken, kararlılık ve süreklilik gerektiren meşakkatli bir süreçtir.

İlköğretim, bu sürecin ilk ve en önemli adımıdır. Bu adım ne kadar sağlam atılırsa geleceğe de bir o kadar ümitle ve güvenle bakabiliriz. Bu yolda, hepimize düşen sorumluluklar vardır ve eğitim için herkes bir şeyler yapabilir. Veli, öğretmen ve okul yönetimi iş birliğini tam olarak sağlamak, eğitim öğretimde başarının en önemli hazırlayıcısıdır. Bu sebeple birlik, beraberlik ve işbirliği içerisinde; Devletimizin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri öğrenimin sınırı ne olursa olsun, ilk önce ve her şeyden önce Türkiye'nin bağımsızlığına, kendi benliğine, millî geleneklerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek gereği öğretilmelidir. Dünyada milletlerarası duruma göre böyle bir mücadelenin gerektirdiği manevî unsurlara sahip olmayan kişilere ve bu nitelikte kişilerden oluşan toplumlara hayat ve bağımsızlık yoktur.” anlayışı doğrultusunda her geçen gün daha da güçlenerek büyüyen bir Türkiye için, eğitim ve öğretimdeki en önemli hedefimiz; çocuklarımızı çağın gerektirdiği bilimsel ve teknolojik donanımları almış ve bilgiyi üreten, bilgiye yön veren bireyler olarak yetiştirmektir.

Emeğinin karşılığı hiçbir zaman maddi değerlerle ölçülemeyen kıymetli öğretmenlerimiz, geleceğimizin teminatı, umudumuz olan öğrencilerimiz, gücünü, enerjisini sizden almaktadır. Onlar için, çağdaş medeniyetler düzeyini aşacağımız bu yolda, ışığıyla yol gösterici olan sizlersiniz. Sizlere bu meşakkatli fakat kutsal olan görevinizde başarılar diliyorum.

Değerli velilerimiz, Kıymetli evlatlarınızın ilk eğitmenleri sizlersiniz. Hedeflediğimiz medeniyetin inşasında okullarımızda öğretmenlerimizin yol göstericiliği yanında sizlerin desteği de çok önemlidir.

Ve umudumuz, geleceğimiz, sevgili öğrencilerimiz, gelecek sizlersiniz… Hayatınızın en önemli safhalarından biri olan eğitim hayatınızda yeni bir sayfa daha açmanın heyecan ve mutluluğunu yaşadığınızı biliyorum. İnanıyorum ki Ülkemizi ve Milletimizi bugün bulunduğu konumdan çok daha ileri seviyelere taşımak için çok fazla çaba sarf edeceksiniz. Sevgi, saygı ve paylaşma duygularını pekiştireceğiniz arkadaşlıklarınız ve dostluklarınızın başlangıcı olan eğitim hayatınızda ayrı ayrı her birinize üstün başarılar diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilçemize, ülkemize ve eğitim camiamıza hayırlı olması temennisiyle, öğrenci ve öğretmenlerimizin İlköğretim Haftası’nı kutluyor, başarılar diliyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Konuşmaların ardından, ilkokul öğrencileri tarafından şiirler okundu ve ront gösterisi yapıldı. Bir öğrenci grubu tarafından İstiklal Marşının okunmasının ardından, ilkokul öğretmeni Nuray Türkel tarafından şiir okundu.

Programın son bölümünde ise 4. sınıf öğrencisi, okula yeni başlayan 1. sınıf öğrencisine çiçek vererek başarı dileklerini sundu. Ardından, MİFAD Halk Oyunları Ekibi tarafından bir folklör gösterisi yapıldı ve program sona erdi.

İlköğretim Haftası kapsamında ayrıca ilçemizde 18 Eylül 2018 Salı günü Kampüs Alanı’nda saat 14’te Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yeni binalarının açılış töreni, 19 Eylül 2018 Çarşamba günü Ören Mahallesi’nde saat 14’te Ören Çok Programlı Anadolu Lisesi açılış töreni ve 21 Eylül 2018 Cuma günü Meşelik Mahallesi’nde saat 10’da Meşelik Hacı Bahattin Aydın Ortaokulu açılış töreni düzenlenecek.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500