Advert
Advert
Advert

MELİH CEVDET ANDAY ANMA GÜNLERİ SONA ERDİ…

MELİH CEVDET ANDAY ANMA GÜNLERİ SONA ERDİ…
Bu içerik 498 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Belediyesi tarafından Ören Mahallesinde bu yıl 13’ncüsü düzenlenen Melih Cevdet Anday Anma Günleri sona erdi…

Ören Mahallesi’nde bulunan Atatürk heykeli önünde 1 Eylül 2018 Cumartesi günü saat 18’de düzenlenen çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliklerin ilk bölümü Melih Cevdet Anday anıtı önüne çiçek sunumu ile son buldu. Düzenlenen törene Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Başkan Yardımcıları Zeynep Çınar, Faik Karagöz, belediye meclis üyeleri, Melih Cevdet Anday’ın eşi Suna Anday, jüri üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Melih Cevdet Anday anıtı önünde kısa bir konuşma yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “Melih Cevdet Anday’ı özlem ve saygı ile anıyorum. Bu çerçevede hazırladığımız iki günlük etkinlik başladı. Katıldığınız için herkse teşekkür ediyorum. Benim anlatamayacağım kadar çok yönlü ve büyük bir üstadı anıyoruz. Her yıl onun başka bir uzmanlık alanı, başka bir konusunda yarışma düzenleyip ödül veriyoruz. Bu sene şiir dalında yarışma düzenlendi ve etkinliğin ikinci gününde kazananlara ödülleri takdim edilecek. Biz hem edebi kişiliği hem de Türk aydınlanmasına yapmış olduğu katkılar itibari ile saygı duyduğumuz ve bu anlamda da aynı belde içerisinde aynı havayı koklamak, aynı suyu içme imkanı bulduğumuz ve kendimizle çok özdeşleştirdiğimiz bir dehayı gönlümüzde yaşatıyor, bu günlere ve bundan sonra gelecek nesillere aktarmaya ve anlatmaya gayret gösteriyoruz. Bu anlamda bu etkinliklerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Melih Cevdet Anday’ı büyük bir saygı ve hürmetle anıyorum” dedi.

Konuşmanın ardından etkinliklerin ikinci etabında sahneye çıkan Türk Halk Müziği’nin usta yorumcusu Tolga Çandar, Örenli vatandaşlara unutulmaz anlar yaşattı. Çandar konserinde, Türkiye’nin ve yöremizin sevilen türkülerinden oluşturduğu repertuarını dinleyenler ile beraber seslendirdi. Konser esnasında Çandar’ın seslendirdiği türkülere vatandaşlar da oyunları ile eşlik etti.

Konser finalinde İzmir Marşı’nı seslendiren Çandar’a vatandaşlar ayakta eşlik etti. Konser sonunda sahneye gelen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Çandar’a teşekkür ederek, çiçek takdim etti.

İkinci Gecesi De Muhteşem Geçti…

Etkinliğin ikinci günü olan 2 Eylül Pazar günü saat 20.30’da ise ödül töreni düzenlendi. Milas Belediyesi’nin sürdürdüğü, ünlü şair ve edebiyat adamımız Melih Cevdet Anday’ın anısına yapılan 13. Melih Cevdet Anday Anma Günleri’nin ikinci gecesi de muhteşem geçti.

Düzenlenen anma gecesine CHP Muğla Milletvekilleri Suat Özcan, Süleyman Girgin, geçmiş dönem Milletvekili Tolga Çandar, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Başkan Yardımcısı Faik Karagöz, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda Örenli sanatsever katıldı.

Saat 20.30’da başlayan ödül töreninde açıklama yapan, Usta Şair Ataol Behramoğlu, bu yılki edebiyat ödülünün şiir alanında verildiğini belirterek, çok kıymetli bir jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ödülün oy birliği ile iki isme verilmesine kararlaştırdıklarını, ayrıca bu yıl jüri özel emek ödülü de verdiklerini söyledi.

Ataol Behramoğlu’nun açıklamasının ardından bu yıl ödül almaya hak kazanan yarışmacıların ödülleri CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Ataol Behramoğlu tarafından takdim edildi.

Ödül töreni sonrası sahneye gelen Ataol Behramoğlu ve Haluk Çetin izleyenlere şiir ve gitar resitali sundu. Kendisine ve Melih Cevdet Anday’a ait şiirleri seslendiren Behramoğlu’na Haluk Çetin de gitarı ile eşlik etti. Yaklaşık 2 saat süren şiir ve gitar dinletisi sonrası sahneye gelen CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Behramoğlu ve Çetin’e teşekkür ederek, plaket ve çiçek takdim etti. Ortaya koydukları muhteşem performanstan ötürü Behramoğlu ve Çetin’e teşekkür ettiğini belirten Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “Melih Cevdet’i tüm yönleriyle özümsemek, tanımak, anlatmak ve bunu gelecek nesillere aktarmak hepimizin boynunun borcudur. Burada yapılmak istenen de budur. Başta seçici kurulumuza, emek gösteren herkese teşekkürlerimi sunuyor, ödül alan yarışmacılarımızı kutluyor, önümüzdeki yıllarda da yine böylesine güzel organizasyonlarda buluşmayı diliyorum” dedi.

Etkinlik Ataol Behramoğlu’nun sevenlerine kitaplarını imzalamasının ardından sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500