Advert
Advert
Advert

SAYLAK’TAN RAHATLATAN AÇIKLAMA…

SAYLAK’TAN RAHATLATAN AÇIKLAMA…
Bu içerik 2259 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Büyükşehir Belediyesi bağlı Milas Mezbaha Tesisi Müdürü Veteriner Hekim Barış Saylak, Türkiye genelinde büyük tedirginlik yaratan ve hayvanlarda görülen Şarbon hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu… Saylak, Şarbon hastalığının ilçemizde bulunmadığını belirterek Milaslıları rahatlattı…

Son günlerde kamuoyunda büyük tartışmalar yaratan Şarbon hastalığı konusunda Veteriner Hekim Barış Saylak sosyal medya aracılığı ile açıklamalarda bulundu. Veteriner Hekim Saylak, ilçemizde ve ilimizde tespiti yapılmış bir Şarbon vakası bulunmadığını belirterek;

“Şu anda yetkililerden aldığım bilgilere göre ilçemizde ve ilimizde tespiti yapılmış bir Şarbon vakası yoktur ama dikkatli olmakta da fayda var. Ülkemiz ve insanımızın bulaşıcı hayvan hastalıklarından korunmasının 3 temel yolu vardır.

1. yol tüketime sunulan büyükbaş ve küçükbaş hayvan etlerinin resmi mezbaha ve kombinalarda veteriner hekimlerinin kontrol ve denetiminde kesimlerinin yapılmış olması

2. yol hayvancılık politikalarının; celeplerin, 5-10 büyük yetiştiricinin ve ithalatçıların istediği şekilde değil de; veteriner hekimlerinin, akademisyenlerin, veteriner araştırma enstitülerinin ve veteriner hekim odalarının katılımlarıyla belirlenmesiyle halk sağlığını koruyabiliriz.

3. yol ise Veteriner Koruyucu Hekim'lik ve Veteriner Halk Sağlığı uygulamalarının süratle arttırılıp aşıların hastalık çıktıktan sonra değil çıkmadan önce milli bir seferberlikle süratle yapılmasıdır” dedi.

İlçemizde vatandaşların paniğe kapılmaması gerektiğini ifade eden Saylak, “Paniğe gerek yok, zira hastalık insandan insana bulaşmıyor. Hasta hayvanlarla temasla, etlerinin ve sütlerinin tüketilmesi yoluyla, açık yara bulunan uzuvlarımızın anthrax basili ile enfekte olmasından ve solunum yoluyla bulaşmaktadır. Hastalığın semptomlarından şüphelendiğiniz takdirde erken evrede hekiminize ivedilikle başvurunuz. Çünkü erken teşhiste antibiyotiklerle tedavisi mümkün olan bir zoonoz hastalıktır.

Tüketeceğiniz et ve et ürünleri ihtiyaçlarınızı aldığınız kasap ve marketlerden Tarım ve Orman Bakanlığı onaylı bir kesimhanede kesildiğine dair en büyük kanıt olan Veteriner Sağlık Raporu'nu ısrarla talep ediniz. Çünkü resmi kontrolleri ve et muayenesi işinin ehli hekimler tarafından yapılan Muğla Büyükşehir Belediyesi Mezbaha Tesisleri gibi onaylı ve ISO22000 Dünya Kalite Standartları’nda üretim yapan tesislerden, gıda güvenliğine aykırı bir ürün çıkması mümkün değildir. Milas, Bodrum, Menteşe ve Marmaris gibi turizmin başını çeken ilçelerimizde halkımız rahat bir şekilde (yine kesim yerine ait belgeyi ısrarla talep ederek) et tüketebilirler. Kesinlikle mezbahalar dışında kesim yapılan etlere itibar etmeyiniz” ifadelerini kullandı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Nevzat Çağlar Tüfekçi     2018-09-04 Önemli bir konu. Toplumun bilgilendirilmesi iyi oldu.